چمدان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جامه‌دان

جامه‌دان، جامدان یا چمدان[۱] کیف بزرگ یا صندوقچه دسته‌داری را می‌گویند که رخت و جامه و وسایل شخصی فرد در آن قرار داده می‌شود. از جامه‌دان هم برای جابجایی و هم برای نگهداری رخت و جامه استفاده می‌شود.

جامه‌دان‌های امروزی معمولاً از جنس الیاف مصنوعی، فلز، پلاستیک سخت، چرم، پارچه‌های مقاوم یا ترکیبی از اینها ساخته می‌شوند. برخی جامه‌دان‌ها دارای دسته‌های بلند و برخی دارای چرخند. درب بعضی جامه‌دان‌ها نیز برای امنیت بیشتر به قفل مجهز است.

ریشه‌شناسی[ویرایش]

واژهٔ چمدان واگفتِ روسی واژهٔ جامه‌دان است (به روسی: Чемодан) که شاید از ریشه «جامه‌دان» بوده، در گذشته از فارسی و از طریق زبان‌های ترکی‌تبار در آسیای میانه به زبان روسی راه پیدا کرده، و در دوران معاصر به عنوان وام‌واژه از روسی به فارسی وارد شده باشد. تعدادی از برندهای معروف چمدان عبارت است از Power Manchester Topeuoro Eagler Paris Sonada [۲][۳]

منابع[ویرایش]

  1. «جامه‌دان». لغتنامه دهخدا. دریافت‌شده در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹.[پیوند مرده]
  2. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Чемодан». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای روسی، بازبینی‌شده در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹.
  3. Шукуров, Рустам. «Некоторые персидские заимствования». In Сафар Абдулло, Иран-наме: Научный востоковедческий журнал بایگانی‌شده در ۹ ژوئن ۲۰۱۵ توسط Wayback Machine (Алматы: Центр по изучению культуры народов Ирана и Центральной Азии, Национальной библиотеки Республики Казахстан) No. 3 (7): 121.