هانا-باربرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هانا-باربرا پروداکشن
نوع پیشینName-only unit
صنعتتلویزیون
پویانمایی
سرنوشتاز استودیوی شبکه کارتون جدا شد و به استدیوی انیمیشن برادران وارنر پیوست
جانشیناناستودیوی شبکه کارتون
گروه انیمیشن وارنر (library only)
بنا نهاده۷ ژوئیه ۱۹۵۷؛ ۶۴ سال پیش (۱۹۵۷-۰۷-07)
بنیانگذاران
از بین رفته۲۰۰۱؛ ۲۰ سال پیش (۲۰۰۱)
دفتر مرکزیلوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده
محصولاتمجموعه تلویزیونی
فیلم‌های تئاتری
ویژه‌ها
فیلم ویدئویی
تله‌فیلم
پیام‌های بازرگانی
مالکتایم وارنر

هانا-باربرا (به انگلیسی: Hanna-Barbera) یک شرکت تولید انیمیشن است که در سال ۱۹۴۴ (میلادی) با همکاری دو پویانمای همکار در استودیو MGM (مترو گلدوین مایر) به نام‌های جو باربرا (Joe Barbera) بیل هانا (Bill Hanna) تشکیل شد.

دوران اوج[ویرایش]

مجموعه‌های کارتونی محصول هانا-باربرا از اوایل دهه ۶۰ از پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیون در سراسر آمریکا بود.

مجموعه مشهور «هاکلبری هوند» که بعدها به نمایش یوگی خرسه تغییر نام داد و در ایران به نام یوگی و دوستان شناخته می‌شود، یا نمایش کوییک درامک گرا (اسب هفت تیر کش یوگی و دوستان) و مجموعه تاپ کت، فلینستن‌ها و جانی کوئست، همه در ساعت‌های اصلی پخش تلویزیونی نمایش داده می‌شدند و طرفداران پر و پا قرصی داشتند. نزدیک به ۲۰ سری تلویزیونی از روی فلینستن‌ها و شخصیت‌هایش ساخته شد و یکی از قسمت‌های این مجموعه، پربیننده‌ترین برنامه تاریخ نمایش تلویزیونی آمریکا شناخته شد.

هانا و باربرا در طی سال‌های فعالیت خود موفق به دریافت ۸ جایزه امی شدند.

برخی محصولات[ویرایش]

تام و جری[ویرایش]

لوگوی تام و جری در دهه ۴۰

اولین مجموعه کارتونی مشترک ویلیام هانا و جو باربرا در سال ۱۹۴۰ (میلادی) ساخته شد. شخصیت‌های این کارتون موش و گربه‌ای بودند که بعدها به عنوان تام و جری شناخته شدند. این مجموعه کارتونی با قسمت‌های کوتاه مدتش بارها برنده جایزه اسکار شد.

نمایش راف وردی[ویرایش]

نمایش راف وردی (The Ruff & Reddy Show) اولین نمایش تلویزیونی هانا-باربرا که سال ۱۹۵۷ (میلادی) از کانال ان‌بی‌سی (NBC) پخش شد. راف، گربه و رِدی یک سگ با لهجه غلیظ جنوب آمریکا بودند.

فلینستن‌ها[ویرایش]

موفق‌ترین و محبوب‌ترین مجموعه هانا-باربرا که دنباله‌های بسیاری بعد از اولین پخش تلویزیونی، برایش ساخته شد فلینستن‌ها (The Flintstones) بود که در ۱۹۶۰ (میلادی) توسط شبکه ABC پخش می‌شد.

دوران افول[ویرایش]

به خاطر مشکلات مالی بسیاری از طراحان و نویسندگان شرکت، آن‌جا را ترک کردند و شرکت تافت برودکستینگ (Taft Broadcasting مالک وقت هانا-باربرا) در سال ۱۹۹۰ (میلادی) ورشکسته شد و هانا-باربرا را برای فروش گذاشت.

احیای دوباره[ویرایش]

بلافاصله بعد از ورشکستگی، شرکت ترنر برودکستینگ این شرکت را خرید. فرد سیبرت، تهیه‌کننده تلویزیونی و رئیس این شرکت، در احیای مجدد شرکت‌های ورشکسته استعداد عجیبی داشت.

محصولات زیادی از این شرکت چون: تام و جری، گالیور، یوگی و دوستان، گوریل انگوری، لوک خوش‌شانس، آزمایشگاه دریایی ۲۰۲۰، خانواده دی و… از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شده‌است.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]