تیرتاش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از تیرتاش (گلوگاه))
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تیرتاش روستایی واقع در دهستان کلباد شرقی و از توابع بخش کلباد در شهرستان گلوگاه می‌باشد.این روستا در شمال ایران ،استان مازندران و مسیر جاده اصلی تهران – مشهد در ناحیه کوهستانی قرار گرفته‌است که از نظر موقعیت جغرافیایی دقیقاً در ۱۸کیلومتری ازشهرستان بهشهر و در ۶۵ کیلومتری شهرستان گرگان قرار دارد.تیرتاش در ضلع شرقی شهرستان گلوگاه و ضلع غربی آن شهرستان بهشهر و از جنوب به جنگل‌های سر سبز رشته کوههای البرز و از ناحیه شمال به دریای خزر متصل می‌باشد .ودر مجاورت روستاهای لمراسک در غرب و سراج محله در شرق در بالای تپه و در دامنه کوه قرار گرفته‌است.زبان مردم روستا مازندرانی با لهجه(گویش) هزارجریبی نزدیک به لهجه ساروی می‌باشد .

به دلیل پیشرفتهای اخیر دهستانی که این روستا در آن قرار داشت به همراه روستای لمراسک به بخش کلباد تبدیل شده‌است .

روستاهای تیرتاش و لمراسک به جهت وسعت و جمعیت بالا اخیراً" به بخش کلباد که روستاهای (تیرتاش- لمراسکسراج محلهتیله نوخورشیدکلاریحان آبادولمازوقلعه پایان و مهدیرجه) را تحت پوشش قرار داده،تبدیل شده است .طبق نتایج سرشماری عمومی نفوس ایران در سال 1395، این روستا شامل 900 خانوار است که جمعیتی بالغ بر 3221 نفر را در بر می‌گیرد. این جمعیت شامل 1717 نفر مرد و 1504 نفر زن است که از این تعداد 2871 نفر باسواد، و 350 نفر بیسواد می‌باشند. ضمناً 386 نفر نیز زیر 6سال سن دارند.

در علل نامگذاری تیرتاش روایات متعددی موجود است که برخی از آن عبارتند از :

- روایت شده مردم این منطقه بدلیل زندگی در بالای تپه در مقابل هجوم دیگران به وسیله تراش و پرتاب تیر از خود محافظت می کردند. - "تاش"در لهجه مازندران به معنی شبیه و همسان می باشد لذا تیرتاش به معنی شبیه تیر نیز معرفی شده است. - "تیر" به معنی تیره و طایفه + "تاش" به معنی شبیه و همسان که می‌توان به مردمی شبیه و همانند از یک قبیله،تیره و طایفه ترجمه نمود

روستا دارای طایفه و فامیل‌های متعددی می‌باشد که بر اساس محله‌های سکونت خویش قابل دسته بندی هستند.محله‌های قدیمی تیرتاش عبارتند از: -یهودی محله(خانواده‌های جعفری، حیدری و ... ساکن این محله هستند) -کامشی محله (خانواده باقری ) بالامحله(خانواده احسانی، نوری ،جعفری و ... ) -ابراهیم آباد(خانواده ابراهیمی و کاظمی و ...) -پایین محله(اسدی ،باقرزاده،حبیبی و....)

مردم روستا عموماً" کشاورز و دامدار هستند.کشت اصلی مردم این روستا برنج و توتون می‌باشد که اولین بار در سال ۱۳۱۶ فردی یونانی به نام آتاناس زافیروپولوس بنا به مأموریت دخانیات ایران و به دستور رضاخان مأموریت یافت، در مورد توسعه کشت توتون و انتخاب مزرعه آزمایشی در استانهای مازندران وگیلان مطالعاتی انجام دهد.ایشان همهٔ مازندران و گیلان را پیمود تا به این منطقه رسید و به علت شباهت آب و هوایی این روستا با کشورش یونان به مسوولین مملکتی وقت اعلام کرد که این منطقه مناسب برای کشت توتون می‌باشد و سپس نخستین مؤسسهٔ پژوهشی کشت و ترویج توتون و تنباکو در این منطقه و به نام روستای تیرتاش ایجاد و با نام خانه زافیرو پولوس آغاز به کار نمود.[۱]،[۲] این خانه در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۸۰۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.ساختمان مزرعهٔ آزمایشی در سال ١٣١٧ به اتمام رسید و در مهر همان سال توسط رضاخان اولین کشت توتون در این مزرعه صورت گرفت و از آن به بعد رضاخان، به دلیل اهمیتی که برای تحقیقات توتون قائل بود ،از مزرعه دیدن و از کارهای انجام شده و پیشرفت امور محوله بازدید می کرد. این مزرعه بعدها توسعه زیادی پیدا کرد واین گونه به مرکز پژوهشی توتون تیرتاش و اخیراً به انسیتو تحقیقات توتون تیرتاش-ایران تبدیل شد.در دهه ۵٠ ساختمان‌های قسمت ضمیمه هم مورد استفاده قرار گرفت و آزمایشگاه مجهزی در آن ایجاد شد که تا پایان سال۵۵ کلیه دستگاه‌های آزمایشگاه نصب و مورد استفاده قرار گرفت.

این انسیتو در نوع خود یکی از مدرن‌ترین مراکز پژوهشی جهان می‌باشد و تحقیقات وسیعی در زمینه‌های کشاورزی، تکنولوژی و شیمی توتون و تنباکوانجام می‌دهد که نتایج آن به تدریج در سطح روستاها پیاده شده و موجب ازدیاد میزان برداشت محصول در هکتار و بهبود کیفیت توتون ایران گردیده است .توتون تیرتاش به عنوان یکی از مرغوبترین توتون های دنیا نیز معروف است.

ساختمان قدیمیایستگاه راه آهن تیرتاش مربوط به اوایل دورهٔ پهلوی است و در نزدیک امامزاده احمد لمراسک واقع شده که این ایستگاه در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۷۹۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

از اماکن متبرکه موجود در روستا امامزاده هاشم تیرتاش می‌باشد که در بالای تپه ای در جنوب روستا قرار دارد.بنای امامزاده هاشم تیرتاش مربوط به دورهتیموریان است و این بنا در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۷۹۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این روستا دارای قنات و چشمه‌های آب معدنی زیادی می‌باشد که آب شرب و کشاورزی مردم این روستا و روستاهای اطراف را تأمین می‌کند.که قنات پتوک، بهشهر و قنات کربلائی سلیمان، بهشهر واقع در این روستا را می‌توان نام برد.از چشمه‌های دیدنی این روستا می‌توان به یخچشمه،بسیج چشمه،قلقلی چشمه وبسیج چشمه باد کرد

که دارای طبیعتی بکر و زیبا میباشد.

منابع[ویرایش]

  1. وبسایت شرکت دخانیات ایران،مرکز تحقیقات توتون تیرتاش - پانویس
  2. وبسایت تاریخ لمراسک -محسن صابری لمراسکی - پانویس

پانویس[ویرایش]