هگانا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ההגנה
Haganah
Haganah Symbol.svg
فعال۱۹۲۰–۱۹۴۸
برچیدگیMay 28, 1948
کشورYishuv, قیمومت بریتانیا بر فلسطین
اسرائیل
گونهParamilitary (pre-independence)
Unified armed forces (post-independence)
نقشDefense of Jewish settlements (pre-independence)
اندازهAverage: 21,000[۱]
نبردهاPalestinian Arab revolt
جنگ جهانی دوم
Palestine Civil War
جنگ عرب‌ها و اسرائیل (۱۹۴۸) (for two weeks)
پوستر هاگانا در ۱۹۴۰

هاگانا یا هگانا یا هه‌گَنه (در عبری: ההגנה به معنای دفاع) یک سازمان شبه‌نظامی یهودی وفادار به ایدئولوژی صهیونیزم بود که سال ۱۹۲۰ در فلسطین تحت قیومیت انگلستان به جای سازمان هاشومیر تشکیل شد. این سازمان به‌تدریج به شاخه نظامی غیررسمی آژانس یهود تبدیل شد.[۲] و علیه اعراب فلسطینی و حکومت قیم بریتانیا مبارزه می‌کرد. با اعلام استقلال اسرائیل در سال ۱۹۴۸ میلادی و برپائی نیروهای دفاعی اسرائیل، هر سه جنبش زیرزمینی هگانا، اتسل و لحی منحل شدند.

تاریخچه[ویرایش]

این سازمان از میانه‌های دههٔ ۱۹۳۰ میلادی و به تلافی‌جویی در برابر حملات و تعرضات اعراب پرداخت. هگانا همچنین در اعتراض به محدودیت‌هایی که از سوی حکومت قیم بریتانیا علیه مهاجرت یهودیان به اسرائیل وضع شده بود، علیه حکومت قیم دست به یکسری عملیات خرابکاری زد.

هگانا بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین سازمان نظامی یهودی پیش از سال ۱۹۴۸ در فلسطین بود که یک سرویس اطلاعاتی بنام «شای»، به منظور گردآوری اطلاعات برای فعالیت‌های خود و نیز به منظور رساندن اطلاعات به رهبران اسرائیل جهت مبارزهٔ سیاسی و نظامی با اعراب ساکن فلسطین و با کشورهای عربی و با حکومت قیم بریتانیا برپا نموده بود.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. Johnson, Paul (May 1998). "The Miracle". Commentary. 105: pp 21–28. {{cite journal}}: |access-date= requires |url= (help); |pages= has extra text (help)
  2. Haganah definition, history and pronunciation - Hagganah, Hagana, Zionism and Israel -Encyclopedia / Dictionary/Lexicon of Zionism/Israel/
  3. «www.mossad.gov.il». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ مه ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۱۵ مه ۲۰۰۷.

پیوند به بیرون[ویرایش]