نیروی هسته‌ای ضعیف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نیروی هسته‌ای ضعیف و یا کشش هسته‌ای قوی، یکی از چهار نیروی پایه در فیزیک است که قبل از همه مسئول واپاشی بتا است که در آن یک نوترون به یک پروتون و یک الکترون و یک پادنوترینو تبدیل می‌شود.

نیروی هسته‌ای ضعیف که بین کوارک‌ها و لپتون‌ها اتفاق می‌افتد، باعث تبدیل و تبادل انرژی و تکانه بین آن‌ها می‌شود و به اندازه ۱۳۱۰ بار از نیروی هسته‌ای قوی ضعیف‌تر است.

همانند، سایر نیروهای پایه در فیزیک، نیروی هسته‌ای ضعیف نیز توسط تبادل بوزون‌ها صورت می‌گیرد، که در اینجا ذره تبادل شده، Z- بوزون یا یکی از W- بوزون‌ها (یعنی با بار مثبت یا منفی) می‌باشد.

برد نیروی هسته ای ضعیف قابل مقایسه با نیروی قوی می باشد . در واقع نیروی هسته ای ضعیف و نیروی الکترومغناطیسی تنها دو جنبه از نیرویی واحدند به نام نیروی الکترو-ضعیف . وقتی انرژی ذرات بیش از 50000 مگا الکترون ولت باشد نیروی وحدت یافته الکترو ضعیف احساس می شود. با کم شدن انرژی به صورت دو نیروی مجزا عمل میکنند. [۱]


در نظریه میدان‌های کوانتومی، مدل استانداردی که بتواند نیروی هسته‌ای ضعیف و نیروی الکترومغناطیسی را باهم توجیه کند، برای اولین بار توسط شلدون گلسشو، محمد عبدالسلام و استیفن واینبرگ در سال ۱۹۶۸ ارائه شد و از این سه فیزیکدان، سال ۱۹۷۹ با دریافت جایزه نوبل فیزیک قدردانی شد.
منابع[ویرایش]

  • Griffiths, David J. (1987). Introduction to Elementary Particles. Wiley, John & Sons, Inc. ISBN 0-471-60386-4.
  • D.A. Bromley (2000). Gauge Theory of Weak Interactions. Springer. ISBN 3-540-67672-4.
  • Gordon L. Kane (1987). Modern Elementary Particle Physics. Perseus Books. ISBN 0-201-11749-5.
  1. Padmanabhan.Thanu .After the first three minutes . The story of our universe ,1998