چهره‌پرداز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Dubi Preger.jpg

چهره‌پرداز یا گریمور یا مسئول گریم فردی است که آرایش چهره بازیگران برای حضور در نمایش‌های تلویزیونی، سینمایی یا تئاتری را بر عهده دارد. چهره‌پردازی از سال ۱۹۸۱ تبدیل به یکی از موارد جایزه اسکار گردیده است. هم اکنون در کشور آموزشگاه‌های بسیاری به آموزش گریم به هنرجویان می‌پردازند.[۱] در آرایشگاه‌های زنانه از گریم به میکاپ نام برده می‌شود.

چهره‌پرداز کسی است که مطابق با طرحی که طراح چهره پرداز ارائه داده ، بازیگر را اصطلاحاً گریم کرده و برای بازی آماده می‌کند. به چهره پرداز ، گریمور هم گفته می‌شود.

طراح چهره پردازی

او کسی است که با توجه به نقش و ویژگی‌های آن و نیز با توجه به بازیگری که قرار است آن نقش را ایفا کند، طرحی از چهره بازیگر تهیه می‌کند. او یا طرحش را خودش بر روی بازیگر پیاده می‌کند یا آن را به چهره پرداز می‌سپرد. او همچنین بر کار چهره پردازان، آرایش گرها و مو آراها نظارت می‌کند.

شخصیت پردازی

تغییر چهره بازیگر را بر اساس خصوصیات فیزیکی نقش، ویژگیهای اخلاقی، نژاد، موقعیت جغرافیایی، دوره تاریخی و طبقه اجتماعی، شخصیت پردازی گویند.

مو آرا

او کسی است که تنها مسئول موی بازیگر است و بر طبق آنچه طراح چهره پردازی در نظر دارد، موی بازیگر را کوتاه کرده، به سرش موی مصنوعی اضافه کرده یا موی خود بازیگر را حالت می‌دهد.

نقاش اعضای بدن

نمونه چهره‌پردازی بدن

چهره پردازی شامل نقاشی اعضای بدن هم می‌شود که کار چهره پرداز است و برای نشان دادن زخم و غیره می‌باشد.

منابع

  1. "82nd Academy Awards® Oscar® Nominees for Make-up". Makeup Mag. Archived from the original on 16 July 2012. Retrieved 2010-02-05.

پیوند به بیرون