ولمازو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ولمازو
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان گلوگاه
بخش کلباد
دهستان کلباد غربی
نام محلی ولموزی، ولموزو، وله موزو
نام‌های قدیمی ده حجت الاسلام
سال بنیاد از دوران قاجاریه
مردم
جمعیت ۱۱۹۹ نفر
رشد جمعیت زیاد
تراکم جمعیت کم
نفر بر کیلومتر مربع
کد آماری ۰۱۷۴۹۸

الگو:منابع ولمازو، روستایی است از توابع بخش کلباد شهرستان گلوگاه در استان مازندران ایران.

این روستا بین راه های شهرستان بهشهر و گلوگاه قرار دارد و جزو شهرستان گلوگاه می باشد .

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان کلباد غربی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۱۹۹ نفر (۳۱۷خانوار) بوده‌است.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

اگرچه درمورد تاریخ تشکیل روستای ولمازو اطلاعاتی دردسترس نیست امانقل است که باتجمع ساکنین دو یا سه نقطه به صورت پراکنده به فاصله کم تراز یک کیلومتر درمحدوده زمین‌های زراعی کنونی روستا اسکان داشتند که پیشه اصلی آنان دامداری بوده است وبه جهت درامان ماندن از چپاول وغارت راه زنان ودزدان دوره گرد کردند که به هر سوی پای نهادند تاراج اموال، کشتار، اسارت زنان وفرزندان و حتی مردان و همچنین دختران جوان را به همراه داشتند محل کنونی که آن زمان در دل جنگل بود سکونت اختیار کردند. رفته رفته با تغییرات اجتماعی، سیاسی و امنیتی رونق گرفت و به شکل کنونی در آمد حتی به دلیل شرایط و ویژگی‌های خاص طبیعی و سخت کوشی مردم توجه حاکمان وقت (حاج بزرگ و...) قرار داشته است.

نقل است ازبزرگان روستا که نام پیشین روستای ولمازو ده (حجت الاسلام) بوده است.

حجت الاسلام عنوان یکی ازروحانییون والامقام شیعه بوده که گفته می‌شود که دردوران نوجوانی مشمول عنایات ائمه اطهار قرارگرفته و با برخورداری از کرامت ویژه درزمره علمای ممتاز دوره صفویه قرارداشته است. گفته می‌شود صدارت دعاوی شهر (حاکم شهر) شهراشرف البلاد (بهشهر کنونی) بر عهده وی بوده است و چون مالکیت زمین‌های منطقه توسط حاکم وقت به وی واگذار شده بود و مرکز منشاء تحولات اجتماعی و امنیتی شده بود و همچنین جایگاه، مقام و منصب او به نوعی می‌توانست امنیت وغرور به اهالی ببخشد که این روستا را ده حجت الاسلام خطاب می‌کردند.

باانقراض حکومت قاجاریه و شروع حکومت پهلوی اول با اجرای طرح الزام نامگذاری و ثبت روستاها و شهرها این روستا به ولمازو تغییرنام گرفت. ولمازو از دو کلمه (ول) و (موزی) تشکیل یافته است هردو کلمه برگرفته از زبا وادبیات مازندرانی می‌باشد که بابرگرداندن آن به زبان فارسی (ول) به معنی کج و((موزی))به معنی درخت بلوط است.

وجه تسمیه روستای ولمازو[ویرایش]

معنی علمی ولمازو یعنی ول یعنی پناهگاه. ولمازو یعنی آبادی درپناه درختان بلوط

علت نامگذاری ولمازو و وجه تسمیه آن دوروایت نقل شده است:

الف: گفته می‌شود که ارتفاعات مشرف به روستا، پوشیده از درختان بلوط (موزی) بوده وبه دلیل شرایط منطقه‌ای خاص

درختان بلوط منطقه کج بوده واین جلوه طبیعی دراین نواحی منحصربه فرد بوده است در نتیجه این روستا را درثبت مجدد نام گذاری روستا هاوشهرها (ولمازو) نامیدند.

ب:به نقل دیگری گویند درغرب روستا بدو رود به منطقه مسکونی واقع درشمال محدوده چهار راه کنونی ابتدا ی خیابان شهید الیاس یوسفی یک اصله درخت بلوط که بسیار تنومند و از شاخه‌ها ی درخورتوجه برخورداربوده است و از آن جهت که این درخت همچون پلی معلق در هوا بوده این جلوه گری مورد توجه ماموران ثبت قرارگرفته و در نتیجه ویژگی درخت را همراه بانام درخت برروی روستا نهادند.

به هر حال نام ولمازو با الهام ازطبیعت و متا ثر از شکل فیزیکی درخت موزی می‌باشد.

آثارتاریخی روستای ولمازو[ویرایش]

ا-کهنه قبرستان برفراز تپه‌ای در جنوب روستا قراردارد.

۲-قبرستان امام زاده قاسم (ع) واقع در ضلع غربی روستا، مدفن امام زاده قاسم (ع) یکی ازنوادگان امام موسی کاظم (ع) که به همین جهت این قبرستان به این تام شهرت یافت. ۳-کوه زغال پزی درمیان جنگل واقع در جنوب شرقی حاشیه رود خانه است؛ که باقدمتی بالغ برنیم قرن محل استحصال ذغال بوده است.

۴-پل تاریخی واقع درشرق روستا با مصالح به کار رفته ابتدایی، خشت خام، گل و تخم مرغ با قدمتی بالغ بر ۶۰ سال که استحکام فوق‌العاده آن با توجه به ساخت آن بامصالح ساخت ابتدایی از ویژگی‌های این پل است.

۵-همچنین سه منطقه باستانی و تاریخی شهر وبازده ویران شده (شهر بند)، (کل جعفر خانه سر)، (شاکوه سر)، که این مناطق در دوران مختلف سکونت گاه اقوام قبل از شکل گیری روستا ولمازو بوده‌اند، از جمله آثار دیرین مربوط به دور پیش و بعد از اسلام است.

طبیعت و مناطق طبیعی روستای ولمازو شامل گلچشمه ٬کالبنه٬جنوب امامزاده قاسم، تپه عشق٬کل جعفرخانه سر٬موزلنگه٬چشمه راه٬حاشیه روخانه ولمازو٬و... این روستا که در سال گذشته پذیرای مهمانان روز طبیعت بوده است این مراسم سنتی وباستانی را باتقریبا بیش از ۳۰۰۰ نفر در مناطق ذکر شده حضور یافتند واین سنت باستانی را گرامی داشتند

گل چشمه[ویرایش]

گل چشمه یک مکان تفریحی و گردشی می‌باشد که در قسمت جنوب روستا ولمازو واقع است. فاصله این مکان از روستا حدود۴کیلومتر و از جاده سراسری حدود ۶ کیلومتر بوده و مساحت آن چیزی حدود ۳ هکتومتر است.

ازاصلی ترین کاربری‌های این مکان می‌توان به تفریحی، استراحتی، طبیعت گردی و ورزشی اشاره کرد.

نکاتی بیشتر در مورد گل چشمه[ویرایش]

این مکان از قبل به صورت چشمه خود جوش بوده که با گذشت زمان و با دسترسی اهالی محل به چشمه باعث شد که تغیراتی در آن مکان به وجود آورندو این مکان طبیعی را باساخت حوض‌های کوچک و بزرگ و سکوهای استراحت زینت دادند بتوانند خودشان و دیگران از این مکان استفاده نمایند. ضمناً این مکان در سال ۱۳۸۰بازسازی و درسال ۱۳۸۹توسط دهیاری روستا تقریباً تکمیل شد و لازم است که بدانید که در این مکان ازنظر سرویس‌های بهداشتی هم مجهز می باشد.

گل چشمه همه روزه برای همگان آزاد بوده و هر روزه تعداد زیادی از جوانان و خانواده‌های ولمازویی برای استفاده از این طبیعت زیبا به این مکان می‌روند؛ و همچنین از روستاهای اطراف برای استفاده از طبیعت و استراحت و سرگرمی به گل چشمه می‌روند که ازشلوغ ترین روزهای آن می‌توان عیدها (روز طبیعت، عید فطر، عید قربان و ...)و روزهای پنجشنبه و جمعه را نام برد.

تیم های ورزشی روستا[ویرایش]

فوتبال:

وحدت ولمازو

قائم ولمازو

امید ولمازو

ستاره های سرخابی

تیم ذوالفقار . رزمی