هنر دریایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رامبراند، طوفان در دریای جلیل ۱۶۳۳

هنر دریایی (انگلیسی: Marine art) یک سبک و شیوه از هنرهای تجسمی و نقاشی است که بیانگر هنر فیگوراتیو (نقاشی، نقاشی خط و مجسمه‌سازی) با فضای اصلی و الهام گرفته از دریا می‌باشد، الهام از دریا یک ژانر است که غالباً به تصویر می‌کشد کشتی یا کشتی‌ها را بر روی دریا، این کشتی‌ها می‌توانند به صورت منفرد باشند یا به اتفاق یکدیگر، این هنر ممکن است نمایانگر یک جنگ دریایی باشد یا گرفتاری در طوفان و کشتی شکستگی را نمایان سازد.

در قرون هفدهم تا نوزدهم میلادی اوج شکوفایی هنر دریایی بود[۱]، در عمل این اصطلاح اغلب پوشش‌دهندهٔ هنر نمایش حمل و نقل در رودخانه‌ها و مصب‌ها، صحنه‌های ساحل و گاهی حتی به تنهایی نمایانگر یک قایق رها شده بر ساحل می‌باشد، در برخی از این منظره‌نگاری‌ها عنصر انسانی نیز به چشم می‌خورد و برخی دیگر به کلی فاقد انسان هستند، کشتی‌ها و قایق‌های گنجانده شده در پرتره‌ها باعث به وجود آمدن اصطلاحی جدید و متناسب با این سبک گردید به نام کشتی‌پرتره که از قرون وسطی به بعد شکل گرفت و تاکنون هم ادامه دارد

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Contemporary American Marine Art by American Society of Marine Artists, Richard V. West, American Society of Marine Artists, Cummer Museum of Art and Gardens, Charles and Emma Frye Art Museum, Published by University of Washington Press, 1997 ISBN 0-295-97656-X, 9780295976563 [۱][پیوند مرده] (accessed Jan. 15, 2009 on Google Book Search)

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]