نقدشوندگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
برای فروش؛ این ساختمان کلیسای قدیمی در چشایر انگلستان دارای نقدشوندگی نسبتاً پایینی است. این ساختمان می‌تواند در عرض چند روز با قیمت پایین فروخته شود؛ اما برای پیدا کردن یک خریدار که حاضر به پرداخت یک قیمت متناسب (واقعی) برای آن باشد، می‌تواند به چندین سال وقت نیاز باشد.

نقدشوندگی بازار (قابلیت تبدیل به پول) یا به اصطلاح نقدینگی (به [Market liquidity] Error: {{Lang-xx}}: متن دارای نشانه‌گذاری ایتالیک است (راهنما))، اصطلاحی در علم اقتصاد و سرمایه‌گذاری است که به توانایی و میزان آمادگی تبدیل به وجه نقد شدن یک دارایی اطلاق می‌شود. آن دارایی که از نقدشوندگی بالایی برخوردار است به آسانی می‌توان آن را در بازار فعال، معامله کرد و بر اساس قیمت‌های رایج، آن را به پول نقد یا پول نقد را به آن تبدیل کرد. نقدشوندگی رابطهٔ سرعت فروش با قیمت است.[۱][۲]

ابزارهای مالی نقدشوندگی

در یک بازار کارا امکان نقدشوندگی همه انواع دارایی در کوتاه ترین زمان ممکن وجود دارد. مهمترین ابزارهایی که نقدشوندگی از آن طریق صورت میگیرد به قرار زیر است:

  1. صرافی ها، بورس ها (به [Specialist companies] Error: {{Lang-xx}}: متن دارای نشانه‌گذاری ایتالیک است (راهنما))
  2. معاملات اعتباری (به [Margin trading] Error: {{Lang-xx}}: متن دارای نشانه‌گذاری ایتالیک است (راهنما))
  3. معاملات دوطرفه (به [Two side transactions] Error: {{Lang-xx}}: متن دارای نشانه‌گذاری ایتالیک است (راهنما))[۳]

جستارهای وابسته

منابع

  1. Walter, James (March 1956). "Dividend Policies and Common Stock Prices". Journal of Finance. 11 (1): 29–41. doi:10.1111/j.1540-6261.1956.tb00684.x. Retrieved 20 October 2012.
  2. Brown, Christian; Abraham, Fred (October 2012). "Sum of Perpetuities Method for Valuing Stock Prices". Journal of Economics. 38 (1): 59–72. Retrieved 20 October 2012.
  3. «ابزارهای نقدشوندگی». پرسشا. ۲۷ دی ۱۳۹۷. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ فوریه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۹.