ویکی‌پدیا:تکذیب‌نامهٔ محتوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ویکی‌پدیا دارای محتوایی است که ممکن است اعتراض‌آمیز باشد


با توجه به رسالت دانشنامه‌ای، ویکی‌پدیا شامل هزاران مقاله در آرایهٔ وسیعی از موضوعات است. بخش کوچکی از این موضوعات معمولاً توسط بخش‌های آموزشی، دولتی، شرکت‌ها، والدین، و دیگر بخش‌ها سانسور می‌شوند.

  • بعضی از مقاله‌های ویکی‌پدیا با کلمات یا زبانی می‌باشد که از سوی برخی از خوانندگان حرمت‌شکنانه، مبتذل یا توهین‌آمیز محسوب می‌شود. برای اطلاعات بیشتر اینجا را ببینید.
  • مقالات ممکن است حاوی پرونده‌های صوتی، تصویری، نوشتاری در مورد مردم یا رویداد خاصی باشد که ممکن است از سوی برخی فرهنگ‌ها محدود شوند.
  • ویکی‌پدیا شامل عکس‌های بسیار مختلفی است. که بعضی از آن‌ها ممکن است از سوی برخی از خوانندگان اعتراض‌آمیز یا توهین‌آمیز در نظر گرفته شود. برای مثال، برخی از مقالات شامل ترسیم گرافیکی خشونت، یا کالبدشناسی انسان است.
  • مقالات بسیاری شامل مطالبی صریح دربارهٔ موضوعات بحث‌انگیز است. برخی از این موضوعات ممکن است در بعضی نظام‌های قضایی قابل دادخواست کیفری باشند. بعضی دیگر حاوی اطلاعاتی خطرناک و مخاطره‌آمیز هستند. (نگاه کنید به ویکی‌پدیا:تکذیب‌نامهٔ عمومی و ویکی‌پدیا:تکذیب‌نامهٔ ریسک).
  • ویکی‌پدیا شامل محتوای لوث‌کننده‌ است.
  • ویکی‌پدیا ممکن است افراد مبتلا به اختلال تنش‌زای پس از رویداد را تحریک کند.
  • ویکی‌پدیا ممکن است حاوی عکس‌ها و فیلم‌هایی باشد که منجر به تشنج صرع یا سایر وضعیت‌های پزشکی شود.
  • از آن‌جایی که مشارکت برای همه در ویکی‌پدیا آزاد است هرلحظه ممکن است در جایی به دیوارنویسی‌ای برخورد کنید.
  • در ویکی‌پدیا ممکن است با اطلاعات پزشکی، حقوقی یا سایر اطلاعاتی که به طور معمول به عنوان مسائل حرفه‌ای بیان می‌شوند برخورد کنید؛ ویکی‌پدیا به دنبال جانشینی و کمک در مسائل تخصصی نیست. لطفا توجه داشته باشید: ویکی‌پدیا مشاوره حقوقی یا پزشکی نمی‌دهد.


در هر صورت، ویکی‌پدیا یک پروژهٔ در حال پیشرفت است و مقالات بسیاری هستند که دارای اشتباهات، جهت‌گیری و تکرار هستند یا نیاز به تمیزکاری دارند. ما خوانندگان را به کمک در حل این مشکلات تشویق می‌کنیم. بیشتر مقالات یک نویسنده داشته‌اند پس ممکن است از لحاظ تخصصی دارای اشکال باشند.

ویکی‌پدیا ممکن است شامل اطلاعاتی گمنام باشد که در دانشنامه‌ای معمولی وجود نداشته باشد. پوشش ویکی‌پدیا بر علاقمندی داوطلبان آن است. خوانندگان نباید سرشناسی موضوعی را بر اساس مطرح‌شدن آن در ویکی‌پدیا قرار دهند و همچنین موضوعاتی که در ویکی‌پدیا مطرح شده‌اند سرشناسی را برای آن‌ها ایجاد نمی‌کنند.

جستارهای وابسته

ویکی‌پدیا:تأییدپذیری