ویکی‌پدیا:شیوه‌نامه/مقاله‌های مربوط به اسلام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

هدف این شیوه‌نامه راهنمایی کاربران جهت ویرایش مقاله‌های مربوط به اسلام است، به طوری که به بی‌طرفی ویکی‌پدیا ضربه‌ای وارد نشود و در عین حال خواندن مقاله‌ها را با توجه به فرم مناسب آسان‌تر کند. این قوانین حرف آخر را نمی‌زنند. همهٔ راه‌ها هم به‌خوبی همدیگر هستند، ولی اگر کاربران از یک روش استفاده کنند، خواندن و استفاده از ویکی‌پدیا و همچنین نوشتن و ویرایش آن آسان‌تر می‌شود. این شیوه‌نامه برای تغییر، بحث و انتقاد باز است.

همیشه میان کاربرانی که در مورد مقاله‌های مربوط به اسلام ویرایش می‌کنند، درگیری در مورد منبع معتبر وجود دارد. موضوع مهمی که نباید فراموش شود این است، که همهٔ مقالات باید از قوانین ویکی‌پدیا مانند وپ:تحقیق، وپ:اثبات و وپ:دبط پیروی کنند.

شیوه‌های نوشتاری[ویرایش]

مقاله‌های مریوط به اسلام به طور کلی باید موارد زیر را در بر داشته باشند:

  • الگوی عمودی {{اسلام}} و/یا {{شیعه}} و/یا {{اهل سنت}} و ….
  • جملهٔ اول هر مقاله باید شامل عنوان مقاله به صورت پررنگ و تعریفی از آن باشد.
  • توضیحات کلی مقاله باید در اوایل آن قرار گیرند و اطلاعات دقیق‌تر پس از آن وارد شوند. برای مقاله‌های بلند، خردکردن مقاله و انتقال مطالب به چند زیرمقاله واجب است.
  • در پایان هر مقاله، بخش جستارهای وابسته (شامل فهرست مقاله‌های با موضوع مشابه و پیوند به درگاه:اسلام. الگوی مربوطه: {{جستارهای وابسته}})، منابع و/یا پانویس (برای ارجاعات) و پیوند به بیرون (برای پیونددادن به نوشته‌های مرتبط در دیگر وبگاه‌ها) استفاده شود. در زیر این‌ها الگوهای ناوبری مناسب مثل {{موضوعات اسلام}} را قرار دهید. رعایت ترتیب این بخش‌ها مهم است.
  • هر مقاله باید حداقل عضوی از رده‌های مربوط به اسلام باشد (نگا. بخش رده‌بندی).

القاب اسلامی[ویرایش]

طبق سیاست بی‌طرفی‌گرایی در ویکی‌پدیا، در مقالات نباید از القابی مانند «حضرت»، «امام» و «رسول خدا» و موارد دعایی مانند «(ص)» و «علیه‌السلام» و جز آن استفاده کنید مگر آنکه جزو نقل قول یا اسم خاص باشند.

رده‌بندی[ویرایش]

موضوعات پیرامون اسلام بسیار متنوع‌اند و مقالات نسبتاً زیادی در این زمینه در ویکی‌پدیای فارسی موجود است و از این جهت، رده‌بندی مناسب این مقاله‌ها امر مهمی‌است. سعی کنید مقاله را در زیرردهٔ مناسب خودش قرار دهید و از قراردادن آن در رده‌های کلّی بپرهیزید. مثلاً اگر مقاله مربوط به شخصی از مهاجرین است، آن را در ردهٔ رده:مهاجرین قرار دهید و افزودن ردهٔ رده:صحابه دیگر نیاز نیست. در ردهٔ رده:اسلام هم ترجیحاً هیچ مقاله‌ای را قرار ندهید مگر موارد خاص، مانند مقالهٔ محمد یا الله و جز آن. البته اگر به‌درستی نمی‌دانید چه رده‌ای را بیفزایید، ردهٔ رده:اسلام را اضافه کنید تا مقاله بدون رده نباشد (کاربران دیگر بعدتر رده‌بندی را اصلاح خواهند کرد).

حدیث[ویرایش]

مقاله‌هایی که در مورد احادیث نوشته می‌شوند باید معتبربودن این حدیث را بررسی کرده باشند، اگر نه باید به مقاله الگوی {{بررسی حدیث}} اضافه شود.

منابع[ویرایش]

منابع دینی[ویرایش]

منابع اولیه: قرآن و حدیث[ویرایش]

متون مقدس دینی شامل قرآن و حدیث، منابع اولیه به شمار می‌روند. بنابر سیاست تحقیق دست اول ممنوع این منابع نباید برای پیش بردن دیدگاه یا تفسیری خاص نقل قول شوند، مگر آنکه منبع ثانویه یا ثالثهٔ معتبری این حدیث را در حمایت دیدگاهی به کار برده باشد. ویرایش‌گران نباید منابع اولیه را به گونه‌ای تحلیلی، ترکیبی، توضیحی برای یک ادعا به کار ببرند.

البته گنجاندن متن یا ترجمه آیه و روایت از منابع اولیه در پاورقی جهت روشن کردن موضوع و یاری رساندن به خواننده برای رجوع به منابع اولیه قابل قبول است. البته دقت کنید که در برخی موارد ذکرکردن یک آیه هم می‌تواند ناقض قوانین باشد. در این موارد باید منبع معتبر ثانویه یا ثالثه‌ای بیابید که این آیه را با موضوع یا ادعای موردنظر، مرتبط دانسته باشد.

دربارهٔ ترجمهٔ قرآن، در ویکی‌پدیا اجماعی در خصوص کاربرد یک ترجمه خاص برای آیات قرآن وجود ندارد. اما در صورت کاربرد هر ترجمه در هر مقاله باید به منبع آن ارجاع شود و مشخص گردد از کدام ترجمه استفاده شده‌است.

منابع ثانویه[ویرایش]

با توجه به وجود نظام علمی و آموزشی دینی و متخصصان علوم دینی در جوامع اسلامی، نوشته‌های دستگاه‌های رسمی دینی و نشریات و کتاب‌های حوزه‌ها و دانشگاه‌های معتبر دینی و متخصصان علوم دینی با رعایت شرایط عمومی اعتبار وپ:منبع و اهمیت دیدگاه، در مقالات مرتبط به عنوان بیان‌کنندهٔ دیدگاه همان فرقه یا گروه در بین مسلمانان مورد قبول است. برای مثال، یک منبع ثانویه و معتبر شیعی، منبعی معتبر برای دیدگاه شیعه‌است و نمی‌تواند منبع معتبری برای دیدگاه اهل سنت به حساب آید. در صورت فقدان شواهد و جایگاه دال بر اعتبار شخص یا نهاد دینی، صرف بیان یک موضوع توسط یک شخص به منزلهٔ منبع معتبر نیست. مخصوصاً سایت‌ها و وبلاگ‌های دینی که نویسندهٔ مشخصی ندارد و یا تحت نظارت شخص یا نهاد معتبر دینی نیست، منبع معتبر محسوب نمی‌شود.

برای مثال تألیفات سید محمدحسین طباطبایی معروف به علامه طباطبایی در بیان دیدگاه شیعه منبع ثانویه معتبری است. یا کتاب های محمد غزالی منبع ثانویه مناسبی برای دیدگاه اشعریه می باشد.

منابع دانشگاهی[ویرایش]

عمدهٔ مطالب مقاله باید بر اساس منابع ثانویه معتبر باشند و در مواردی که میان منابع ثانویه اختلاف است، استفاده از منابع ثالثه معتبر مانند دانشنامهٔ اسلام، دانشنامه جهان اسلام، دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، دانشنامه قرآن توصیه می‌شود.

ارجاع دست‌دوم[ویرایش]

اگر کتاب یا نوشتار A از منبع B برای تحقیق خود استفاده کرده بود. هنگام افزودن تحقیقات کتاب A به ویکی‌پدیا، تا زمانی که منبع ‌B را خودتان شخصاً بررسی نکرده‌اید، فقط می‌توانید به منبع A ارجاع دهید٬ نه منبع B. مثلا اگر در وبگاهی شیعه دیدید که در تایید حرفش چهار کتاب اهل سنت و بیست کتاب متعلق به نویسندگان شیعه را ارائه داده بود. تا زمانی که خودتان شخصا آن منابع را بررسی نکرده اید تنها می توانید به همان وبگاه شیعه ارجاع دهید.