پرزنس (دی‌سی کامیکس)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پرزنس
Presence.png
ناشردی‌سی کامیکس
اولین حضورمور فان کامیکس شمارهٔ ۵۲ (فوریه ۱۹۴۰)
ساخته شده توسطجری سیگل (نویسنده)
برنارد بیلی (طراح)
گونهایزد
جهان زادگاهسیلور سیتی
نام (های) مستعاریَهُوَه، خدا، الوهیم، صدا، خداوند متعال، پدر
توانایی‌ها

پرزنس (به انگلیسی: The Presence) یک شخصیت خیالی به نمایندگی از خدا در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس است. این شخصیت توسط نویسنده جری سیگل و طراح برنارد بیلی خلق شده‌است که برای اولین بار در شمارهٔ ۵۲ مجموعه گلچین ادبی مور فان کامیکس (فوریه ۱۹۴۰) حضور پیدا کرد. پرزنس، که به طریقی دیگر به عنوان خدای پیمان، خالق و ایزد دنیای دی‌سی شناخته می‌شود هرچند او اغلب تنها به شکل یک صدا در حال سخن گفتن دیده می‌شود. در طول تاریخ کمیک‌های دی‌سی، پرزنس در اشکال مختلفی حضور داشته‌است که از آن‌ها می‌توان به: صدا، دست، سرچشمه و حضور اشاره کرد. او پدر دو فرشته مقرب، لوسیفر مورنینگ‌استار و میکائیل دمیورگوس به‌شمار می‌رود.

کمیک‌های ورتیگو[ویرایش]

پرزنس به عنوان خالق لوسیفر بیشتر مانند اندیشه‌ای است که لوسیفر در تمام طول مجموعه سعی در مبارزه با آن را دارد، زیرا او معتقد است تا زمانی که او هر وابستگی و رابطه‌ای با خالقش پرزنس داشته باشد، هیچ وقت اراده‌ای آزاد نخواهد داشت؛ در حالی که پرزنس بیان می‌کند که اقدامات شخص لوسیفر مدرکی است بر عدم صحت این مسئله. بیشتر مجموعه همچنین دربارهٔ پرزنس و تخلیه خلقت خود است و لوسیفر به شکلی ماهرانه در حال هدایت جایگزین آن الین بلک (دختر میکائیل) است تا جای او را بگیرد. هنگامی که پرزنس در سیمای شخصی ظاهر می‌شود، به شکل پیرمردی با کلاه لبه‌دار، کت و شلواری تیره، چتر بدست و سبیل پرپشت خاکستری رنگ تصویر می‌شود.[۱]

توانایی‌ها و قدرت‌ها[ویرایش]

پرزنس مظهر خدا در ادیان ابراهیمی در دنیای دی‌سی است. او احتمالاً قدرتمندترین مخلوق دنیای دی‌سی محسوب می‌شود و به عنوان قادر مطلق دارای قدرت و توانایی نامحدودی بیش از هر موجود زنده در تمام جنبه‌های مختلف است. او همچنین توانایی صاحب اختیار نمودن قدرت به فرشتگان مختلفی شامل اسپکتر، اکلیپسو و میکائیل دمیورگوس را دارد. او در آن واحد در تمام مکان‌ها حضور دارد و می‌تواند مردگان را زنده کند. بر طبق گفته‌های اَزمودل، فرشته سقوط کرده، پرزنس در همه جا حضور دارد و غیرقابل تخریب است.[۲] پرزنس مخلوقی ایزدگونه و عالی رتبه در تمام فرضیه چندجهانی دی‌سی و فراتر از آن است و هیچ محدودیتی برای توانایی و قدرت‌های او وجود ندارد، در نتیجه او دارای هیچ نقطه ضعفی نمی‌باشد.

اگرچه پرزنس در مجموعه لوسیفر اظهار داشته است که او پایان ناپذیر و جاودان است، اما به این مسئله نیز اشاره کرده که توسط نیروهای خارجی شکل گرفته است، و به وسیلهٔ مایک کری (نویسنده انگلیسی) نیز تأیید شده‌است که این تنها افکار و خیالات بشریت می‌باشد. در جلد دوم مجموعه لوسیفر، او به دست یکی از فرشتگان مغضوب خود موقتاً آسیب دید که شمشیر خلقت خود او را در اختیار داشت.[۳][۴] اگرچه به دلیل آنکه مجموعه لوسیفر در دنیای ورتیگو روایت می‌شود، که ممکن است جدا از دنیای اصلی دی‌سی کامیکس باشد، امکان دارد تنها دربارهٔ نسخه ورتیگو پرزنس صدق کند و نه خود شخصیت پرزنس در دنیای دی‌سی کامیکس.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "The Presence (Character)". comicvine.gamespot. Retrieved January 24, 2017.
  2. JLA: Paradise Lost
  3. Lucifer vol. 2 #1 (Feb. 2016)
  4. Lucifer vol. 2 #5 (June 2016)