نگهداری و تعمیرات بهره‌ور فراگیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

نگهداری و تعمیرات بهره‌ور فراگیر، (به انگلیسی: Total productive maintenance) یا نگهداری و تعمیرات اثربخش جامع، یک نوع سیاست نگهداری و تعمیرات است، که با هدف حداکثر کردن بهره‌وری و اثربخشی کلی تجهیزات، از طریق یک سیستم فراگیر نگهداری و تعمیرات پیش‌گیرانه، برای کل طول عمر تجهیزات می‌باشد.

این مفهوم به عنوان بخشی از پیاده‌سازی کایزن (فرآیند بهبود فراگیر در تولید) و تولید ناب در ژاپن شکل گرفت. نگهداری و تعمیرات بهره‌ور فراگیر، همانند مدیریت کیفیت فراگیر، کلیه افراد در همه سطوح را، در نگهداری و تعمیرات دستگاه‌ها و کنترل کیفیت تجهیزات، دخالت می‌دهد.

نگهداری و تعمیرات

با توجه به معنی لغوی نگهداری و نگهداشت در لغت نامه دهخدا، مناسب ترین کلمه برای لغت MAINTENANCE ،  نگهداری ترجمه شده است.  عبارت Maintenance از دید معنایی، شامل  همه ی فعالیت های فنی و ستادی است برای سالم کارکردن و مرتب نگهداشتن ماشین آلات و تجهیزات انجام می شود. این تجهیز می تواند یک خودروی سواری، یک کامپیوتر شخصی، یک توربین بخار، پله برقی و آسانسور و غیره باشد.

نگهداری و تعمیرات از دید عملیاتی[ویرایش]

1- بازدیدهای دوره ای و مرتب از تجهیز

2- بررسی و رفع عیب و نواقص احتمالی و جلوگیری از ضرر و زیان های بزرگ

3- تعمیرات دوره ای در فواصل معین

و در کل هر کاری که باعث حفظ وضع صحیح کار مجموعه و اجزای آن شود. پس ذکر این نکته حائز اهمیت است که این لغت مفهوم تعمیرات را نیز در بر دارد. از این رو در این کتاب لغت نگهداری شامل تمامی فعالیت های تعمیراتی نیز می شود.

هدف ترغیب افراد به نگهداری محل کار یا کارخانه، از طریق گروه‌های کوچک و فعالیت‌های داوطلبانه است.[۱][۲][۳][۴][۵][۶][۷][۸][۹]

منابع[ویرایش]

  1. Lindsay, Cotton M. and Bernard Feigenbaum (1984) 'Rationing by waiting lists', American Economic Review 74(3): 404-17.
  2. Diego Varela and Anca Timofte (2011), 'The social cost of hospital waiting lists and the case for copayment: Evidence from Galicia', The USV Annals of Economics and Public Administration 11(1): 18-26.
  3. Cole JA, et al. Drug copayment and adherence in chronic heart failure: effect on cost and outcomes. Pharmacotherapy 2006;26:1157-64.
  4. Harvey Rubin, Dictionary of Insurance Terms, 4th Ed. Baron's Educational Series, 2000
  5. , Arthur D. Postal, " CFA Attacks Insurers For ‘Overcharging’", National Underwriter, Jan 8, 2007
  6. "Loss Ratio definition". Retrieved 2010-03-23.
  7. James C. Robinson, "Use And Abuse Of The Medical Loss Ratio To Measure Health Plan Performance", Health Affairs, vol 16, No. 4, pp 176 - 187, 1997
  8. Knobbe, Lauren (22 July 2010). "Franken warns against weakening law on health-care spending". Minn Post. Retrieved 22 June 2013.
  9. Long-Term-Care Premiums Soar – WSJ