پرتوقارچ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پرتوقارچ
Actinomyces israelii.jpg
پرتوقارچ، Actinomyces
آرایه‌شناسی
شاخه: اکتینوباکتر
زیررده: Actinobacteridae
راسته: Actinomycetales
تیره: Actinomycetaceae
سرده: Actinomyces

پرتوقارچ، اکتینومیست یا اکتینومایسس (نام علمی: Actinomyces) نام یک سرده از باکتری‌ها رده اکتینوباکترها است. اکتینومیست‌ها از رشته‌های بلند و شاخه‌شاخه تشکیل شده‌اند و مانند کلاف‌های در هم پیچیده پهلوی یکدیگر جا می‌گیرند. شباهت زیادی به قارچ‌ها دارند ولی عدم وجود هسته و مشاهده ترکیبات پپتیدوگلیکان، پروکاریوت بودن آن‌ها را تأیید می‌کند.

بیشتر اکتینومیست‌ها شاخه‌های هوایی دارند که در انتهای آن‌ها دانه‌های ریزی به نام «کونیدی» وجود دارد.

اکتینومیست‌ها باکتری‌هایی دراز و گرم مثبت و بی هوازی اختیاری (استثنا: اکتینومیست اسرائیلی و اکتینومیست میری بی‌هوازی اجباری می‌باشند) هستند که از رشته‌های گرم مثبت درازی که در درون دانه‌های کوچک و سخت به نام «دانه‌های گوگردی» موجود در چرک ایجاد شده‌اند. اکتینومیست‌ها در خاک پراکنده‌اند و به صورت همزیست در بدن انسان و حیوانات مختلف زندگی می‌کنند. آن‌ها به خاطر نقش مهمشان در زیست‌بوم خاک، تجزیه مواد آلی، کیتینو لیگنین شناخته می شوند. وجود این باکتری ها برای تولید کمپوست ضروری می باشد. گونه های خاصی از آن ها فلور نرمال پوست، دهان، روده و واژن انسان و دام هستند.[۱] آن ها همچنین برای بیماری زایی در انسان و دام شناخته شده می باشند. بیماری با این باکتری ها زمانی ایجاد می شود که بر اثر زخم به داخل نواحی بدن وارد شوند. از آن جایی که بیماری زای فرصت طلب هستند، افراد دارای نقص ایمنی ریسک بیشتری برای ابتلا به این بیماری ها دارند. به دلیل صفاتی که گفته شد و فیلامنت زایی رشته ای، به نوکاردیا شباهت دارند.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Petrova, Mariya I.; Lievens, Elke; Malik, Shweta; Imholz, Nicole; Lebeer, Sarah (2015). "Lactobacillus species as biomarkers and agents that can promote various aspects of vaginal health". Frontiers in Physiology. 6. doi:10.3389/fphys.2015.00081. ISSN 1664-042X. PMC 4373506.
  2. Sullivan, DC; Chapman, SW (2010), "Bacteria that masquerade as fungi: actinomycosis/nocardia", Proc Am Thorac Soc, 7 (3): 216–221, doi:10.1513/pats.200907-077AL, PMID 20463251.

پیوند به بیرون[ویرایش]