پاکیزگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک آخوندک بزرگ قهوه‌ای در حال تمیز کردن خود.
یک پلیکان در حال تمیز کردن خود.

به نبود یا کم بودن آلایش در مکان یا پدیده‌ای، پاکیزِگی یا تَمیزی گفته می‌شود.

منظور از آلایش می‌تواند گرد و غبار، لکه‌ها، بوهای ناخوشایند و آشغال باشد. در حالتی که این اصطلاح در امور غیرمادی استفاده شود (برای نمونه «پاکیزگی اخلاقی»)، منظور از آلایش‌ها، مواردی است همچون رشک و بدخواهی و پیمان‌شکنی.

هدف از پاکیزگی معمولاً تندرستی، زیبایی، جلوگیری از بوهای زننده و جلوگیری از شرمندگی است. در مورد مواد شیشه‌ای همچون پنجره‌های هدف از پاکیزگی معمولاً دیدپذیری و شفافیت است.

در برخی موارد همچون در مورد دستگاه‌هایی مانند رایانه، پاکیزگی می‌تواند برای عملکرد دستگاه نیز مهم باشد. گرد و غبار ناشی از محیط سبب می‌شود لایه‌ای از غبار بر روی قطعات سخت‌افزاری دستگاه‌ها نشست کند که این امر سبب ایجاد یک مقاومت استاتیک شده و در نتیجه گرما در محیط گرد و غباری افزایش پیدا می‌کند.

برطرف‌کردن آلاینده‌ها معمولاً از راه نمناک یا خیس کردن سطوح و سپس شستن و پاک کردن آن سطح صورت می‌گیرد. گردگیری به روش خشک نیز از راه‌های پاکیزه کردن محیط است. تفکیک زباله و بازیافت نیز از روش‌های نوین پاکیزه نگاه داشتن محیط است.

زیاده‌روی در پاکیزگی نیز می‌تواند باعث آسیب‌پذیری بدن شود. برای نمونه پژوهش‌هایی نشان داده که کودکانی که در محیط بیش از حد تمیز نگهداری می‌شوند و هیچ تماسی با محیط طبیعی پیرامون خود ندارند، بیش از دیگران به بیماری‌های التهابی روده دچار می‌شوند. به گفتهٔ پژوهشگران، تلاش بیش از حد برای پاکیزه نگهداشتن کودکان، منجر به ضعف دستگاه ایمنی آنان می‌شود.[۱]

در زندگی روزمره، گرد و خاک محیط معمولاً بر سطوح وسائل صوتی‌تصویری، شیشه‌ها، پنجره‌ها، ویترین مغازه‌ها، کفپوش‌ها و بدنه خودروها نشست زیادی دارد. لکه‌های پس از خشک شدن محیط‌های خیس نیز بر سرویس‌های بهداشتی و شیرآلات تأثیر زیادی دارند.

رابطه نظافت و جمعیت حشرات موزی[ویرایش]

در زندگی آپارتمان نشینی وجود حشرات موزی امری اجتناب ناپذیر است. حشرات موزی از محیط‌های نمناک و کثیف جهت رشد و نمو استفاده می‌کنند. یکی از شایع‌ترین نوع این حشرات مایت یا هیره‌ها هستند. این موجودات بسیار ریز بوده و با چشم غیر مسلح قابل رویت نیستند. این موجودات بیشتر در محل‌های مثل مبلمان، تخت خواب و فرش‌های خانه رویت می‌شوند. دلیل این امر این است که در دراز مدت در صورت عدم رعایت نظافت، پوست مرده انسان در محل‌ها تجمع بیشتری می‌یابد. در نتیجه مایت‌ها که علاقه زیادی به پوست مرده انسان دارند در محل‌ها به زندگی خود ادامه می‌دهند.[۲]


منابع[ویرایش]

  1. وبگاه عصر ایران، بازدید: آوریل ۲۰۰۹.
  2. چهلستون، توسط قالیشویی (۲۰۱۹-۰۴-۲۰). «مایت فرش چیست و چرا به وجود می‌آیند؟ - قالیشویی چهلستون در تهران». قالیشویی چهلستون. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۰۵.