ویکی‌پدیا:پرسش‌های متفرقه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اگر پرسشی دربارهٔ اطلاعات عمومی یا تخصصی دارید، سایر کاربران در ویکی‌پدیای فارسی داوطلب خواهند شد که به شما کمک کنند.

لطفاً قبل از پرسش فراموش نکنید که:

 • پرسش‌های فنی مربوط به ویکی‌پدیا را در درخواست راهنمایی مطرح کنید: مشکلات فنی (دربارهٔ نرم‌افزار، نحوهٔ ویرایش یا همکاری با ویکی‌پدیا) در درخواست راهنمایی مطرح شود.
 • جستجو کنید: ویکی‌پدیای فارسی در حال رشد است، به احتمال زیاد، جواب سؤال خود را در جایی خواهید یافت.
 • دربارهٔ یک مقالهٔ خاص نباشد: نظرها یا سؤالات دربارهٔ یک مقالهٔ خاص در صفحهٔ بحث همان مقاله مطرح شود.
 • تحقیق یا پروژهٔ خود را اینجا نپرسید. اینجا برای پرسیدن و حل‌کردن تکالیف مدرسه یا دانشگاه یا محلی برای پیداکردن منابع برای تحقیق یا پروژهٔ شما نیست.
 • آدرس تماس خود را ذکر نکنید: از گذاشتن آدرس ایمیل یا شمارهٔ تلفن خود در این صفحه بپرهیزید.

لطفاً پرسش خود را با این شرایط مطرح کنید:

 • پرسش را در یک بخش جدید بپرسید: برای این کار اینجا کلیک کنید.
 • عنوان مناسبی برای پرسش خود انتخاب کنید: توصیه می‌شود که عنوان سؤالتان به گونه‌ای طرح شود که سایر کاربران بدون خواندن شرح سؤال بدانند که سؤالتان دربارهٔ چه موضوعی است.
 • سؤال خود را با توضیح کامل بیان کنید هر کجا که لازم است پیوندهای لازم را نیز در متن ایجاد کنید.
 • امضا کنید: فراموش نکنید جلوی پرسش خود با چهار علامت مدک، ~~~~، امضا کنید. با این کار اگر عضو باشید، نام شما و تاریخ به عنوان امضا درج خواهد شد. (اگر می‌خواهید عضو شوید و از مزایای عضویت استفاده کنید، برای خودتان حساب و نام کاربری ایجاد کنید.)
 • صبور باشید: ممکن است چند روزی طول بکشد تا کاربری که جواب سؤال شما را می‌داند به این صفحه سر بزند.

لطفاً برای پاسخ‌دادن به سؤالات:

 • جواب کامل بدهید: در حد امکان، به گونه‌ای پاسخ دهید که نیازی به دوباره پرسیدن یا تکرار قسمتی از سؤال نباشد.
 • دقیق باشید: اطلاعات لازم و کافی را در پاسخی گویا و قابل فهمیدن بیان کنید.
 • پیوند‌های لازم را فراهم کنید: اگر ممکن است به مقاله‌ای یا بحثی در ویکی‌پدیا یا سایر وب‌گاه‌ها ارجاع دهید.
 • نوشته‌های دیگران را ویرایش نکنید، مگر برای بهبود چیدمان.
 • از ارائهٔ توصیه‌های پزشکی یا حقوقی بپرهیزید: ویکی‌پدیا جای مناسبی برای ارائهٔ توصیه‌های تخصصی نیست.
 • ادب را رعایت کنید: بی‌نزاکتی، غیرمنطقی یا بدجنس بودن باعث می‌شود تا دیگر کاربران سرخورده شوند. بکوشید تا حتی ناآگاهانه نیز به دیگران توهین نکنید.


بایگانی‌ها: ۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰
۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۶


اضافه کردن نام دانشگاه[ویرایش]

سلام چطوری میشه نام دانشگاه در کنار این شهر قرار داد الان با رنگ قرمز خودم به عنوان مثال نوشتم؛ و همنچنین اون عکسی که از نمایی شهر گذاشته شده چطوری میشه عوض کرد. مثل تصویر زیر ممنون که جواب بدید.

اضافه کردن یک نام.jpeg

Mbb2934 (بحث) ‏۲۱ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۲۰ (UTC)

سلام. اگر لینک می‌دادید بهتر بود. از رو تصویر حدس می‌زنم که نتیجه جستجوی گوگل را آورده‌اید. با این فرض، باید بگم که (تا جایی که می دونم) گوگل دقیقاً متن نوشته ویکی رو به جز چند سطر اول نمیاره. بقیه داده‌ها که لیست شدن از ویی داده و نظایرش آورده شدند؛ لذا فکر نمی‌کنم که بتونید دانشگاه اراک رو اینطوری اضافه کنید. Freshman404Talk ‏۲۶ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۴۴ (UTC)

سؤال[ویرایش]

چرا هرمطلبی که از بی‌بی‌سی اضافه میشه رو اینا قبول می‌کنند ولی اون چه که از این طرف اضافه میشه رو نه؟ — پیام امضانشدهٔ قبلی را Shamim A (بحث • مشارکت‌ها) نوشته‌است.

سلام. هر مطلبی که توسط منابع و خبرگزاری‌های معتبر منتشر شود قابل قبول در ویکی‌پدیا هستند. --Freshman404Talk ‏۲۹ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۵۱ (UTC)

با سلام با تشکر از زحمات مدیران ویکی‌پدیا ویکی پدیا صحت اطلاعات برایش مهم است یا شخصی که اطلاعات را ویرایش می‌کند؟ به عنوان مثال هرکسی می‌تواند برای نزدیکان خود صفحه‌ای ایجاد کند و مدارج علمی و القاب گوناگون را به ایشان نسبت دهد و یا برعکس از روی دشمنی بهتان و دروغ نسبت دهد. مدتی است که اطلاعات مربوط به مرحوم ایرج قادری را ویرایش می‌کنم ولی مجدد اطلاعات نادرست جایگزین می‌شود از مدیران ویکی‌پدیا خواهشمندم اطلاعات را کنترل کنند اطلاعاتی که بیشتر شبیه ریشخند و مسخره کردن آن مرحوم است. به عنوان علاقمند به سینما و ایرج قادری در صورت سندیت داشتن اطلاعات را منتشر و با فرد خاطی ولو وارث قانونی آن مرحوم برخورد کند

با تشکر— پیام امضانشدهٔ قبلی را Mh hidi (بحث • مشارکت‌ها) نوشته‌است.

سلام. مطالبی که از منابع موثق درج شوند از سوی ویکی‌پدیا پذیرفته‌اند. شما هم می‌توانید مطالبتان را با درج منبع منتشر کنید. --Freshman404Talk ‏۴ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۲ (UTC)

انتقاد از کاربران[ویرایش]

سلام به همه. به نظر منم بعضی از کابرا و بعضی از مدیران ویکی پدیا ارزشی واسه وقت باقی قائل نیستن. البته مدیران و کاربران زیادی دیدم که خیلی واسه باقی کاربرا ارزش قائلن و وقتی که میذارن.

منظورم اینه که وقتی یه نفر یه مقاله ایجاد میکنه. برای نوشتنش وقت گذاشته. و اینکه اگه مقاله مشکلاتی داشته باشه. توی خیلی موارد من دیدم مثلا با یه چند ویرایش که خود کاربران هم می توانن درستش کنن مقاله رو حذف میشه. یا برچسب هایی گذاشته میشه. یه مثال بزنم. مثلا مقاله ای که رده بندی نداره کاربری که میاد برچسب رده بندی انجام نشده رو میذاره. می تونه بیاد رده بندی رو واسه اون مقاله انجام بده. یا مقاله ای که محدود هست. رو میخواد حذف کنه. من خیلی مقاله ها دیدم که الان خیلی مقاله های طولانی هستند. ولی وقتی تاریخچه رو نگاه میکنم موقعی که ایجاد شده یه خطی یا چند خطی بودن. نمیشه که واسه یه سری مقاله به این صورت رفتار کرد. واسه بعضی مقاله ها به نوعی دیگه.

یا اینکه احساس میکنم بعضی کاربرا حس رقابت دارن بجای همکاری. در کل بنظرم واسه برچسب زدن روی یه مقاله بهتره یکم بیشتر روی خوندن مقاله بذارن. و اینکه مشاهده میکنم افرادی که مقاله نو می نویسن خیلی زیاد نیستند. که این جوری با وقت کاربرا برخورد میشه.

بنظرم بهتره بیشتر باهم دوست باشیم. و احساس نکنیم که چون مثلا من یه مدت زیادی ویکی پدیا بودم و یه کاربر تازه وارده من حس مدیریت روی کاربر دیگه ای دارم.

بازم میگم منظورم همه نیست و عده محدودی هست. امیدوارم منظورم رو بد برداشت نکنید. و ناراحت نشده باشید. ُسیاوش (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۰۳ (UTC)