کاسوآری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

Sangtāj (به انگلیسی: Cassowary) که به نام‌های پرنده مهاجم و شترمرغ کلاه‌خودی[۴] نیز شناخته می‌شوند پرندگانی بی‌تیغه و بی‌پرواز هستند.

کاسواری نام این پرندگان در زبان مالایی است.[۵]

خاستگاه Sangtāj[ویرایش]

بومی جنگل‌های گرمسیری گینه نو و آبخوست‌های مجاور و شمال خاوری استرالیا هستند.[۴]

گونه‌ها[ویرایش]

کاسوآری مانند شترمرغ در راسته بی‌تیغه‌ها قرار می‌گیرد .اما نزدیکترین خویشاوند زندهٔ آن‌ها شترمرغ استرالیایی است که با ایشان در یک خانواده قرار می‌گیرد. کیوی نیوزیلندی که نیای مشترک آن‌ها است که ۴۰ میلیون سال پیش این گونه‌ها جدا شدند. آن‌ها در واقع یکی از آخرین بازماندگان دایناسورها هستند.

امروز سه گونه زنده از آن‌ها با نام‌های کاسواری جنوبی، کاسواری شمالی و کاسواری کوچک باقی‌مانده است. رایج‌ترین گونه کاسوآری، کاسوآری جنوبی است که سومین پرنده بلندقامت جهان و دومین پرنده سنگین زنده (پس از شترمرغ و شترمرغ استرالیایی) به‌شمار می‌آید.[۶]

خوراک Sangtāj[ویرایش]

غذای اصلی کاسوآری‌ها میوه است اما به‌طور کلی همه‌چیزخوارند.

رفتار Sangtāj[ویرایش]

کاسوآری‌ها بسیار مردم‌گریز هستند. اما اگر مزاحمتی حس کنند می‌توانند سگ یا انسان را به‌طور خطرناک یا کشنده‌ای زخمی‌کنند.[۶] گاهی از آن‌ها با عنوان «مرگبارترین پرنده جهان» یاد می‌شود.[۵]

پانویس[ویرایش]

  1. Casuariidae
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ Brands, S. (2012)
  3. Casuarius
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ «شترمرغ کلاه‌خودی در خانه زوج استرالیایی». بی‌بی‌سی فارسی. ۲۵ فرورردین ۱۳۹۵. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  5. ۵٫۰ ۵٫۱ Dominique Mosbergen (14 April 2019). "'World's Most Dangerous Bird' Kills 75-Year-Old Owner In Florida". Huffington Post.
  6. ۶٫۰ ۶٫۱ «یک پرنده بی‌پرواز صاحب خود را در فلوریدا کشت». بی‌بی‌سی فارسی. ۲۵ فروردین ۱۳۹۸.

منابع[ویرایش]