پازوزو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تندیس برنزی از پازوزو، در حدود ۸۰۰–۷۰۰ سال پیش از میلاد در موزه لوور

پازوزو در اسطوره‌های آشوری و بابلی ، پادشاه شیطانهای باد و پسر هانبی و همچنین به نمایندگی از باد جنوب غربی، حامل طوفان و خشکسالی بوده‌است.

پیکر بندی

پازوزو اغلب به صورت ترکیبی از حیوانات گوناگون و بدن انسان به تصویر کشیده شده‌است. او بدن یک انسان، سر یک شیر یا سگ، چنگال عقاب، دو جفت بال، دم کژدم، و آلت تناسلی مار مانند را داشت. دست راست او اشاره به بالا و دست چپ او اشاره به پایین دارد.

اسطوره شناسی

پازوزو شیطانی از باد جنوب غربی است که برای آوردن قحطی در طول خشکسالی، و ملخ در فصل بارانی شناخته شده‌است. پازوزو در طلسم‌هایی که برای مبارزه با رقیب خود، الههٔ مخرب لاماشتو که به زنان باردار ، مادران و کودکان آسیب می‌رساند ظاهر می‌شود. اگر چه پازوزو، خود، خدایی پلید است، اما او همواره دیگر ارواح شیطانی را دور کرده، و از انسان‌ها در برابر تهدید آن‌ها حفاظت می‌کند. در اساطیر آمده است که او قرص سرنوشت خدای انلیل را دزدید و بابت این کارش کشته شد.

پازوزو در فیلم جنگیر

در فرهنگ مدرن

پازوزو (در فیلم جن‌گیر کاپیتان هودی) آنتاگونیست اصلی در رمان جن‌گیر، لژیون و سری فیلم‌های جن‌گیر می‌باشد ، که توسط ویلیام پیتر بلتی ایجاد شده‌است. در سال ۱۹۷۱ در رمان جن‌گیر و فیلمی بر اساس آن، پازوزو یک روح شیطانی است که دختر جوان رگان مک‌نیل را تسخیر کرده‌است و . او در سال ۱۹۷۷ دوباره در جن گیر ۲ ظاهر شد.

جستارهای وابسته

پیوند به بیرون

منابع