پیام فضلی‌نژاد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پیام فضلی نژاد)
پرش به: ناوبری، جستجو

پیام فضلی نژاد (زاده: ۲۹ بهمن ۱۳۵۹، تهران) روزنامه‌نگاری است که فعالیت را ابتدا در روزنامه‌های اصلاح طلب آغاز کرد و پس از دستگیری به جناح راست تمایل پیدا کرد و با دستگاه قضایی نیز همکاری داشت.[۱]

آغاز فعالیت مطبوعاتی[ویرایش]

براساس زندگی‌نامه‌ای که از پیام فضلی نژاد در وب‌سایت رسمی‌اش منتشر شده، وی دانش‌آموخته رشته حقوق قضایی است[۲] وی در سال ۱۳۷۹ نخستین کتاب خود را با نام سینما، سیاست، آزادی (آسیب‌شناسی گذار به سینمای کثرت گرا) منتشر کرد.[۳] این کتاب مجموعه گفتگوهایی بود که فضلی نژاد طی سالهای ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ در هفته نامه سینما به سردبیری فریدون جیرانی با شخصیتهای سیاسی مانند یوسف صانعی، صادق خلخالی، محسن آرمین، ابراهیم یزدی، حمیدرضا جلایی پور و… انجام داده بود.

تغییر مواضع و گرایش به همکاری با جناح راست نظام[ویرایش]

وبلاگ نویسان بازداشت شده در این پروژه، پس از آزادی از زندان در مورد فشارها و شکنجه‌هایی که مدعی بودند از طرف شخص فضلی نژاد با عنوان معاون دادستان در مورد آنان اعمال شده بود، صحبت کردند و کار به جایی رسید که با هماهنگی رئیس جمهور، این اجازه را پیدا کردند که این موارد را در جلسه‌ای رودررو با آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضاییه ایران مطرح کنند. تحت تأثیر موارد مطرح شده در این جلسه، آیت‌الله شاهرودی دستور پیگیری عاملان را صادر کرد.

همچنین وبلاگ‌نویسان اصلاح‌طلب با هماهنگی سید محمد علی ابطحی (معاون حقوقی و پارلمانی رئیس جمهور) در جلسه ویژه هیئت نظارت بر قانون اساسی حضور پیدا کردند[۴] و در حضور ۲ تن از معاونان رئیس جمهور و وزیر دادگستری به افشاگری علیه سعید مرتضوی در اعمال فشارهای غیرقانونی بر زندانیان و نقش فضلی‌نژاد در بازجویی از فعالان اصلاح‌طلب پرداختند. در گزارشی که معاون حقوقی رئیس جمهور در تاریخ ۷ دی ۱۳۸۳ از این جلسه منتشر کرد، تلویحاً به نقش فضلی‌نژاد در مدیریت بازجویی‌ها اشاره شد:


همکاری با روزنامه کیهان[ویرایش]

از سال ۱۳۸۵ وی رسماً به مرکز پژوهش‌های روزنامه کیهان پیوست و سال ۱۳۸۶ کتاب شوالیه‌های ناتوی فرهنگی (یک نما از کودتای مخملی) را منتشر کرد. وی با حضور در تجمع‌های گوناگون، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه، دیدگاه‌های رادیکالی را علیه عبدالکریم سروش، حسین بشیریه، محمد خاتمی و سران اصلاحات در ایران مطرح کرده‌است. روزنامه کیهان با مدیرمسئولی حسین شریعتمداری، اداره می‌شود، مرکزی تحت عنوان مرکز پژوهش‌های روزنامه کیهان با مدیریت حسن شایانفر را در اختیار دارد که به انتشار کتاب‌هایی علیه روشنفکران و شخصیت‌های سیاسی دگراندیش می‌پردازد.[نیازمند منبع] از یک دهه قبل این روزنامه همچنین پاورقی‌هایی تحت عنوان «نیمه پنهان» منتشر می‌کند.

ماهنامه عصر اندیشه[ویرایش]

شماره اول ماهنامه عصر اندیشه به مدیرمسئولی محمدمهدی دانی و سردبیری پیام فضلی نژاد شهریور ماه سال ۹۳ بر روی دکه رفت. وی هم اکنون سردبیر این نشریه است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. گزارش‌گران بدون مرز حمله به پیام فضلی‌نژاد را محکوم می‌کند (گویا نیوز، ۴ اسفند ۱۳۸۸)
  2. بیوگرافی رسمی پیام فضلی‌نژاد (سایت دپارتمان مجازی پژوهشهای راهبردی ایران، اسفند ۱۳۸۸)
  3. سایت پرشین بوک (بازیابی: فروردین ۱۳۸۹)
  4. نوشته محمد علی ابطحی از جلسه هیئت نظارت بر قانون اساسی با وبلاگ‌نویسان (سایت جمهوری، ۴ ژانویه ۲۰۰۵)

پیوند به بیرون[ویرایش]