چزاره لومبروزو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چزاره لومبروزو
C Lombroso.jpg
نام در زمان تولدEzechia Marco Lombroso
زادهٔ۶ نوامبر ۱۸۳۵
ورونا، Lombardy–Venetia
درگذشت۱۹ اکتبر ۱۹۰۹ (۷۳ سال)
تورین، پادشاهی ایتالیا
ملیتایتالیا
شناخته‌شده برایItalian school of positivist criminology
پیشینه علمی
شاخه(ها)
تأثیر گرفته از
تأثیر گذار بر
امضاء
Signature of Cesare Lombroso.jpg
چزاره لومبروزو
مجسمهٔ چزاره لومبروزو در پارک لومبروزو، ورونا

چزاره لومبروزو (به ایتالیایی: Cesare Lombroso) (زادهٔ ۶ نوامبر ۱۸۳۶ – درگذشتهٔ ۱۹ اکتبر ۱۹۰۹) پزشک و جرم‌شناس ایتالیایی بود. وی با تحقیقات خود پیرامون ویژگی‌های جسمانی بزهکاران و تمایزات آنان با دیگر افراد جامعه، مکتب جرم‌شناسی پوزیتویستی و دانش انسان‌شناسی جنایی را پایه‌گذاری کرد.

او در خانواده‌ای یهودی در ورونا به دنیا آمد. در پادوا، وین و پاریس درس خواند و در ۱۸۶۲ استاد روان‌پزشکی در دانشگاه پاویا شد. سپس ریاست تیمارستانی در پیسارو را برعهده گرفت و بعدها استاد پزشکی قانونی و روان‌پزشکی در تورین شد، در همین دانشگاه بود که توانست کرسی انسان‌شناسی جنایی را به‌دست‌آورد. وی در سال ۱۸۷۲ کشف کرد که عامل بیماری پلاگرا سمی است که در ذرت آفت‌زده وجود دارد و کتابی نیز در این مورد با نام پلاگرا در ایتالیا در سال ۱۸۸۵ نوشت. لومبروزو همچون دیگر جرم‌شناسان ایتالیایی؛ جیووانی بوویو، انریکو فری و کولاجانی به شدت تحت تأثیر اگوست کنت قرار داشت و همچون او اشتیاق زیادی برای ارتباط دادن پدیده‌های روحی به عوامل زیست شناختی نشان می‌داد. با این حال دامنهً وسیع‌تر، ویژگی نظام‌مندی و نتیجه‌گیری‌های کاربردی تحقیقات وی سرفصلی را در جرم‌شناسی رقم زد. بر اساس نظریه او مجرمان نسبت به غیرمجرمان از ناهنجاری‌های جسمی، عصبی و روحی بیشتری برخوردارند و این ناهنجاری‌ها تاحدی ناشی از تباهی و تاحدی ناشی از تکامل نیافتگی است. نظریه «شخصیت مجرم» او با انتقادات بسیار شدیدی روبرو شد، با این حال همگان پذیرفته‌اند که نظریه او دست کم بخشی از حقیقت را بیان می‌کند. یکی از پیشنهادهای اصلاح‌گرانه لومبروز این بود که «مجرمین بالذات» نوع متفاوتی از مجازات را نسبت به افرادی که بر اثر شرایط به انجام جرم وسوسه شده‌اند تحمل کنند. او در سال ۱۹۰۹ بر اثر عارضهٔ قلبی در تورین درگذشت.[۱] کمر وطنی کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی اهل استان ایلام شهرستان سیروان روستای حسن گایاری یادداشت مدیر مسئول و صاحب امتیاز فصلنامه جرم شناسی اختصاصی غرب کشور : از زمان تولد دانش جرم شناسی مباحث و مطالب زیادی گاها به صورت تکراری مطرح گردیده است . عده ای قائل شده ‌اند که نمی توان برای این دانش ، تاریخ و زمان و مکان مشخصی در نظر گرفت . دانش جرم شناسی در بستر زمان از ابعاد مختلفی تاثیر گران مایه ای در سرنوشت بشر داشته است . لذا تاسيس نشریه جرم شناسی اختصاصی در استان ایلام با گستره استان های ایلام ، خوزستان ، کرمانشاه ، لرستان ، کردستان در راستای نیاز جامعه حقوقی ، دانشجویان رشته حقوق ، دانشکده های حقوق و - . ضرورت پیدا نموده و اینجانب را بر آن داشت که به اخذ مجوز نشریه جرم شناسی مبادرت نمایم مع هذا وضعیت کنونی جامعه اقتضا می کند که مردم از اساسی ترین و مهمترین حقوق خود که حقوق شهروندی است آگاهی داشته باشند و بایدها و نبایدهای تبیین شده حاکمیتی را نیز رعایت کنند . چرا که ممکن است افرادی در جامعه در راه رسیدن به حقوق خویش ، حقوق سایر افراد جامعه را تضییع نمایند . و یا حاکمیت نیز در ایجاد تعادل در اداره امور آنطور که شایسته است عمل ننماید و در نتیجه ارتکاب بزهکاری در جامعه گسترش می یابد . لذا انتشار مسائل حقوقی به خصوص در حوزه جرم شناسی با امکان بررسی عالمانه کارشناسان و کارگزاران می تواند امیدی برای رسیدن به راه چاره تضمین امنیت جامعه و حقوق عامه مردم ایجاد نماید . .

کمر وطنی کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی اهل ایلام شهرستان سیروان روستای حسن گایاری

یادداشت مدیر مسئول و صاحب امتیاز فصلنامه جرم شناسی اختصاصی غرب کشور : از زمان تولد دانش جرم شناسی مباحث و مطالب زیادی گاها به صورت تکراری مطرح گردیده است . عده ای قائل شده ‌اند که نمی توان برای این دانش ، تاریخ و زمان و مکان مشخصی در نظر گرفت . دانش جرم شناسی در بستر زمان از ابعاد مختلفی تاثیر گران مایه ای در سرنوشت بشر داشته است . لذا تاسيس نشریه جرم شناسی اختصاصی در استان ایلام با گستره استان های ایلام ، خوزستان ، کرمانشاه ، لرستان ، کردستان در راستای نیاز جامعه حقوقی ، دانشجویان رشته حقوق ، دانشکده های حقوق و - . ضرورت پیدا نموده و اینجانب را بر آن داشت که به اخذ مجوز نشریه جرم شناسی مبادرت نمایم مع هذا وضعیت کنونی جامعه اقتضا می کند که مردم از اساسی ترین و مهمترین حقوق خود که حقوق شهروندی است آگاهی داشته باشند و بایدها و نبایدهای تبیین شده حاکمیتی را نیز رعایت کنند . چرا که ممکن است افرادی در جامعه در راه رسیدن به حقوق خویش ، حقوق سایر افراد جامعه را تضییع نمایند . و یا حاکمیت نیز در ایجاد تعادل در اداره امور آنطور که شایسته است عمل ننماید و در نتیجه ارتکاب بزهکاری در جامعه گسترش می یابد . لذا انتشار مسائل حقوقی به خصوص در حوزه جرم شناسی با امکان بررسی عالمانه کارشناسان و کارگزاران می تواند امیدی برای رسیدن به راه چاره تضمین امنیت جامعه و حقوق عامه مردم ایجاد نماید . .

منابع[ویرایش]

  1. 1911 Encyclopædia Britannica