گنوم وب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از وب (مرورگر وب))
گنوم وب
Epiphany-web-browser.png
Epiphany3.0.png
گنوم وب ۳٫۰٫۰
نویسنده(های)
اصلی
Marco Pesenti Gritti
توسعه‌دهنده(ها)پروژه گنوم
انتشار پایدار
۳٫۰٫۳
مخزن
نوشته‌شده باC (GTK+)
موتوروب‌کیت
سیستم‌عامللینوکس، BSD, اواس ده
گونهمرورگر وب
پروانهاجازه‌نامهٔ عمومی همگانی گنو
وبگاه

گنوم وب (به انگلیسی: GNOME Web) (که در اصل اپیفانی از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ خوانده می‌شد) یک مرورگر وب آزاد و سبک-وزن برای محیط دسکتاپ گنوم است.گنوم وب از نرم‌افزار گالئون انشعاب گرفته شده (در مهندسی نرم‌افزار یک پروژه انشعاب هنگامی شکل می‌گیرد که توسعه دهندگان، کد منبع نسخه‌ای از یک نرم‌افزار را برداشته و به‌طور مستقل شروع به توسعه جداگانه آن می‌کنند که منجر به تولید یک نرم‌افزار جدید می‌شود).

به جای استفاده از موتور چیدمان شخصی، گنوم وب از موتور چیدمان وب‌کیت استفاده می‌کند. کدهای منبع باز گنوم وب تحت لیسانس عمومی GNU از طریق پروژه گنوم قابل دسترسی هستند. نسخه باینری مرورگرها برای نصب از طریق linux distributions و BSD releases قابل دسترسی هستند.

گسترش

انشعاب از Galeon

macro Pesenti Gritti مبتکر Galeon، در اصل به توسعه و گسترش اپیفانی در سال ۲۰۰۲ میلادی به عنوان یک انشعاب ازGgaleon پرداخت. این انشعاب برای این به وجود آمد که گریتی به دنبال یک هدف متفاوت و سایر تیم Galeon به دنبال ایجاد یکسری ویژگی‌های جدید بودند.

گریتی (به انگلیسی: Macro Pesenti Gritti) انگیزه خود را در اینباره این‌گونه بیان کرده:

«درحالی که موتور مفسر موزیلا بسیار عالی عمل می‌کند. رابط کاربری که بر پایه XUL_base بنا نهاده شده بسیار پرازدحام است. به غیر از این، در پردازشگرهای کند برای اتفاق‌های معمولی مانند باز شدن یک منوی کشویی با پاسخگویی کم مواجه می‌شویم. اپیفانی سعی دارد از ساده‌ترین رابط کاربری برای مرورگر استفاده کند. به یاد داشته باشید سادگی به معنای کارایی کمتر نیست. ما بر این عقیده هستیم که مرورگرهایی که امروزه در حال استفاده از آن‌ها هستیم بسیار پر حجم، پر ایراد و عذاب‌آور هستند. اپیفانی یک مرورگر وب، مدیریت فایل، گروه‌های خبری با طراحی ساده است. فلسفه یونیکس اینست که یک ابزار با طراحی ساده باشد که یک کار را انجام دهد، ولی آن‌را به خوبی انجام دهد.» گسترش Galeon سرانجام متوقف شد و توسعه دهندگان در عوض سعی کردند تا با گسترش برنامه‌های افزودنی ویژگی‌های پیشرفته به اپیفانی بدهند.

توسعه

اپیفانی از مرورگر گالئون مشتق شده و توسط Marco Pesenti Gritti ساخته شد و در حال حاضر توسط پروژه گنوم توسعه داده می‌شود.

منابع

پیوند به بیرون