ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های برگزیده/مک‌لارن ۷۲۰اس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مک‌لارن ۷۲۰اس[ویرایش]

مک‌لارن ۷۲۰اس (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری)

 • ۱۰۵ روز پیش نامزد شده است.

نامزدکننده: Jeeputer (بحثمشارکت‌ها) ‏۳ ژانویهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۲:۳۱ (UTC)

بررسی کننده:قلی زادگان (بحث) ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۸:۲۴ (UTC)

با سلام. این مقاله در ابتدا ترجمه‌ای مختصر از ویکی انگلیسی بود، اما با توجه به محتوای ضعیف نسخهٔ انگلیسی، همانطور که در گمخ این مقاله هم گفتم، حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آن را خودم گسترش دادم (ترجمه‌ای کامل از ویکی انگلیسی نیست). تا امروز جهت نامزد کردن این مقاله در گمب حدود ۱۴ کلیوبایت دیگر هم به مطالب مقاله افزوده‌ام که شمول را رعایت کرده‌باشم. چهار پیوند قرمز در متن+یک پیوند قرمز در منابع مقاله موجود است که در اولین فرصت ایجادشان خواهم کرد. پیشاپیش از همکاری دوستان در بررسی این مقاله ممنونم. --{{کاربر|جـیپیوتر}}بحث ‏۳ ژانویهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۲:۳۱ (UTC)

@Jeeputer: درود. نکته مهمی که در ابتدا مشاهده میشه در منابع هست. لطفا برای منابع(که تقریبا همشون برخط هست) لینگ آرشیو اضافه بشه. مطالب رو هم در سر فرصت بخش به بخش می خونم. قلی زادگان (بحث) ‏۱۱ ژانویهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۰۶:۲۳ (UTC)
@قلی زادگان: سلام. ممنون که بررسی‌اش را قبول کردید. بایگانی منابع انجام شد. منتظر بررسی شما هستم. :) {{کاربر|جـیپیوتر}}بحث ‏۱۴ ژانویهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۰۶:۴۱ (UTC)
@Jeeputer: هنوز منابع بدون ارشیو زیادی رو می بینم مثلا منابع ۳۷ تا ۴۰ قلی زادگان (بحث) ‏۹ فوریهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۰۶:۱۷ (UTC)
@قلی زادگان: سلام مجدد. ۶ بایگانی دیگر افزوده شد و اکنون همهٔ منابع بایگانی شده‌اند. --{{کاربر|جـیپیوتر}}بحث ‏۱۰ فوریهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۰۶:۳۶ (UTC)
 • دیباچه
"خودروی کاملاً جدید" رو بهتره با عبارت مناسبی جایگزین کنید. توجه داشته باشید که گذر زمان ممکنه این جدید بودن رو با چالش مواجه بکنه.
آیا «بهترین خودروی عملکردی جهان» یک جایزه است و دارای مقاله است؟ عنوان اصلی آن رو در پانویس عنوان کنید.قلی زادگان (بحث) ‏۲۰ ژانویهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۸:۰۸ (UTC)
@قلی زادگان: سلام مجدد. همین الان هم دیگر این جدید بودن معنایی ندارد. :) آن عبارت را حذف کردم. معادل انگلیسی بهترین خودروی عملکردی جهان را هم به پانویس افزودم. —{{کاربر|جـیپیوتر}}بحث ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۰۱:۰۰ (UTC)
 • مشخصات فنی
آیا از بخش های تعلیق، شاسی، موتور و بقیه اجزا فنی تصویری وجود داره؟ این بخش به مشخصات فنی پرداخته ولی هیچ گونه تصویری نداره.
در پاراگراف تعلیق منظور از "رایانهٔ مرکزی این خودرو" همون ecu است؟ لطفا به مقاله مربوطه پیوند بدهید.
در عبارت"تغار فیبر کربنی" آیا لفظ "تغار" مصطلح هست یا ترجمه خودتونه و معادل انگلیسیش چیه؟
جمله "تودوزی از جنس چرم ویر[ت] و آلکانتارا، به همراه تزئیناتی از جنس الیاف کربن، به‌طور استاندارد برای ۷۲۰اس ارائه می‌شوند. " رو یکبار بازنویسی کنید خیلی روان نیست و با ساختار جمله انگلیسی ترجمه شده.
در بخش عملکرد، شتاب درست توصیف نشده. لطفا ابتدا شتاب رو به متریک توضیح بدید و سپس در داخل پرانتز به واحد بریتیش بیان کنید. ضمنا واحد هار وهم به مقاله مربوطشون پیوند بدید. قلی زادگان (بحث) ‏۲۴ ژانویهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۲:۰۷ (UTC)
از بخش‌های فنی هیچ تصویری پیدا نکردم. تا جایی که می‌دانم، شرکت‌ها اجازهٔ عکسبرداری از موتور مدل‌های خاص خود را نمی‌دهند. مگر آنکه در خیابان دیده شوند کسی عکس بگیرد که خیلی بعید است. رایانهٔ مرکزی هم با واحد فرمان موتور تفاوت دارد. مقاله‌ای هم برایش نیافتم. البته به‌نظرم پیوندش هم ضروری نیست. این خودروها اکثراً با تعداد زیادی رایانه کنترل می‌شوند که این هم یکی از آنهاست. معادل انگلیسی تغار tub است. چندجا شنیده‌ام و اگر اشتباه نکنم در مجله ماشین هم استفاده شده‌بود. اما به منبعی که صحتش را اثبات کند [دست کم فعلاً] دسترسی ندارم. جملهٔ مربوط به تودوزی را بازنویسی کردم، اما متوجه منظورتان در خصوص شتاب نشدم. منظورتان این است که دیگر از الگوی convert استفاده نکنم؟ یعنی یک‌بار فقط به متریک بنویسم و سپس همه را یک‌جا در پرانتز به امپریال هم بنویسم؟ به‌نظرتان این کار درکش را سخت‌تر نمی‌کند؟ —{{کاربر|جـیپیوتر}}بحث ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۰۱:۰۰ (UTC)
برای تغار یک منبع بیارید لطفا،
برای شتاب مثلا ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۲ ثانیه(۰ تا ۳۶ مایل بر ساعت در ۱ ثانیه) قلی زادگان (بحث) ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۸:۲۰ (UTC)
@قلی زادگان: برای تغار جستجو کردم و چیزی نیافتم. اگر معادل بهتری پیشنهاد دارید بفرمائید که جایگزین کنم. می‌شود شکلش را هم مختصراً توصیف کرد. tub معنی «وان» (مشابه وان حمام) هم می‌دهد و شکل شاسی هم دقیقاً به همین‌شکل است. فکر نمی‌کنم مصداقی از تحقیق دست اول هم باشد. چون به وان اشاره شده و ما هم به وان اشاره می‌کنیم.
برای شتاب هم، مرسوم است که مثلاً شتاب ۰ تا ۱۰۰ را که برابر با شتاب ۰ تا ۶۲ مایل است، ذکر می‌کنند. برخی هم که واحد امپریال را در اولویت می‌گذارند، می‌گویند ۰ تا ۶۰ مایل برابر با ۰ تا ۹۶ کیلومتر. اما ثانیه‌هایشان با هم تفاوتی ندارد. یعنی ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر ۴ ثانیه، همان ۰ تا ۶۲ مایل ۴ ثانیه‌ای است. اگر بخواهم تغییر دهم، چیزی مشابه این می‌شود: «۰–۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ۳ ثانیه (۰ تا ۶۲ مایل بر ساعت ۳ ثانیه)» که به‌نظرم جالب نیست. با توجه به این توضیحات، باز هم اگر فکر می‌کنید تغییر در متن لازم است انجامش دهم. {{کاربر|جـیپیوتر}}بحث ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۰۱:۳۶ (UTC)
شتاب ✓
برای تغار به نظرم حتما جایگزین بشه چون در قطعات خودرو الفاظی چون سینی و حتی طبق هم شنیدم ولی تغار به هیچ وجه نشنیدم. اگر از دیگر دوستان کسی رو میشناسید که در این مقالات تبحر دارند ازشون نظر بگیریم. همچنین میتونید از فرهنگ نامه های تخصصی خوردویی یا مهندسی مکانیک استفاده کنید.قلی زادگان (بحث) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۰۵:۰۸ (UTC)
 • طراحی
✓ قلی زادگان (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۴:۴۳ (UTC)
 • مدل‌ها
 • ۷۲۰اس ولاسیتی ✓
 • ۷۲۰اس جی‌تی۳ ✓
 • ۷۲۰اس اسپایدر ✓
 • ۷۶۵ال‌تی: معادل انگلیسی "کالیپرهای ترمز" و "تایرهای پیرلی تروفیو آر" رو بیاورید.✓
 • نسخه‌های ویژه و اسباب بازی: ایا تصویری از نسخه های ویژه و اسباب بازی وجود دارد؟ ✓
معادل انگلیسی مدل های ویژه در پانویس ذکر شود. ✓
 • فراخوان‌ها و جوایز
 1. منبع شماره ۳۵ یک خطا داره که باید رفع بشه ضمنا پارامترهای این منبع فارسی نمایش داده میشه که باید مانند بقیه منابع کامل انگلیسی بشه
 2. موضوعی که در مقاله بهش اشاره نشده وضعیت بازار، فروش، کشورهایی که در اون فروخته شده و در کل تحلیل بازار و در نهایت موضوع فراخوان که بهش اشاره شده. بد نیست پیرامون قیمت محصول هم صحبت هایی بشه. کشورهایی که در اون داره تولید میشه، آیا فقط داره در بریتانیا تولید میشه و یا مثل محصولات شرکت های بزرگ دیگه داره در کشورهای دیگه هم تولید میشه. این تولید شدن(اگر هست) به چه شکله. مونتاژ، CKD، تولید تحت لیسانس، انتقال تکنولوژی و ... . قلی زادگان (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۴:۵۸ (UTC)
  بخش شاسی را بازنویسی و تغار را از آن حذف کردم. معادل‌های انگلیسی افزوده‌شد. تصاویر را امشب می‌گردم اگر تصویر آزاد پیدا کنم، بارگذاری و اضافه می‌کنم. خطای منبع ۳۵ و زبانش اصلاح شد (شمارهٔ منبع اکنون تغییر کرده). بخش قیمت و فروش را افزودم و فراخوان‌ها را به زیربخش آن منتقل کردم. اطلاعات فروش کامل نیست و همان‌طور که گفتم، شرکت‌هایی مانند مک‌لارن و فراری که خودروهای خاص می‌سازند، به‌خاطر مسائلی که به خریدارانشان مربوط است، خیلی از اطلاعات را به‌طور عمومی منتشر نمی‌کنند. بخش فروش اکنون شامل تمام اطلاعاتی است که به‌صورت برخط قابل یافتن است. به‌روزترین قیمت‌ها را هم با استناد به منبع معتبر در قالب نمودار افزودم. امشب جستجو می‌کنم و اطلاعات مربوط به خطوط تولید و بازارهای هدف را هم اضافه می‌کنم. یک‌سری جوایز دیگر را هم در گزارش‌های سالانهٔ شرکت مک‌لارن پیدا کردم که آن‌ها را هم در اولین فرصت اضافه می‌کنم. {{کاربر|جـیپیوتر}}بحث ‏۵ فوریهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۱:۰۸ (UTC)
 • @قلی زادگان: سلام. عنوان بخش طراحی را به «طراحی و تولید» تغییر دادم و اطلاعاتی در خصوص زمان آغاز پروژه، طراحی و زمان تولید اضافه کردم. یک مورد هم در بخش فروش اضافه کردم. {{کاربر|جـیپیوتر}}بحث ‏۱۷ فوریهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۱:۱۲ (UTC)
چند اصلاح شیوه‌نامه‌ای هم انجام دادم. درمورد بازارهای هدف مطلبی پیدا نکردم و فقط یک‌چیز دستگیرم شد (در قالب تحقیق دست اول که نمی‌شود در مقاله نوشت). آن هم این است که هرکس، از هرکجا، بتوانید این خودرو را بخرد، خودرویش به‌دستش می‌رسد. الان در تایوان و هند هم چند دستگاه از آن موجود است. هرچند که ظاهراً مک‌لارن نمایندهٔ فروش در آن کشورها ندارد. فقط می‌ماند بخش جایزه‌ها که آن را هم در اولین فرصت گسترش خواهم داد و شما را خبر می‌کنم تا بررسی کنید. ممنونم. —{{کاربر|جـیپیوتر}}بحث ‏۱۷ فوریهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۱:۱۸ (UTC)

احتمالا این مقاله نباید یک بخش برای نقد و ارزیابی ها داشته باشد؟--سید (بحث) ‏۲۶ مارس ۲۰۲۱، ساعت ۰۵:۴۶ (UTC)

@Jeeputer: درود. نتایج کارتون روی این مقاله به کجا رسید؟ قلی زادگان (بحث) ‏۱ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۱۹:۳۲ (UTC)
@قلی زادگان سلام. منتظر بررسی شما بودم. فقط بخش جایزه‌ها مانده بود که مقاله‌را کلاً فراموش کرده‌بودم. این بخش را فردا اضافه می‌کنم. منتظر بررسی سایر بخش‌ها هم هستم.
@Sa.vakilian سلام. بخش نقدها و ارزیابی‌ها را هم فردا اضافه می‌کنم. {{کاربر|جـیپیوتر}}بحث ‏۱ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۲۱:۱۱ (UTC)
@قلی زادگان: سلام. تشکر
@مرتضا: سلام. من فرصت بررسی این مقاله را ندارم. اگر فرصت دارید شما بررسی و سپس جمع بندی بفرمایید. تشکر--سید (بحث) ‏۲ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۰۳:۲۹ (UTC)
@Sa.vakilian: سلام سعی می کنم طی چند روز آینده مقاله را مطالعه کنم و نظراتم را بگویم. اما بهتر است جمع بندی نهایی را کاربر:قلی زادگان انجام دهند که بررسی مقاله را از ابتدا انجام داده اند. ٪ مرتضا (بحث) ‏۶ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۲۰:۱۰ (UTC)

بررسی اولیه:

 • لید با توجه به حجم مقاله، باید خلاصه شود. به کمی بیش از نصف وضعیت فعلی.
  @مرتضا: سلام. به‌نظرتان خیلی کوتاه نمی‌شود؟ نصف اندازهٔ فعلی می‌تواند باعث عدم اشاره به بخشی از مطالب مقاله شود، نه؟
  به قدری که صلاح می دانید کوتاه کنید. بعد با هم بررسی می کنیم. ٪ مرتضا (بحث) ‏۸ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۱۰:۳۲ (UTC)
 • احتیاج به یک بخش تاریخچه در ابتدای مقاله داریم که اشاره ای به مدل های قدیمی تر و احیانا دلایل یا روند تکوین این مدل داشته باشد.
  بخش تاریخچه را از چند منبع خوب استخراج کردم و نوشتم. باقی منابعی که یافتم همگی حاوی تکرار همین مطالب هستند. ببینید الان حجم این بخش کافی است؟
 • بخش نقد و بررسی هم که سید گفت و گویا در دستور کارتان قرار دارد.
  در حال انجام
 • مقاله نیاز به ویراستاری دارد. در انتها خودم می توانم کمک کنم. اما علی الحساب سعی کنید جملات مجهول را حتی الامکان به صورت معلوم بنویسید. مثال: «مک‌لارن ۷۲۰اس یک خودروی اسپورت است که توسط مک‌لارن، خودروساز بریتانیایی، طراحی و ساخته شده‌است.» ---> «مک‌لارن ۷۲۰اس یک خودروی اسپورت است که مک‌لارن، خودروساز بریتانیایی آن را طراحی کرده و ساخته‌است.»
  در حال انجام من خیلی در نگارش خوب نیستم. سعی می‌کنم متن را بهبود بخشم، اما به احتمال خیلی زیاد به کمکتان نیاز خواهم داشت.
 • بخش عملکرد بازار به آمریکا محدود شده است. به نظرم یک آمار کلی هم باید ارائه شود که در بازارهای جهانی عملکردش چگونه بوده است.
  در حال بررسی. ممکن است اطلاعات خیلی کاملی از بازاهای دیگر یافت نشود. این موضوع را بالاتر خدمت جناب قلی‌زادگان هم عرض کردم.
 • در بخش تولید هم به نظرم به توضیحاتی نیاز داریم که سایتهای تولیدی آن را معرفی کند. آیا تنها در امریکا تولید شده یا سایتهای تولیدی در کشورهای دیگری هم دارد؟ تامین کنندگان مهمی دارد آیا؟
  در حال انجام فقط در یک کارخانه در ووکینگ انگلستان تولید می‌شود. این را، هم در بخش تاریخچه و هم در بخش تولید اضافه می‌کنم. —{{کاربر|جـیپیوتر}}بحث ‏۸ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۰۶:۳۶ (UTC)

در کل به نظرم به برگزیدگی بسیار نزدیک است. ٪ مرتضا (بحث) ‏۸ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۰۴:۵۵ (UTC)

@مرتضا و Sa.vakilian: چشم، جمع بندی نهایی رو پس از انجام شدن مواردی که مرتضا گغتن انجام خواهم داد. قلی زادگان (بحث) ‏۹ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۱۹:۰۸ (UTC)
@قلی زادگان: سلام. کار در چه مرحله ای است؟--سید (بحث) ‏۱۵ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۰۶:۱۶ (UTC)
@Jeeputer: موارد اصلاحی کامل شدند؟ بررسی نهایی رو انجام بدم؟ قلی زادگان (بحث) ‏۱۵ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۰۹:۱۹ (UTC)
@قلی زادگان سلام. دنبال یک فرصت مناسب (از نظر تمرکز) برای انجامش بودم که هنوز دست نداده. بگذارید در هر صورت الان انجام می‌دهم. {{کاربر|جـیپیوتر}}بحث ‏۱۵ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۰۹:۴۱ (UTC)

@مرتضا و قلی زادگان: تمام موارد ذکرشده در بالا بررسی یا انجام شد.

 • دیباچه: دیباچه در ویژه:تفاوت/31800755 حدود ۳ سطر کوتاه‌تر شد. دیباچهٔ کنونی تنها شامل موارد مهم است.
 • نقد و بررسی: این بخش را هم همراه با منابع و بایگانی‌هایشان به مقاله افزودم.
 • نگارش: چون متن را از ابتدا خودم نوشته‌ام، هرچه می‌خوانم به‌نظرم بهترین چیزی است که از خودم برمی‌آید. لطف می‌کنید شما هم یک‌بار بررسی کنید؟ ممنونم.
 • بازار هدف: اصولاً وجود بازار(های) هدف خاص (مثلاً یک کشور خاص) برای چنین خودرویی منطقی به‌نظر نمی‌رسد. مثلاً مک‌لارن در هند نمایندهٔ رسمی فروش ندارد، اما یک دستگاه از آن چند سال پیش وارد هند هم شده. به‌طور کلی بازار هدف آن سراسر جهان است. با جستجوها هم چیز خاصی که ارزش اشاره در مقاله را داشته‌باشد، دستگیرم نشد.
 • عملکرد در بازار: آنچه در جدول آمده مربوط به فروش کل سری سوپر (شامل ۷۲۰اس و چند مدل دیگر) است. یک آمار ناقصی از فروش در اروپا هم موجود است که در قالب متن در پایین همان جدول آمده (اشتباهی نوشته‌بودم ایالات متحده و اصلاحش کردم). جستجوی زیادی انجام دادم و حتی گزارش‌های سالانهٔ مک‌لارن را هم خواندم. اما گزارش‌های فروش یا کلی و سالانه است یا به تفکیک «سری». هیچ گزارش فروشی به تفکیک مدل منتشر نشده.
 • محل تولید: الان نگاه کردم که در بخش تولید با ارجاع به دو منبع به کارخانه‌اش اشاره شده. این مورد را به بخش تاریخچه هم افزودم و منبعش را در جعبهٔ اطلاعات هم قرار دادم. —{{کاربر|جـیپیوتر}}بحث ‏۱۶ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۰۷:۲۰ (UTC)

@Jeeputer: ضمن تشکر از شما، مقاله خیلی بهتر شده است. اما من هنوز از بخش تولید راضی نیستم. این بخش، هنوز عملا همان مشخصات فنی است. این که کجاها تولید می شود و چگونه؟ سوالی است که باید پاسخ داده شود و پاسخش در این بخش نیست. همچنین در بخش عملکرد بازار به نظرم تحلیلی باید ارائه شود چون آمار تولید پایین و قیمت بالایی دارد و احتمالا نوعی خودرو تجملاتی است. آیا درست است؟ در این صورت باید در این خصوص خاطرنشان شود. ٪ مرتضا (بحث) ‏۱۶ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۱۰:۱۵ (UTC)

@مرتضا چشم روی این دو بخش کار می‌کنم و دوباره پینگتان می‌کنم تا بررسی کنید. {{کاربر|جـیپیوتر}}بحث ‏۱۶ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۱۵:۰۲ (UTC)