چنار خونبار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

چنار خونبار درخت چنار مشهوری در روستای زرآباد الموت قزوین است. اهالی روستای زرآباد اعتقاد دارند که از این درخت هر ساله در زمان اذان صبح روز عاشورا خون، و یا مایع سرخی شبیه خون و خونابه تراوش می‌کند.

این چنار در زیارتگاه امامزاده علی اصغر زرآباد قرار دارد. هر سال مردم بسیاری در روز عاشورا از دور و نزدیک به امامزاده علی اصغر می‌روند تا هم عزاداری کنند، هم شاهد تراوش خون از این درخت باشند.

بررسی[ویرایش]

بر اساس یک آزمایش انجام گرفته، ماده مترشحه از چنار ماهیت خونی ندارد، بلکه صمغ ویژه‌ای است که بر خلاف سایر صمغ‌ها پس از جریان یافتن، خشک می‌شود. همچنین رابطه علی-معلولی میان عاشورا و جریان صمغ اثبات نمی‌شود، زیرا جریان صمغ در سایر ایام نیز قابل مشاهده است.[۱]

در بعضی منابع نوعی بیماری درختی به نام Bleeding Tree معرفی شده است که به نظر می‌رسد با ناهنجاری گیاهی این چنار همسان باشد.

درخت مذکور به صورت پریودیک و منظم، ترشحاتی (صمغ) قرمز رنگ را از خود بیرون می‌دهد که نوعی بیماری گیاهی به شمار می‌آید، در صورت ایجاد خراش و وارد کردن ضربه با هر وسیله‌ای به این درخت و تمامی درختانی که از خود صمغ ترشح می‌کنند، ترشحات برای مدتی بیشتر می‌شود. نمونه‌های دیگری از این بیماری درختی مشابه همین درخت، در کشورهای دیگر نیز وجود دارد.

منابع[ویرایش]