نیمکت داغ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نیمکت داغ: از حشمت مهاجرانی تا الکس فرگوسن و ژوزه مورینیو
تصویر روی جلد کتاب نیمکت داغ.jpg
تصویر روی جلد کتاب نیمکت داغ
نویسنده(ها)حمیدرضا صدر
کشور ایران
زبانفارسی
موضوع(ها)فوتبال، جامعه‌شناسی
گونه(های) ادبیتالیفی
ناشرنشر چشمه
تاریخ نشر
بهار ۱۳۹۱
شمار صفحات۴۱۶ صفحه
شابکشابک ‎۹۷۸-۶۰۰-۲۲۹-۱۱۸-۹

نیمکت داغ: از حشمت مهاجرانی تا الکس فرگوسن و ژوزه مورینیو، عنوان کتابی است که توسط حمیدرضا صدر پژوهشگر و تحلیلگر فوتبال در سال ۱۳۹۱ توسط نشر چشمه منتشر شد.

نویسنده، در این کتاب سراغ چهره‌های مربی‌گری برجستهٔ تاریخ فوتبال در جهان و ایران رفته‌ و از دنیای مردان شمارهٔ یک فوتبال نوشته‌است. او در سی و یک فصل به بررسی عصر سی و چهار مربی بزرگ فوتبال پرداخته‌است. نیمکت داغ: از حشمت مهاجرانی تا الکس فرگوسن و ژوزه مورینیو تنها روایتی از تاکتیک‌ها و تکنیک‌ها نیست، بلکه حمیدرضا صدر زندگی و آن‌چه را که این مربیان بیرون از دروازهٔ استادیوم‌های فوتبال رویارویش قرار می‌گرفتند، در این کتاب آورده‌است.

مقدمهٔ کتاب[ویرایش]

در مقدمهٔ «نیمکت داغ: از حشمت مهاجرانی تا الکس فرگوسن و ژوزه مورینیو» دربارهٔ این کتاب و این‌که ایدهٔ نوشتن این اثر از کجا آمده، این‌گونه آمده است: «نخستین مربیانی که شناختیم چه کسانی بودند؟ آن‌ها را برای چه به یاد می‌آوریم؟ پیروزی تیم‌های‌شان اهمیت داشت یا بازی‌هایی که ارائه می‌دادند؟ شخصیت‌شان قوی بود یا هوش فراوانی داشتند؟ ستاره‌های بزرگی در تیم‌شان بازی می‌کردند یا با دست خالی جلو می‌رفتند؟ مدیر بودند یا مربی؟... انگارهٔ اولیهٔ این کتاب برتافته از تحلیل‌های تاکتیکی بود. این‌که تیم‌های اولیهٔ تاریخ با تعداد پرشمار مهاجم و تعداد انگشت‌شمار مدافع بازی می‌کردند. این‌که سیر تطور تاکتیکی چه بوده. رویکرد تاکتیکی در چه ادواری تغییر کرده و تاریخ فوتبال چگونه ورق خورده. مربیان مورد بحث یا جایگاه تاکتیکی برجسته‌ای دارند یا اهمیت تاریخی ویژه‌ای. ترتیب ارائهٔ آن‌ها در فصل‌های کتاب مبتنی بر تقدم تاریخی است و می‌توان از دورانی به دوران دیگر با نوعی پیوستگی تاریخی، به روند تغییرات تاکتیکی از عصری به عصر دیگر دست یافت. نخستین مربی هربرت چاپمن انگلیسی در دههٔ ۱۹۲۰ است و آخرینش پپ گواردیولا در آغاز دههٔ ۲۰۱۰.»

پرداختن به مربی ایرانی در کتاب[ویرایش]

از نکات دیگر این اثر پرداختن به «حشمت مهاجرانی» مربی قدیمی ایرانی در کنار چهره‌هایی همچون «الکس فرگوسن»، «فابیو کاپلو» و «ماریو زاگالو» است، حمیدرضا صدر در همان مقدمهٔ کتاب دربارهٔ این چیدمان این‌طور توضیح داده‌است: «امیدوارم خوانندگان ناآشنا با تاریخ فوتبال ایران و آسیا از دیدن نام حشمت مهاجرانی در سیاههٔ ارائه‌شده، تعجب نکنند. این کتاب بدون پرداختن به فوتبال ایران با حفره‌ای خالی روبه‌رو می‌شد. جایگاه مهاجرانی میان مربیان آسیایی یگانه‌است. پیش از او اکثر تیم‌های آسیایی در دیدارهای مقدماتی جام جهانی غایب بودند و نمایندگان راهی شده مسیر کوتاهی را طی می‌کردند. مهاجرانی اولین نمایندهٔ واقعی آسیا را راهی جام جهانی کرد. او تیمش را در مصاف با همهٔ نمایندگان قارهٔ آسیا به‌علاوهٔ استرالیا، در ویترین جام جهانی جای داد. او برای اولین‌بار تیمی از غرب آسیا را راهی جام جهانی کرد. او در ایران با سامان‌دهی تیم‌های ملی جوانان، بنایی نو درانداخت و رکورد قهرمانی در آسیا بر جای گذاشت. انجام یک گفت‌وگوی مفصل با او و مرور بازی‌های تیم‌ملی به رهبری او، ترکیبِ بخشِ او در این کتاب است.»

منابع[ویرایش]

  • نیمکت داغ: از حشمت مهاجرانی تا الکس فرگوسن و ژوزه مورینیو، تهران، ۱۳۹۱، شابک ۹۷۸-۶۰۰-۲۲۹-۱۱۸-۹
  • ««نیمکتِ داغِ» داغ». روزنامه شرق. ۱۰ خرداد ۱۳۹۱. دریافت‌شده در ۹ ژوئن ۲۰۱۲.[پیوند مرده]
  • کیمیایی، نادر (۷ خرداد ۱۳۹۱). «نقد و بررسی کتاب حمیدرضا صدر:((نیمکت داغ))». فوتبال آنلاین. بایگانی‌شده از اصلی در ۴ ژوئن ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۹ ژوئن ۲۰۱۲.
  • «هدیه جدید حمید صدر به فوتبالی‌ها /نیمکت داغ: از حشمت مهاجرانی تا الکس فرگوسن و ژوزه مورینیو». خبرآنلاین. ۶ اردیبهشت ۱۳۹۱. دریافت‌شده در ۹ ژوئن ۲۰۱۲.
  • «نیمکت داغ/ کتاب حمیدرضا صدر». عصر ایران. ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱. دریافت‌شده در ۹ ژوئن ۲۰۱۲.
  • خبرنامهٔ انتشارات چشمه

پیوند به بیرون[ویرایش]