هرلد والتر بیلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

هرِلد والتر بیلی (به انگلیسی: Harold Walter Bailey) ‏ (۱۸۹۹-۱۹۹۶) خاورشناس انگلیسی.

زندگینامه[ویرایش]

هرِلد والتر بیلی در دسامبر ۱۸۹۹ در ویلتشر به دنیا آمد. از ده سالگی به‌علت مهاجرت به استرالیا، از دسترسی به آموزش رسمی محروم بود. یادگیری زبان‌های یونانی، لاتین و همچنین زبان‌های غیر اروپایی و حتی زبان اوستایی را از دوران نوجوانی آغاز کرد.

در سال ۱۹۲۱ در دانشگاه استرالیای غربی به تحصیل زبان‌های کلاسیک پرداخت. در سال ۱۹۲۷ پس از فارغ‌التحصیلی از آن دانشگاه برندهٔ بورس تحصیلی دانشگاه آکسفورد شد. در سال ۱۹۲۹ به‌عنوان مدرس کرسی جامعهٔ پارسیان در دانشکدهٔ مطالعات شرقی لندن منصوب شد. در همان سال کار رسالهٔ دکتری خود را آغاز کرد که موضوع آن ترجمه و تحشیهٔ بندهشن، متن زرتشتی از زبان پهلوی بود. در سال ۱۹۳۷ به‌عنوان استاد کرسی زبان سانسکریت در کویینز کالج دانشگاه کیمبریج انتخاب شد، و در دانشکدهٔ مطالعات شرقی والتر هنینگ جانشین او شد. هرِِلد بیلی در سال ۱۹۶۷ بازنشسته شد.

هرِِلد بیلی را یکی از برجسته‌ترین خاورشناسان قرن بیستم دانسته‌اند. گفته می‌شد که او قادر به خواندن بیش از پنجاه زبان بوده است. تخصص اصلی او در زبان ختنی، زبان ایرانی سرزمین ختن در ترکستان چین بود. از آثار اوست: مسائل زرتشتی در کتاب‌های قرن نهم (۱۹۴۳)، متن‌های ختنی (۱۹۴۵)، متن‌های بودایی-ختنی (۱۹۴۱) و مطالعات هندوسکایی متن‌های ختنی (۱۹۵۳).

منبع[ویرایش]

  • دایره‌المعارف فارسی (به سرپرستی غلامحسین مصاحب)