نقشه جهان (خرارد فان اسخاخن)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نقشه ۱۶۸۹، این نقشه از به هم پیوستن شش نقشه جدا و همچنین اسکن دقیق تهیه شده‌است.

خرارد فان اسخاخن[یادداشت ۱] نقشه‌نگار هلندی در سال ۱۶۸۹ (میلادی) در آمستردام نقشه‌ای از جهان ترسیم کرد. این نقشه به سبک کنده‌کاری با فلز مس و رنگ‌کاری دستی تزئین شده‌است. نقشه مس‌آرایی شده، نقشه‌ای کمیاب است و فقط یک رونوشت از آن در دانشگاه آمستردام می‌باشد و نسخه‌ای مشابه در کتابخانه‌های آمریکا ندارد. نکته قابل توجه نام خلیج فارس است که به زبان لاتین قدیمی: Sinus Persicus امروزه:Sinus Persici در نقشه آورده شده است. در این نقشه طول‌ها و عرض‌های جغرافیایی و همچنین خط استوا درج شده‌است. در این سند، نقاشی‌هایی با موضوعات جنگ، جانوران، انسان‌های حیوان‌نما، عشق، دریانوردی، کشاورزی و دامپروری کشیده شده‌است. این نقشه قدیمی امروزه با ابعاد ۴٫۵۶۰ در ۳٫۹۳۶ به صورت دیجیتالی تهیه شده‌است. ابعاد اصلی نقشه ۴۸٫۳ در ۵۶ سانتی‌متر می‌باشد.[۱][۲][۳][۴][۵][۶]

یادداشت‌ها[ویرایش]

  1. Gerard van Schagen

پانویس[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «File:World Map 1689.JPG». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۲ مهٔ ۲۰۱۱.
  2. «van Schagen 1680 World & Continents - 5 maps». www.helmink.com. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ آوریل ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۱۲ مهٔ ۲۰۱۱.
  3. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «File:World Map 1689-smaller.jpg». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۲ مهٔ ۲۰۱۱.
  4. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Maps of the world». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۲ مهٔ ۲۰۱۱.
  5. «World Map 1689 — No. 3». www.flickr.com. دریافت‌شده در ۱۲ مهٔ ۲۰۱۱.
  6. «World Map 1689 ~ Antique Travel Artwork». www.zazzle.com. دریافت‌شده در ۱۲ مهٔ ۲۰۱۱.