ویکی‌پدیا:راهنمای طراحی لوگوی مناسبتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

در اینجا نکات یا ایده‌هایی برای طراحی نشان‌واره‌های مناسبتی (یعنی لوگوهایی که در زمانی خاص استفاده خواهند شد) فهرست‌شده‌است که توقع می‌رود توسط طراحان برای طراحی نشان‌وارهٔ مناسبت‌ها به‌کار گرفته شود.

راهنمایی‌های کلی برای لوگوی مناسبتی[ویرایش]

 • تصویر نهایی باید حتما به فرمت SVG باشد.
  • به دلیل آن که در طرح نهایی، شفافیت باید وجود داشته باشد به همین دلیل استفاده از قالب JPEG امکان‌پذیر نیست.
 • تمام طراحی‌ها چه آن‌ها که به عنوان لوگوی ویکی‌پدیا استفاده می‌شود و چه آن‌ها که هرگز استفاده نمی‌شود، باید در ویکی‌مدیا انبار بارگذاری شوند و لوگوی خود را در ردهٔ Category:Persian Wikipedia logo variants قرار دهید.
 • تصویر نهایی باید از همان اندازه و همان نسبت ابعادی باشد که نشان اصلی ویکی از آن برخوردار است (عرض ۱۳۵ پیکسل و ارتفاع ۱۵۵ پیکسل). در مورد تصاویر برداری (به فرمت SVG) اطمینان حاصل شود که نسبت ابعادی همین اندازه رعایت شده‌است.
 • پیشنهاد می‌شود که اگر لوگو بر اساس لوگوی اصلی ویکی طراحی شده است (مثلاً «کرهٔ الفبا» که در لوگوی اصلی ویکی به کار رفته را شامل می‌شود)، ابعاد و مکان اجزای لوگوی اصلی ویکی‌پدیا را در لوگوی مناسبتی خود تغییر ندهید تا از نظر تجربهٔ کاربری لوگوی جدید کاربران را دچار گمراهی نکند.
 • دانشنامه‌ای باشد و در پی آن به بینندهٔ خود دانشی منتقل کند.
 • با رنگ‌بندی کلی پوستهٔ پیش‌فرض ویکی سازگار باشد. رنگ‌بندی کلی پوسته برداری، خاکستری به همراه انواعی از آبی و فیروزه‌ای است.
 • با مجوز مناسب بارگذاری شود. اگر لوگو اجزایی از لوگوی اصلی ویکی (نظیر کرهٔ الفبا و ...) را در خود دارد، باید با مجوز {{CopyrightByWikimedia}} بارگذاری شود و نمی‌بایست با مجوزهای آزاد بارگذاری شود.
 • لوگوی ویکی‌پدیا اینجا (پیوند مستقیم!) قرار دارد. نسخهٔ SVG آن را ذخیره کنید و آن را در Inkscape یا سایر نرم‌افزارهای گرافیک برداری مشابه (Corel Draw و Adobe Illustrator) باز کنید و نتیجه را هم به صورت SVG از همان نرم‌افزار استخراج و بارگذاری کنید. در این زمینه بخش #SVG و گرافیک برداری نیز مطالعه شود. اگر تا به حال با نرم‌افزارهای اشاره شده کار نکرده و نمی‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، پایهٔ کار خود را این لوگوی غیربرداری (دوبرابر اندازهٔ لوگوی اصلی) قرار دهید و در نرم‌افزاری غیربرداری مانند Gimp یا Adobe Photoshop آن را ویرایش کنید، نرم‌افزار Paint ویندوز به دلیل ناتوانی در نگه‌داری شفافیت برای این منظور مناسب نیست.
 • رسم‌الخط متن لوگو را تغییر ندهید به این صورت که در صورت نیاز به نوشتن «ویکی‌پدیا» آن را با شکل صحیح با فاصلهٔ مجازی (و نه فاصله) و دانشنامهٔ آزاد را نیز به همراه همزه روی ه (ه + ـٔ = هٔ) بنویسید.
 • از آثار دیگران حتی آثاری دارای کپی‌لفت (مانند CC-By-SA که برای محتویات خود ویکی‌پدیا استفاده شده) هستند نمی‌توان روی لوگوی ویکی‌پدیا استفاده کرد و به کمک آن لوگوی تلفیقی خود را ایجاد کنید به این دلیل که لوگوی ویکی‌پدیا دارای کپی‌رایت است. هر اثری که در اینترنت می‌یابید به صورت پیش‌فرض دارای کپی‌رایت است (مگر اینکه خلاف آن توسط نویسنده مشخص شود) که آن را برای تلفیق با لوگوی ویکی‌پدیا نامناسب می‌کند. رعایت کپی‌رایت از بدیهیات و نکات اولیهٔ ویکی‌پدیا حتی در ایجاد مقاله‌ها و محتویات آن است که قطعاً شامل ایجاد لوگوی مناسبتی نیز می‌شود. پس توصیه می‌شود فقط از آنچه که خود ساخته‌اید روی لوگو قرار مناسبتی پیشنهادیتان قرار دهید.
 • لطفاً اندازهٔ تصویر و خود لوگو در تصویر را و در صورت امکان متن زیر لوگو (ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد) تغییر ندهید.

لوگوی‌های مناسبتی قبلی[ویرایش]

ویکی‌پدیا:لوگوهای ویکی‌پدیای فارسی را ببینید. همچنین دیدن این نظرخواهی‌ها خالی از لطف نیست:

این هم شامل لوگوی‌های سایر ویکی‌ها است.

راهنما و ایده‌های پیشنهادی برای رسیدن به چندهزارگی[ویرایش]

 • از ویکی‌پدیا:نظرخواهی/لوگو برای چهارصد هزارگی تقریباً اجماعی وجود دارد که از رنگ پرچم ایران استفاده نکنید زیرا جانبدارانه است و ویکی‌پدیای فارسی، ویکی‌پدیای ایرانی نیست و فارسی در افغانستان و تاجیکستان نیز صحبت می‌شود و نویسندگان و خوانندگانی نیز از آنجا دارد.
 • اجماعی برای استفاده کردن یا نکردن از اعداد فارسی (۰۱۲۳...) وجود ندارد ولی مشخص است مزیت اعداد عربی (0123...) این است که برای بازدیدکنندگان غیرفارسی‌زبان نیز قابل تشخیص است و می‌توانند منظور از تغییر لوگو را متوجه شوند.

راهنما و ایده‌های پیشنهادی برای لوگوی نوروز[ویرایش]

 • تقویم جلالی دقیق‌ترین تقویم در حال استفاده در دنیا است، نشان‌دادن این موضوع می‌تواند موضوع خوبی برای طراحی لوگوی باشد. (۱، ۲)
 • لوگوی ویکی‌پدیا با هر یک از سین‌های هفت‌سین یا یک سفرهٔ هفت‌سین کامل می‌تواند ایده خوبی باشد.
 • درج شمارهٔ سال جدید بر روی لوگو نیز می‌تواند ایدهٔ خوبی باشد.
 • برای نوروز ۱۳۹۳ از این لوگو استفاده شد.
 • برای نوروز ۱۳۹۳ از این لوگو برای ویکی‌پدیای کردی، اگر بشود طرحی یکسان برای ویکی‌های زبان‌های کشورهای حوزهٔ نوروز لوگویی با طراحی یکسان به کار رود شاید جالب خواهد شد.
 • لوگوهای نوروزی تا به حال طراحی‌شده
 • بعضی نکات مطرح شده توسط کاربران در عدم طراحی لوگوی نوروز به این موضوع‌ها:
  • در اینجا نماد حاجی‌فیروز دارای حواشی نژادپرستی و برده‌داری دانسته شده است. مقالهٔ حاجی‌فیروز § خاستگاه اطلاعات خوبی در این رابطه دارد.
  • در اینجا و در اینجا ماهی قرمز از نظر خشونت علیه حیوانات و اصالت (۱) دارای اشکال دانسته شده است. در اینجا، ماهی قرمز را نمادی با قدمت چندهزار ساله دانسته‌اند.

SVG و گرافیک برداری[ویرایش]

بهتر است از نسخهٔ svg پرونده:Wikipedia-logo-v2.svg و پرونده:Wikipedia-logo-v2-fa.svg بهره‌گیری کنید که در نرم‌افزارهای گرافیک برداری مانند ادوبی ایلاستریتر، کورل‌دراو، اینک‌اسکیپ و اپن‌آفس دراو قابل واردسازی (import) و ویرایش است.

گرافیک برداری، یعنی تصویری که به جای اینکه نقطه نقطه طراحی‌شده باشد با بردارها طراحی‌شده‌است. یکی از نمونه‌های گرافیک برداری که زیاد با آن سر کار دارید، قلم یا همان فونت‌ها است. فونت‌ها خود از نوع گرافیک برداری هستند و هنگامی که اندازه‌های مختلف نمایش داده با ابعاد صفحه بدون کم شدن کیفیت برای شما به نمایش در می‌یابند. متأسفانه نرم‌افزاری به مانند فوتوشاپ یا پینت طراحی گرافیک برداری انجام نمی‌دهد و طرحی که در حال حاضر در آن‌ها طراحی شده‌است (و معمولاً در قالب PNG یا PSD یا مشابه ذخیره شده‌است) را نمی‌توانید برای ایجاد گرافیک برداری بدون طراحی مجدد به کار گیرید.

نرم‌افزارهایی که معمولاً از گرافیک برداری حمایت می‌کنند شامل اینک‌اسکیپ (رایگان)، ادوبی ایلاستریتر، کورل‌دراو هستند و لوگوی فعلی به کمک آن‌ها طراحی‌شده و شما نیز طرح خود را باید در آن‌ها انجام دهید.

قالب گرافیک برداری می‌تواند در خود گرافیک غیر برداری را نیز جای دهد، ولی اینکار را نکنید! این کلک زدن است و پروندهٔ گرافیکی حاصل توانایی تفکیک‌پذیری ندارد، حجم اثر برداری را به مقداری بسیار بیشتری زیاد می‌کند و حتی در موارد بدتر از نوع کاملاً غیربرداری عمل می‌کند! بهترین کار در این موارد این است که تصویر مورد نظرتان را دوباره به کمک گرافیک برداری ایجاد کنید ولی اگر توانایی چنین طراحی‌ای را ندارد، پیشنهاد می‌شود به کل از گرافیک برداری و نرم‌افزارهایش صرف نظر کرده و نتیجهٔ کارتان را با نرم‌افزاری غیربرداری (مثلاً فوتوشاپ) از نو تهیه و در قالب غیر برداری یعنی PNG فقط ترجیحاً با حفظ نسبت طول و عرض در ابعاد دقیقاً دوبرابر ارائه کنید هر چند که در ویکی‌پدیای فارسی برای مشاهدهٔ صفحه در تبلت‌ها و صفحه‌های با وضوح از خود گرافیک برداری لوگو استفاده می‌شود و اینکه تصویرتان نیز در قالب گرافیک برداری طراحی شده باشد دارای اهمیت است.

اگر متن جدید در لوگوی وارد می‌کنید (که برای طراحی لوگوی مناسبتی توصیه می‌شود از همان متن‌های قبلی استفاده کنید)، لطفاً شیء متنی را Object to Path کرده به این دلیل که اگر طراحی‌تان به قلم خاصی وابسته باشد در هنگام رندر در سرورهای ویکی‌پدیا آن قلم احتمالاً وجود ندارد و متن نوشته‌شدهٔ شما با آن چیزی که طراحی کرده‌اید به کل متفاوت خواهد شد.

حق تکثیر[ویرایش]

وجود مشکل حق تکثیر، امکانِ استفاده از لوگوها را –حتی در صورت موافقت کاربران با طرح– ناممکن می‌کند. اثری که در طرح خود قرار می‌دهید باید از اول، آزاد طراحی شده باشد (مثلاً از این سایت یا این سایت که کارهای آزاد را میزبانی می‌کند) یا کار خودتان باشد می توانید استفاده کنید، در غیر این صورت آزاد نیست.

راهنمای مدیران برای اعمال لوگو[ویرایش]

پس از کسب اجماع کاربران دربارهٔ استفاده از لوگو، اینجا را نیز حتماً مطالعه کنید.

جستارهای وابسته[ویرایش]