ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های برگزیده/ترکیب یونی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ترکیب یونی[ویرایش]

ترکیب یونی (ویرایشتاریخچهبحثپی‌گیری)

نامزدکننده: قلی زادگان (بحثمشارکت‌ها) ‏۸ فوریهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۲۱:۱۵ (UTC)

بررسی کننده:--Persia ☘ ‏۲۸ مارس ۲۰۲۱، ساعت ۰۶:۰۹ (UTC)

 • ۹۸ روز پیش نامزد شده‌است.

مقاله حاضر یکی از بهترین مقالاتی هست که در موضوعات شیمی نوشتم. در مرحله خوبیدگی بررسی ساختاری و ویرایشی مفصلی شد. نسبت به نسخه خوب مقاله، در بخش نامگذاری به موضوع نمک‌های کمپلکسی نیز اشاره شد. این مقاله از نسخه انگلیسی که مقاله خوب هم هست بسیار کامل تر و مفصل تر نوشته شده و کلیه منابع با دقت و از معتبرترین مقالات و متون تخصصی شیمی انتخاب شدن. قلی زادگان (بحث) ‏۸ فوریهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۲۱:۱۵ (UTC)

@Persia: لطفاً در بررسی این مقاله مشارکت کنید. تشکر--سید (بحث) ‏۲۶ فوریهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۰۸:۴۳ (UTC)

حتما--Persia ☘ ‏۲۸ فوریهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۰۶:۲۶ (UTC)
 • به نظر مقاله می‌تواند به عنوان یک مقاله برگزیده کمی بیشتر گسترش یابد، به همین دلیل چند منبع رو نگاه کردم و به این منبع رسیدم که پیشنهاد می‌کنم بخش‌ها رو بررسی کنید و اگر موردی هست در مقاله هم استفاده کنید (منبع) و همچنین بخشی هم به مایعات یونی (منبع) اختصاص دهید

تا بررسی و خواندن کامل--Persia ☘ ‏۲۸ مارس ۲۰۲۱، ساعت ۰۶:۰۹ (UTC)

@Persia: از کتاب Yoder در مقاله استفاده کردم ولی Ionic Liquids رو ندارم باید کتاب رو پیدا کنم. اگر موردی هم به نظرتون میاد اضافه کنید. قلی زادگان (بحث) ‏۲۸ مارس ۲۰۲۱، ساعت ۰۷:۳۶ (UTC)

@Huji: سلام. شما هم می خواستید این مقاله را بررسی کنید؟--سید (بحث) ‏۲۳ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۱۲:۲۳ (UTC)

بله. فکر کنم هفتهٔ دیگر برسم. — حجت/بحث ‏۲۳ آوریل ۲۰۲۱، ساعت ۱۲:۳۵ (UTC)
بررسی حجت

مقالهٔ آموزنده و تروتمیزی است. فعلاً فقط تا سر روش نامگذاری مدرن رسیدم بخوانم. تا اینجا چند اشکال بیشتر به ذهنم نمی‌رسد:

 • نخست آن که دیباچه باید منعکس کنندهٔ رئوس مطالب مقاله باشد و به قرینهٔ آن، هر چه در دیباچه آمده باید در خود مقاله هم بیاید. الآن در دیباچه شما این که ترکیب رایج عبارت از یک فلز و یک نافلز است را آورده‌اید، اما در متن اصلاً به این اشاره نشده‌است. اساساً جای یک بخش «تعریف» قبل از بخش «اکتشاف» خالی است. شروع دیباچهٔ مقاله، به درستی، با تعریف موضوع است اما شروع اصل مقاله، نه.
 • در قسمت منشأ طبیعی به نظر من تعداد تصاویری که ارائه شده زیاد است و تناسب بین متن و تصویر به هم خورده‌است. پیشنهاد می‌کنم تصاویر را به ۴ مورد کاهش دهید.
 • در ویکی سر این که «ایده‌آل» درست است یا «ایدئال» خیلی بحث شد و ظاهراً دومی درست‌تر تشخیص داده شد. در متن شما اولی را به کار برده‌اید.
آیا برای این مورد قانون یا اجماع لازم الاجرایی وجود داره. در اکثر متونی که میخونم لفظ ایده‌آل استفاده شده. در همینجا هم هنوز عنوان مقالات ایده آله مثل محلول ایده‌آل، گاز ایده‌آل، ایده‌آل (نظریه حلقه‌ها) قلی زادگان (بحث) ‏۱۲ مهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۷:۲۸ (UTC)
 • در استفاده از کسرهٔ اضافه (همان «هٔ») دریغ کرده بودید؛ ضمن بازخوانی متن برایتان افزودم. توجه کنید که کسرهٔ اضافه جزئی از درست‌نویسی فارسی (دست کم به تعریف دستور خط فرهنگستان) است و مقاله‌های برگزیده باید از نظر رسم‌الخط هم زبانزد باشند. تا برسم باقی مقاله را بخوانم، خودتان نیز می‌توانید به اصلاح این مورد مشغول شوید.
✓ سپاس قلی زادگان (بحث) ‏۶ مهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۶:۴۹ (UTC)
 • راجع به عیوب ساختاری فقط یک تعریف ارائه کرده‌اید. شایسته است که در مورد تأثیرشان هم توضیح بدهید. مثلاً این که برخی ممکن است شکنندگی را افزایش دهند و برخی آن را کاهش دهند.
 • اگر اشتباه نکنم فیروزه هم یک ترکیب یونی است. در بخش دیگر نام‌ها به موارد مثل آن نیز می‌توانید اشاره کنید.
✓ مواردی که در بخش نامگذاری اشاره شده مواد یونی خالص است ولی فیروزه یک کانسنگه در ویکی انگلیسی هم اگر دقت کنید Infobox mineral داره نه chembox قلی زادگان (بحث) ‏۸ مهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۰۸:۳۴ (UTC)
 • این که از متن قرمز برای روشن‌کردن برخی نکات استفاده کرده‌اید قابل پذیرش است (مثل بخش روش مدرن) اما این که رنگ سبز را هم بعدتر در همین بخش برای مشخص کردن «کلریک» و بعدتر در بخش یون‌های کمپلکسی برای پسوند «ات» به کار برده‌اید خوب نیست. اولاً همان قرمز کافی است؛ در ثانی، به کوررنگی قرمز-سبز که نسبتاً هم رایج است بی‌تفاوت بوده‌اید.
✓ اصلاح شد. قلی زادگان (بحث) ‏۱۲ مهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۷:۲۳ (UTC)
 • در جدول یون‌های چنداتمی در بخش روش مدرن این که برخی از تصویرهای خیلی بزرگ هستند و حروفشان درشت شده، توی ذوق می‌زند. آن چند مورد را کوچکتر کنید بهتر می‌شود (به سطر اول و آخر آن جدول اشاره می‌کنم).
 • «یون‌های کمپلکسی» نباید «یون‌های کمپلکس» باشد؟
✓ اصلاح شدقلی زادگان (بحث) ‏۶ مهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۷:۰۴ (UTC)
 • وقتی از اعداد رومی استفاده می‌شود، آیا در فارسی مرسوم است که قبل پرانتز فاصله بیاید یا نه؟ «آهن(III)» روش رایج نگارش در منابع فارسی است یا «آهن (III)»؟ در متن هر دو را می‌بینیم (مثلاً «سرب (II)» و «سرب(II)» هر دو در توضیح یک تصویر دیده می‌شود). غیر از این، مقصد پیوندها هم گاهی به شکل جداست (مثل مقالهٔ سرب (II) نیترات) و گاهی به شکل چسبیده (نظیر مقالهٔ آهن(II) سولفات). برای برگزیدگی، این را باید در متن همین مقاله یکسان‌سازی کرد و به شکل رایج‌تر تغییر داد. اما توصیه می‌کنم که تلاشتان را فراتر ببرید و مقاله‌های مذکور را هم به به نام با نگارش رایج‌تر انتقال بدهید که عنوانشان یکدست شود.
✓ در این مورد مشخصا در فارسی قاعده ای نیست چرا که این موارد اصول بین المللی نامگذاری ترکیبات شیمیایی است. در حال حاضر کلیه مقالات ویکی انگلیسی به صورت مثلا مس(II) سولفات نوشته شده و به نظر خود من نیز درست است چرا که عدد ۲ نشان دهنده بار کاتیون مثلا در این جا مس است پس باید به آن بچسبد. اگر غیر این هست مابقی رو هم به این شکل در خواهم آورد. قلی زادگان (بحث) ‏۶ مهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۶:۴۹ (UTC)
 • در بخشی به نام واکنش‌‌های جابجایی از مقالهٔ واکنش جانشینی به عنوان مقالهٔ اصلی نام برده‌اید. بالاخره «جابجایی» درست است یا «جانشینی»؟ خود مقالهٔ واکنش جانشینی هیچ اشاره‌ای به لفظ جابه‌جای نکرده‌است. سواد شیمی بنده هم کم است (خصوصاً به فارسی).
 • سؤال دیگر: «جابجا» درست است یا «جابه‌جا»؟ نظر دستور خط فرهنگستان در این رابطه چیست؟
 • از «aq» و «s» در فرمول‌ها برای اشاره به محلول و رسوب اشاره کرده‌اید. این را جایی باید توضیح دهید (مثلاً در یک یادداشت).
✓ البته فرض بر اینه که کسی که مقاله تخصصی میخونه باید انک اطلاعاتی داشته باشه. البته ما هم با لینک دادن کمی کمک میکنیم. در غیر این صورت باید خیلی چیزها رو توضیح داد مثلا تمام علائم نام عناصر چرا آهن Fe هست در حالی که نه در فارسی و نه در انگلیسی توش f و e نیست یا این که چرا بار یون رو در بالا سمت راست نشون میدیم یا این که چرا علامت درجه به صورت 0 است یا این که در قسمتی که ساختار اوربیتالی در طی تشکیل پیوند یونی گفته شده باید کلی توضیحات داد که s چیه p چیه چرا براکت استفاده شده و.... و نهایتا تبدیل میشه به یک مطلب کمک آموزشی و از ارزش مقاله کم میشه. قلی زادگان (بحث) ‏۶ مهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۷:۴۷ (UTC)
 • «الکتردوهای آند و کاتد» نیاز به پیوند دارد.
✓ قلی زادگان (بحث) ‏۶ مهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۷:۴۷ (UTC)
 • نوشته‌اید «انحلال‌پذیری ترکیبات یونی به دما وابستگی دارد» و مثال هم زده‌اید اما نگفته‌اید چرا. دلیلش را به طور خلاصه توضیح بدهید.
 • در قسمت نقش حیاتی، یک فهرست گلوله‌ای دارید که هر موردش با فرمول یک یون شروع می‌شود. اگر چه این یون‌ها به صفحهٔ مربوطشان پیوند هستند، اما به نظر من برای خوانایی بیشتر متن خوب است که نام فارسی‌شان هم کنارشان بیاید. مثلاً به جای «Ca۲+‎: جزئی از استخوان و دندان است» می‌شود بنویسید: «یون کلسیم (Ca۲+‎): جزئی از استخوان و دندان است»
✓ کاتیون ها که نام خاصی ندارند چون نام همون فلز رو می گیرند. برای آنیون ها هم که به صفحه خود آنیون پیوند داره و تکرار میشه. قلی زادگان (بحث) ‏۸ مهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۰۷:۴۱ (UTC)
 • در قسمت کاربرد در رنگرزی، برای رنگ آبی اسم هیچ ترکیب یونی مشخصی را نبرده‌اید؛ لطفاً چند ترکیب شیمیایی مربوط را نام ببرید.
 • بخش مایع یونی خیلی کوتاه است. لطفاً گسترشش دهید.
✓ قلی زادگان (بحث) ‏۶ مهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۷:۳۰ (UTC)
 • بخش جستارهای وابسته با شیوه‌نامه ناسازگار است. وپ:جستارهای وابسته می‌گوید «به عنوان یک قاعدهٔ کلی عبارت‌هایی که در متن مقاله پیونددار شده‌اند در بخش جستارهای وابسته نمی‌آیند و پیوندهایی آورده می‌شوند که در متن اصلی مجال گنجایش نداشتند» اما آنچه شما در اینجا آورده‌اید شامل پیوندهایی نیز هست که در خود مقاله هستند (مثلاً پیوند کووالانسی). همچنین، پیوندهایی که به طور مستقیم به مقاله ربط ندارند بهتر است اینجا نیایند. مثلاً پیوند واندروالسی یا جامد کووالانسی ربط مستقیمی به ترکیب یونی ندارند.
✓ پیوند شیمیایی و کووالانسی حذف شد. مابقی از این جهت مرتبط است که مقاله به موضوع پیوندها می پردازه و ترکیبات یونی شکل مهمی از جامدات در طبیعت است پس موضوعات پیوند های دیگر شیمیایی و پیوند در جامدات به مقاله ارتباط دارد. قلی زادگان (بحث) ‏۸ مهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۰۷:۳۵ (UTC)

غیر از این چیزی به ذهنم نمی‌رسد. — حجت/بحث ‏۳ مهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۲:۱۴ (UTC)

در حال بررسی... قلی زادگان (بحث) ‏۴ مهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۲۰:۱۶ (UTC)