پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «صومعه»

۳ بایت اضافه‌شده ،  ۱۰ سال پیش
جز
ربات: تصحیح جایگذاری کاما، شمارگان هزارگان
جز
جز (ربات: تصحیح جایگذاری کاما، شمارگان هزارگان)
[[پرونده:Prokudin-Gorskii-09.jpg|thumb|صومعهٔ سنت نیلوس در جزیرهٔ [[استولبنی]] در [[دریاچه سلیگر|دریاچه سِلیگِر]] نزدیک [[استاشکوف|اُستاشکوف]] روسیه در ۱۹۱۰.]]
'''صومِعِه''' یا '''دِیر''' [[سازه]]‌ای است که راهب‌ها و راهبه‌ها تحت سرپرستی بک رئیس مرد یا زن زندگی میکنند. در [[قرون وسطی]] صومعه‌های بسیاری در سراسر اروپا ساخته شدند. بعضی از صومعه‌ها [[کلیسا]]های زیبایی داشتند که زیر نظر آنها اداره می شدند.
یک صومعه اغلب دارای یک محوطه باز با تالار بزرگ، ایوان سرپوشیده برای قدم زدن، مطالعه و تفکر راهبان و یک خوابگاه برای استراحت آن‌ها بود. درون صوعه [[آشپزخانه]]، [[اصطبل]]،انبار، انبار و اتاق میهمان نیز وجود داشت و درون دیوارهای آن باغچه‌های [[صیفی جات]] ایجاد شده بودند.
راهبها غذای خود را در سالن بزرگ غذاخوری صرف می کردند.
آنها هر نوع کاری از جمله نظافتنظافت، ،[[آشپزی]]، [[نجاری]] ، [[کشاورزی]] و پرورش [[زنبور عسل]] انجام می دادند. بعضی از صومعه‌ها به خاطر محصولاتشان مانند [[دارو]] و [[پنیر]] معروف بودند. راهبها از معدود افراد باسواد آن روزگار بودند و دستخط و کتابهای مصور آنها بسیار گرانقیمت بود.
در طی سالهای 1524 تا 1540، به دستور [[هنری هشتم]] تمام صومعه‌های [[انگلستان]] تعطیل شدند و مالکیت زمین هایشان نیز از بین رفت.
=== نکات جالب ===
۵۹۲٬۸۸۴

ویرایش