پرش به محتوا

دروازه منطقی: تفاوت میان نسخه‌ها

بدون خلاصۀ ویرایش
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه ویرایش پیشرفته تلفن همراه
 
[[دستگاه اعداد دودویی]] توسط [[گوتفرید لایبنیتس]] که تحت تأثیر سیستم دودویی کهن [[ئی چینگ]] بود، تصحیح شد. لایبنیتس مقرر کرد که استفاده از سیستم دودویی اصول حساب و منطق را ترکیب می‌کند.
 
در نامه اینامه‌ای در سال ۱۸۸۶ [[چارلز سندرز پیرس]] تشریح کرد که عملیات‌های منطقی می‌توانند توسط مدارهای راه گزین الکتریکی انجام شوند. سرانجام [[لامپ خلأ]] جایگزین [[رله]]‌ها برای انجام عملیات‌های منطقی شدند. تغییر لامپ خلأ توسط [[لی دفارست]] در سال ۱۹۰۷,۱۹۰۷، امکان استفاده آن به صورت یک دروازه منطقی فراهم کرد. [[لودویگ ویتگنشتاین]] گونه ایگونه‌ای از جدول ۱۶ ردیفه را به عنوان قضیه ۵٫۱۰۱ کتاب [[رساله منطقی-فلسفی]] معرفی کرد. [[والتر بوث]] در سال ۱۹۵۴ بخشی از نوبل فیزیک را برای اولین [[دروازه و]] {{انگلیسی|And Gate}} مدرن الکتریکی گرفت. [[کنراد تسوزه]] دروازه‌های منطقی الکترومکانیکی برای کامپیوتر خود Z1 طراحی و ساخت.
 
از سال ۱۹۳۴–۱۹۳۶ آکیرا ناکاشیما مهندس [[ان‌ای‌سی]] در یک سری از مقالات [[نظریه مدار راه گزین|نظریه مدار کلیدزنی]] را معرفی کرد که نشان می‌داد [[جبر بولی]] می‌تواند عملیات مدارهای راه گزین را شرح دهد. به کارهای او بعداً توسط [[کلود شانون]] که استفاده [[جبر بولی]] در بررسی و طراحی مدارهای راه گزین به دقت شرح داد، اشاره شد. استفاده از این ویژگی کلیدهای الکتریکی در پیاده‌سازی منطق مفهوم اساسی است که زیربنای تمام کامپیوترهای الکتریکی دیجیتال است. نظریه مدارهای راه گزین همین‌طور که در حین و بعد از جنگ جهانی دوم در جامعه مهندسین برق شناخته می‌شد، به پایه و اساس طراحی مدارهای دیجیتالی تبدیل شد.
 
در سال ۱۹۵۹۱۹۵۹، منطق نیمه رسانای اکسید فلز که نشات گرفته از [[ماسفت]] است که توسط [[محمد محمد عطاالله]] و [[داوون کانگ]] در [[آزمایشگاه‌های بل]] اختراع شد. آنها در ابتدا منطق‌های [[پی-ماس]] و [[ان-ماس]] شرح دادند، که هر دو نوع منطق بعداً توسط [[چی-تانگ ساه]] و [[فرانک وانلاس]] در منطق [[سیماس]] ترکیب و وفق داده شدند.
 
== ساختار داخلی دروازه منطقی ==