کاسوآری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کاسوآری
Temporal range: پلیوسن تا امروز
Casuarius casuarius -Brevard Zoo-8a.jpg
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندهسانان
راسته: بی‌تیغه‌ها
تیره: کاسوآریان[۱]
Kaup, ۱۸۴۷[۲]
سرده: کاسوآریوس[۳]
ماتورن ژاک بریسون, 1760[۲]
گونه‌ها

کاسوآری جنوبی
کاسوآری جنوبی
کاسواری شمالی
کاسوآری شمالی
کاسواری کوچک
کاسوآری کوتوله
Casuarius lydekki[۲]

مترادف (زیست‌شناسی)

Casoarius Bont.
Struthio کارل لینه
Cela Moehr, 1752
Rhea برنارد ژرمن دو لاسه‌پد ۱۸۰۰

کاسوآری (Cassowary) (به آن پرنده مهاجم و شترمرغ کلاه‌خوددار هم گفته‌اند) پرندگانی بی‌تیغه و بی‌پرواز هستند که بومی جنگل‌های گرمسیری گینه نو و جزایر مجاور و شمال شرق استرالیا هستند. امروز سه گونه زنده از آن‌ها با نام‌های کاسواری جنوبی، کاسواری شمالی و کاسواری کوچک باقی‌مانده است.

رایج‌ترین گونه کاسوآری، کاسوآری جنوبی است که سومین پرنده بلندقامت جهان و دومین پرنده سنگین زنده (پس از شترمرغ و شترمرغ استرالیایی) به‌شمار می‌آید. غذای اصلی کاسوآری‌ها میوه است اما به طور کلی همه‌چیزخوارند. کاسوآری‌ها بسیار مردم‌گریز هستند اما اگر مزاحمتی حس کنند قادرند سگ یا انسان را به طور خطرناک یا کشنده‌ای زخمی کنند.

کاسواری نام این پرندگان در زبان مالایی است. آن‌ها مثل شترمرغ‌ها در راسته بی‌تیغه‌ها قرار می‌گیرند اما نزدیکترین خویشاوند زندهٔ آن‌ها شترمرغ استرالیایی است که با ایشان در یک خانواده قرار می‌گیرد و سپس کیوی‌های نیوزیلندی که جد مشترک آنها ۴۰ میلیون سال پیش از هم جدا شده‌اند. آن ها در واقع یکی از اخرین بازماندگان دایناسور ها اند بنا بر رکورد گینس مرگبار ترین پرنده جهان است اما از دست انسان در امان نیست.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors، "Cassowary،" Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Cassowary&oldid=534298728 (accessed January 25, 2013).

  1. Casuariidae
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ Brands, S. (2012)
  3. Casuarius