هنر مسگری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بادیه مسی کار مسگران کرمانی متعلق به دوران قاجاریه با نقش و خط. عکس: علی اکبر عبدالرشیدی

مسگری یکی از صنایع دستی کهن ایران است. اشیا و ظروف مسی دست‌ساز از زمان‌های دور در موزه‌ها قابل مشاهده هستند. پیشینه مسگری در ایران حداقل به پنج هزار سال پیش و در شهر باستانی سیلک کاشان می‌رسد و به ظن غالب اولین فلز مکشوفه به دست انسان همین فلز مس بوده و اولین فلزکاران نیز ایرانیان بوده‌اند.[۱] از جمله مراکز عمده این هنر شهرهای کاشان ، اصفهان، زنجان، کرمان، و شیراز است.

وضعیت رونق مسگری[ویرایش]

صنعت مسگری در اصفهان، زنجان، کرمان، شیراز و کاشان و یزد و در دوران اسلامی و تا به امروز از رونق و شکوفایی برخوردار بوده به گونه‌ای که در اغلب این شهرها یکی از بازارها با عنوان بازار مسگرها به صاحبان این هنر - صنعت اختصاص داشت.[۲] در بازار مسگرهای این شهرها ده‌ها مسگر به قوت بازو و ضرب چکش خود، انواع ظروف، وسایل و اشیاء مسین می‌ساختند. امروزه در این بازارها هنوز آثاری از این هنر یافت می‌شود. کشف دو کوره ذوب فلز در محوطه سه هزار ساله «اسپیدژ» در سیستان و بلوچستان نشان داد که مردم اسپیدژ، پیش از تاریخ به هنر مسگری و فلزکاری مسلط بوده‌اند.[۳][۴][۵][۶]

تشخیص ظروف مسی اصل[ویرایش]

یکی از دغدغه خریداران ظروف مسی این هست که نمی‌توانند ظروف مسی اصل را تشخیص دهند، به چند راه برای تشخیص ظروف مسی در زیر توجه کنید:

بازار مسگرهای اصفهان سال ۱۳۶۹ اثر عبدالعلی سطوت[۷]
 • چکش زنی ریز و منظم انجام شده‌است[۸]
 • قلع داخل ظرف درخشان و براق است
 • ظرافت و ریزه کاری دارد[۹]
 • از ورق مس با کیفیت و ضخیم استفاده شده‌است
 • مهر سازنده ظروف مسی روی ظروف هک شده‌است

منابع[ویرایش]

 1. «حوزه هنری». بایگانی‌شده از اصلی در ۷ مه ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۳ ژوئیه ۲۰۱۱.
 2. «مسگری در زنجان». web.archive.org. ۲۰۱۵-۰۴-۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ آوریل ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۱۰-۲۸.
 3. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۶ ژوئیه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۶ ژوئیه ۲۰۱۹.
 4. Alberge, Dalya (December 7, 2021). "US billionaire surrenders $70m of stolen art". www.theguardian.com. Retrieved December 7, 2021.
 5. "152. Rhyton (stag's head) - Classical". www.georgeortiz.com. Retrieved December 7, 2021.
 6. Mangan, Dan; Forkin, Jim (December 6, 2021). "Hedge-fund pioneer Michael Steinhardt surrenders 180 stolen antiquities valued at $70 million, Manhattan DA Vance says". CNBC. Retrieved December 7, 2021.
 7. همه چیز در مورد بازار مسگرهای اصفهان. «مس و پرداز». دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۱۰-۲۸.
 8. Oppi Untracht (2011): Jewelry Concepts & Technology. Doubleday; 864 pages. شابک ‎۹۷۸۰۳۰۷۷۸۴۱۱۷
 9. Pawlaczyk, George (Feb 16, 2010), Copper men: Archaeologists uncover Stone Age copper workshop near Monk's Mound, retrieved 2010-11-08