چمدان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جامه‌دان

جامه‌دان، جامدان یا چمدان[۱] به کیف بزرگ یا صندوقچه دسته‌داری را می‌گویند که رخت و جامه و وسایل شخصی فرد در آن قرار داده می‌شود. از جامه‌دان هم برای جابجایی و هم برای نگهداری رخت و جامه استفاده می‌شود.

جامه‌دان‌های امروزی معمولاً از جنس الیاف مصنوعی، فلز، پلاستیک سخت، چرم، پارچه‌های مقاوم یا ترکیبی از اینها ساخته می‌شوند. برخی جامه‌دان‌ها دارای دسته‌های بلند و برخی دارای چرخند. درب بعضی جامه‌دان‌ها نیز برای امنیت بیشتر به قفل مجهز است.

با پیشرفت فناوری گونه‌ای از چمدان و کیف طراحی و ساخته شده است که به طور خودکار حرکت می‌کند یا شما می‌توانید از طریق گوشی هوشمند آنها را کنترل کنید. این چمدان‌ها از فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بهره برده‌اند و به راحتی در مکان‌های شلوغ و پر رفت و آمد همچون فرودگاه‌ها حرکت کرده و به چیزی برخورد نمی‌کنند.[۲][۳]

ریشه‌شناسی[ویرایش]

واژهٔ چمدان واگفتِ روسی واژهٔ جامه‌دان است (به روسی: Чемодан) که شاید از ریشه «جامه‌دان» بوده، در گذشته از فارسی و از طریق زبان‌های ترکی‌تبار در آسیای میانه به زبان روسی راه پیدا کرده، و در دوران معاصر به عنوان وام‌واژه از روسی به فارسی وارد شده باشد.[۴][۵]

منابع[ویرایش]

  1. «جامه‌دان». لغتنامه دهخدا. 
  2. «Travelmate :چمدانی که خودش به دنبال شما حرکت می‌کند». مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی، 13 اردیبهشت 1396. 
  3. «کوله پشتی چرخداری که به دنبال شما می‌آید». مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی، 2 اردیبهشت 1396. 
  4. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Чемодан». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای روسی ، بازبینی‌شده در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹.
  5. Шукуров, Рустам. «Некоторые персидские заимствования». In Сафар Абдулло, Иран-наме: Научный востоковедческий журнал (Алматы: Центр по изучению культуры народов Ирана и Центральной Азии, Национальной библиотеки Республики Казахстан) No. 3 (7): 121.