ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های خوب/علی بن موسی الرضا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

علی بن موسی الرضا[ویرایش]

Symbol star2.svg پیشاخوبیدگی علی بن موسی الرضا
ویرایش ورودی‌ها
اندازهٔ مقاله ۲۰۵٬۸۲۲
آیا مقاله ترجمه از ویکی‌های دیگر است؟ تاحدودی
املا و انشای خوب انجام شد
دیباچهٔ مناسب انجام شد
منبع‌دارکردن همهٔ مطالب انجام شد
یادکرد صحیح منابع انجام شد
جایگزینی منابع نامعتبر (به‌خصوص منابع ویکیایی) با منابع معتبر انجام شد
بررسی حق نشر (متن و پرونده‌ها) انجام شد
جعبهٔ اطلاعات و جعبهٔ گشتن مناسب انجام شد
رده و میان‌ویکی مناسب انجام شد
تصویر(های) مناسب انجام شد
پیوند به محتوا(ها)ی مرتبط در پروژه‌های خواهر انجام شد
پیوند پایدار منابع برخط به‌زودی انجام می‌شود
هنوز ناظر وپ:گنخ صحت ورودی‌ها را تأیید نکرده‌است.

 علی بن موسی الرضا (ویرایش | تاریخچه) • بحثپی‌گیری


نامزدکننده: Shobhe (بحثمشارکت‌ها)

تاریخ نامزد کردن: ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۳۰ (UTC)

  • با احترام، در راستای بهبود مقالات مرتبط با اسلام (وپ:وپ اسلام)، مقاله حاضر، تکمیل شده و امید است با تذکرات و انتقادات مفید دوستان، بهبود یافته و به خوبیدگی و برگزیدگی برسد. متن مقاله متقن و جامع می‌باشد،‌ تمام منابع صحیح و چک شده‌اند. منتظر انتقادات سازنده و تذکرات مفید شما دوستان گرامی هستم. با تشکر.
  • نظر: در نگاه اول سعی کنید اشکالات ابزار اشتباه‌یاب را برطرف کنید و موارد را به فهرست خاص این صفحه اضافه کنید..اگر فرصت کنم بررسی بیشتری میکنم☞ ☛ ۩ mojtaba ۩ ☚ ☜ (بحث) ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۱۹ (UTC)
✓ @Mojtaba2361: با احترام، تمام مقاله مجددا مطالعه، تصحیح و بررسی گردید. /«shobhe*» ‏۱۹ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۵:۰۷ (UTC)

@Kamranazad: آیا فرصت می کنید این مقاله را بررسی کنید؟ ٪ مرتضا (بحث) ‏۲۹ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۱۳ (UTC)

@مرتضا: به نیتِ بررسی‌کننده یا صرفاً نظردهنده؟ نظردهنده را هستم، اما بررسی‌کننده را نه. با مهر -- |کامران آزاد| ۹ بهمن ۱۳۹۸، ساعت ۱۴:۴۲ (ایران) ‏۲۹ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۱۲ (UTC)
به هر نحوی که خودتان صلاح می دانید. ٪ مرتضا (بحث) ‏۲۹ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۲۲ (UTC)
  • سلام و خسته نباشید بابتِ این مقاله و دمِ شما گرم. من فعلاً نگاهی گذرا به مقاله کردم و پررنگ‌ترین موردی که درحال‌حاضر به چشمم آمد، بحثِ منابع است. پیشتر هم با همدیگر گفتگو داشتیم که در مقالاتِ خوب و برگزیده نباید از منابعِ اولیه استفاده کنیم، اما در این مقاله همچنان چنین منابعی به چشم می‌خورند. خداراشکر ما در این زمینه‌ها، منبعِ ثانویه و ثالثیهٔ خوب و معتبر کم نداریم و روا نیست در بودِ چنین منابعی به سراغِ منابعِ اولیه برویم. سهمِ منابعِ آکادمیک و دانشنامه‌ای هم فعلاً کم است و باید بیشتر است. پیشنهادِ بنده قبلاً هم این بود که در بخشِ زندگی، بنا را بر دانشنامه‌ها بگذارید و پس از آن اگر مواردی بود که نظرِ معارض داشت، از کتاب‌ها یا مقالاتِ معتبرِ ثانویه استفاده کنید. اینگونه بر اعتبارِ پژوهشیِ مقاله هم افزوده خواهد شد. فعلاً این موردْ پررنگ‌ترین است. پس از رفعش، باقیِ موارد را عرض خواهم کرد. با مهر -- |کامران آزاد| ۱۰ بهمن ۱۳۹۸، ساعت ۱۵:۰۱ (ایران) ‏۳۰ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۳۱ (UTC)
@Kamranazad: عرض سلام و ادب محضر استادم. همانطور که خودتان فرمودید، سابقا به این نکته اشاره کردید، بنده نیز همانموقع و همینطور الان مجددا، مقاله را بررسی کردم و منبع اولیه نیافتم. شاید ذهنیت من از منبع اولیه درست نیست، متشکر می شوم یکی دو مورد را نمونه بفرمایید تا متوجه اشتباهم باشم. اما درباره منابع دانشنامه‌ای، در اولین فرصت ممکن، مقاله را در دانشنامه‌های موجود بررسی می کنم و منابع را بهبود خواهم بخشید. با تشکر از نظرات استادانه حضرتتان. /«shobhe*» ‏۱ فوریهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۰:۵۸ (UTC)
@Shobhe: شما لطف دارید. من کوچک‌ترم. نفرمایید. ممنونم. :) اما بعد: دیدم چند مورد را هم خودتان زحمت کشیدید و حذف کردید. زحمت بکشید منابعِ آثارِ ابن منظور، راغب اصفهانی، قمی، سپهر، راوندی، کلینی، طبرسی را هم جایگزین بفرمایید تا مو لایِ درزِ زحمت‌تان نرود. :) ضمناً پیشنهاد می‌کنم «تمامِ تلاش‌تان» را بکنید تا مقاله از منابعِ آنلاینْ خالی باشد. وقتی می‌گوییم منبعِ آنلاین، یعنی مطلبی که مستقیماً از یک سایت نقل می‌کنید مثل پانویسِ شمارهٔ ۱۲۶ که یک سایت است و منبعِ مکتوب ندارد. اما یک مقالهٔ مکتوب که قبلاً در مجله‌ای به چاپ رسیده و اکنون مثلاً در سایتِ نورمگز در دسترس است و شما از طریقِ سایتِ نورمگز از آن استفاده کرده‌اید، منبعِ آنلاین محسوب نمی‌شود. چون قبلاً در جایی دیگر چاپ شده و اکنون فقط از طریقِ سایتِ نورمگز در دسترس هست، نه بیشتر. اینجا نورمگزْ منبعِ آنلاین حساب نمی‌شود. پیشنهاد می‌کنم برای مواردی که منبعِ آنلاین آورده‌اید، زیرِ سنگ را هم که شده بگردید تا منبعی غیرآنلاین پیدا کنید، نورمگز و سایت‌های مشابه را شخم بزنید. چنانچه بعد از این زیروروکردن‌ها بازهم پیدا نشد، آنگاه منبعِ آنلاین بیاورید. من به نورمگز دسترسی دارم، هر مقاله‌ای خواستید مشخصات دهید، کَت‌بسته فایل تحویل بگیرید. خداتان خیر دهاد! :) با مهر -- |کامران آزاد| ۱۳ بهمن ۱۳۹۸، ساعت ۲۰:۰۶ (ایران) ‏۲ فوریهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۶:۳۶ (UTC)
@Kamranazad: عرض ادب و احترام بیش از پیش؛ بله متوجه برخی منابع شدم که سابقا از انها غاقل بوده‌ام. در اولین فرصت ممکن، در صدد برطرف کردنشان اقدام خواهم کرد. درباره منابع آنلاین هم تمام سعی را خواهم کرد که به یک منبع صحیح چاپ شده دست بیابم. اما سوالی دارم، آیا علاوه بر مجلات، روزنامه‌های منتشر شده هم جزء منابع غیر آنلاین محسوب می‌شوند؟ با تشکر از آموزهای استادانه حضرتتان. آرزوی بهترینها برای شما./«shobhe*» ‏۲ فوریهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۴۵ (UTC)
@Shobhe: لطف دارید. دمِ شما گرم. بله، روزنامه‌ها هم غیرآنلاین محسوب می‌شوند، اما بااین‌حال بازهم تا جایی که می‌توانید از روزنامه‌ها و مصاحبه‌های روزنامه هم استفاده نکنید. گاهی روزنامه‌ها مقاله‌ای که در مجله یا دانشنامه‌ای آمده را چاپ می‌کنند. مثلاً زمانی که فردوسی را کار می‌کردم، در جستجوهایم در نت، راجع به بخشی از مقاله جستجو کردم و دیدم در روزنامهٔ اطلاعات، مطلب بسیار مفیدی آمده است. اما چون روزنامه بود، دلم نیامد در مقاله استفاده کنم. منابع را شخم زدم و به این در و آن در زدم تا دیدم آن مطلب «عیناً» از دانشنامهٔ زبان و ادب فارسی نقل شده است. و درنتیجه من هم به منبعی بسیار معتبرتر از یک روزنامه (یعنی یک دانشنامه) دست یافتم و از آن استفاده کردم. شما هم تا جایی که می‌توانید منابع را کنکاش کنید تا به سرچشمه در منابعِ معتبر برسید. با مهر و ارادت -- |کامران آزاد| ۱۴ بهمن ۱۳۹۸، ساعت ۰۰:۳۱ (ایران) ‏۲ فوریهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۰۱ (UTC)
بررسی اجمالی

@Shobhe: یکی از اقداماتی که در خوبیده کردن چنین مقالاتی انجام می دهیم آن است که آن را با مقالات دانشنامه ای مهم مقایسه کنیم. در این مورد مقالات دانشنامه جهان اسلام، ایرانیکا، ویراست دوم و سوم بریل و اسلامیکا مدنظر است. آیا مطالب مقاله با آنها مطابقت داده شده است؟ من در مروری بر منابع فقط ایرانیکا را دیدم.

@Sa.vakilian: عرض سلام و ادب،‌ مقاله را با دانشنامه جهان اسلام،‌ مجددا بررسی کردم و منابعی به آن افزودم. به زودی با اسلامیکا نیز بررسی خواهم کرد./«shobhe*» ‏۹ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۵۰ (UTC)
  • لید مقاله تقریبا چیزی درباره اقدامات علمی و حیات اجتماعی امام ننوشته است.
در حال انجام...
  • با استفاده از مقاله جنگ امین و مأمون یک بخش درباره شرایط سیاسی و اجتماعی دوره حیات ایشان به مقاله بیفزایید.
✓
  • بخش زندگی در مدینه که شامل بخش عمده حیات ایشان است در قیاس با دوره خراسان بسیار اندک بیان شده است.
✓
  • درباره وضعیت شیعیان و شبکه وکلا، شاگردان و اصحاب ایشان کم نوشته شده است.
✓
  • فکر می کنم بخش از مدینه تا مرو و ولایتعهدی پس و پیش باشد.
✓
  • بخش امامت و ویژگی های اخلاقی نیاز به توسعه دارد.
✓
  • موقعیت علمی و روایی را هم می توانید به عنوان یک زیربخش از امامت بیاورید. در واقع امامت شامل ریاست امور دینی و دنیوی شیعیان و اقدامات علمی و ترویجی می شود.
بین امامت و موقعیت علمی و روایی،‌ به خاطر شمول نظرات اهل سنت و شیعه تفاوت قرار دادم. از دیدگاه شیعه،‌کاملا سخن شما متین است؛‌اما از دیدگاه اهل سنت،‌امامت غیر از موقعیت علمی است. موقعیت علمی یک امام،‌ممکن است به جهتی (مثل خفقان دوران و یا زندان) نسبت به امام دیگر متفاوت باشد. اهل سنت حضرت رضا را به عنوان عالم دینی قبول دارند. و شاید چنین دیدگاهی را نسبت به سایر امامان نداشته باشند. با این حال، شما استاد گرامی نظر کارشناسی بفرمایید که ادغام شود و یا جدا بماند./«shobhe*» ‏۹ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۵۰ (UTC)

مقاله های ائمه دیگر بخصوص حسن عسکری را ببینید. هر وقت موارد را انجام دادید برای بررسی تفصیلی خبر دهید. تشکر.--سید (بحث) ‏۸ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۰۵:۲۴ (UTC)