ویکی‌پدیا:تکذیب‌نامهٔ ریسک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
از ویکی‌پدیا با مسئولیت خودتان استفاده کنید.

لطفا آگاه باشید که هر اطلاعاتی که در ویکی‌پدیا پیدا می‌کنید ممکن است نادرست، گمراه کننده، خطرناک، اعتیاد آور، غیراخلاقی یا غیرقانونی باشد.

بعضی از اطلاعاتی که در ویکی‌پدیا وجود دارد ممکن است برای خوانندگانی که از این اطلاعات در فعالیت‌های شخصی‌شان استفاده می‌کنند یا از آن‌ها پیروی می‌کنند خطراتی غیر معقول را بوجود آورند.

هیچ‌کدام از نویسندگان، مشارکت‌کنندگان، حمایت‌کنندگان، مدیران، خرابکاران یا هر کس دیگری که به شکلی به ویکی‌پدیا مربوط می‌شود هیچ مسئولیتی در قبال استفاده از اطلاعاتی که در این وبسایت وجود دارد یا به آن‌ها لینک شده‌است، ندارد.

لطفا تمام مراحل لازم برای اطمینان از صحت و قابل اثبات بودن اطلاعاتی که از ویکی‌پدیا می‌گیرید انجام دهید. منابع را در انتهای مقاله بررسی کنید. صفحهٔ بحث مقاله و تاریخچهٔ آن را برای اطلاع از وجود اختلافات احتمالی بر سر محتوای مقاله نگاه کنید. مطالبی که منابع مستقل دارند را چندین بار بررسی کنید.

اگر مقاله‌ای شامل پیشنهاداتی خطرناک، غیر قانونی و یا غیر اخلاقی بود به یاد داشته باشید که هر کسی می‌تواند این اطلاعات را به ویکی‌پدیا اضافه کند. نویسندگان ممکن است تمام اطلاعات، اقدامات احتیاطی یا دیگر موارد را برای جلوگیری از صدمه رسیدن به خودتان، وسایلتان یا افراد دیگر را در مقاله نگنجانده باشد. اگر شما مشاوره‌ای تخصصی لازم دارید (مثلا پزشکی، قانونی، مالی، ازدواج یا مدیریتی) لطفا به شخصی متخصص در آن زمینه مراجعه کنید.

ویکی‌پدیا به طور یکسان بررسی نشده است؛ اگرچه خوانندگان ممکن است ایرادها و پیشنهادهای اشتباه را تصحیح کنند ولی آن‌ها هیچ وظیفهٔ قانونی برای انجام این کار ندارند. تمام اطلاعات موجود در سایت بدون هیچ گونه ضمانت در هر منظور یا هرچیز دیگر است.


بر هیچ اطلاعاتی در ویکی‌پدیا بدون منبع مستقل تکیه نکنید.