نجیب بوکله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ناییب بوکله)

ناییب بوکِلِه
پرتره رسمی، ۲۰۱۹
رئیس‌جمهور السالوادور
آغاز به کار
۱ ژوئن ۲۰۱۹
معاون رئیس‌جمهورفلیکس اولوا
پس ازسالوادور سانچز سرن
شهردار سان سالوادور
دوره مسئولیت
۱ مه ۲۰۱۵ – ۳۰ آوریل ۲۰۱۸
پس ازنورمن کوئی‌هانو
پیش ازارنستو مای‌شونت
Mayor of سان سالوادور
دوره مسئولیت
۱ مه ۲۰۱۲ – ۳۰ آوریل ۲۰۱۵
پس ازآلوارو رودریگز
پیش ازمایکل سول
اطلاعات شخصی
زاده
ناییب آرماندو بوکِلِه اورتس

۲۴ ژوئیهٔ ۱۹۸۱ ‏(۴۲ سال)
سان سالوادور
ملیتالسالوادور
حزب سیاسیایده‌های نو (حزب سیاسی)
دیگر عضویت‌های سیاسیجبهه آزادی‌بخش ملی فارابند و مارتی (FMLN)
همسر(ان)گابریلا رودریگز دی بقیله
نشان ریاست‌جمهوری السالوادور

نجیب بوکله[۱][۲] تلفظ اسپانیایی: [naˈʝiβ buˈkele] (اسپانیایی: Nayib Bukele‎) یا نجیب بقیله یا نایب بوکِلِه، سیاستمدار فلسطینی‌تبار اهل السالوادور است.[۳] نام کاملش ناییب آرماندو بوکِلِه اورتِس است. او شهردار پیشین سان سالوادور بود و پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری السالوادور ۲۰۱۹ در ۱ ژوئن به کاخ ریاست‌جمهوری راه یافت.

وی با مطرح کردن شعار مبارزه با فساد وارد عرصه رقابت در انتخابات ریاست جمهوری السالوادور شد.[۴] بقیله برخلاف دیگر رقبای این انتخابات کاندیدای حزب راست‌گرای GANA بود و در چارچوب دو حزب چپگرا و محافظه کار معروف این کشور که به‌طور معمول حکومت را سالیان سال در درست داشتند به ریاست‌جمهوری این کشور رسید و بدین ترتیب اولین رئیس‌جمهور این کشور از زمان خوزه ناپول‌یون دوارته در (۱۹۸۹–۱۹۸۴) به قدرت رسید که به نظام دوحزبی که سه دهه بر السالوادور حاکم بود، پایان داد. او پیش‌تر به عنوان شهردار کاسکات‌لان در ۱۱ مارس ۲۰۱۲ انتخاب شده‌بود. او همچنین در ۱ مارس ۲۰۱۵ به عنوان شهردار سالوادور انتخاب گردید و در ۱ مه ۲۰۱۹ به کاخ ریاست‌جمهوری راه یافت. او در انتخابات شرکت کرد و برنده انتخابات برای هر دو حزب چپگرای جبهه آزادی‌بخش فارابند و مارتی شد.

زندگی[ویرایش]

بوکله در ۲۴ ژوئیهٔ ۱۹۸۱ در سان سالوادور به دنیا آمد. او فرزند اولگا بقیله دی اورتس و آرماندو بقیله قطان، یک بازرگان فلسطینی از اهالی شهر بیت لحم است.

در سنین بسیار جوانی، نجیب به خاطر مهارت و روحیه کارآفرینی‌اش شناخته شد. در سن ۱۸ سالگی، او یک شرکت را اداره کرد. براساس مقاله‌ای که در یک روزنامه دیجیتال، به نام الفارو درج شد بوکله صاحب شرکت یاماها موتورز (السالوادور)،[۵] شرکتی است که محصولات یاماها موتورز را در این کشور توزیع می‌نماید. او همچنین مدیریت مؤسسه او.بی.ای.ر.م. ت (OBERMET) را برعهده دارد.[۶]

ناییب بوکِلِه

تظاهر دینی[ویرایش]

به گزارش تایمز اسرائیل، پدربزرگ و مادربزرگ پدری بوکله از مسیحیان فلسطینی اهل بیت‌المقدس و بیت لحم بودند، در حالی که مادربزرگ مادری او کاتولیک و پدربزرگ مادری او مسیحی ارتدوکس بود. او با گابریلا رودریگز، روان‌پزشک و مربی با ریشه یهودی سفاردی ازدواج کرده‌است.[۷]

پدر نجیب مسیحی زاد بود، اما در السالوادور مسلمان شد و تا حد امام جماعت مساجد پیش رفت.[۸] باورهای مذهبی بقیله در انتخابات ۲۰۱۹ موضوع بحث‌برانگیزی بود، با تصویری که از خود نشان می‌دهد بقیله با حضور در مسجد مکزیکو سیتی دعا می‌کند. بقیله به‌طور عام اظهار داشته که خود و خانواده‌اش کاتولیک رومی هستند و در حالی که چند تن از اعضای خانواده‌اش اصالتاً مسلمان هستنند، اما او مدعی است قبل از نوع مذهب خدا را می‌پرستد.[۹] تصویری از بقیله که در حال دعا در مسجدی در مکزیکو سیتی هست که اعتقاد او به اسلام را نشان می‌دهد درحالی‌که او خود را فردی لائیک و نه مذهبی می‌داند.[۱۰]

شهردار کاسکات‌لان[ویرایش]

در ۱۱ مارس ۲۰۱۲، او به عنوان شهردار نووی‌و و کاسکات‌لان در بخش لا لیبرتاد انتخاب شد، نمایندگی ائتلافی اف.ام.ال. ان با ۲۷۵۴رای (۴۹٫۷۲٪) و سی دی ۱۰۸آرا (۱٫۹۵٪)، برای مجموع ۲۸۶۲رای (۵۰٫۶۸٪)، شکست حزب آرنا، که ۲۵۸۵رای (۴۶٫۶۷٪) به دست آورد. او در تاریخ ۱ مه ۲۰۱۲ به شهرداری راه یافت.[۱۱]

شهردار سن سالوادور[ویرایش]

در انتخابات شهرداری ۲۰۱۵، شهرداری سن سالوادور، پایتخت السالوادور، را به عنوان نماینده ائتلاف اف.ام.ال. ان با پی.اس. پی، با ۸۹٫۱۶۴ رای (۵۰٫۳۷٪ از کل) آرا را به دست آورد. رقیب اصلی او، ادوین زامورا تاجر و معاون سابق (آرنا) بود که، ۸۲٬۲۸۸رای و (۴۶٫۴۹٪) را به دست آورد. حزب دوم در شش سال گذشته شهر را در کنترل داشته. بقیله در تاریخ ۱ مه ۲۰۱۵ در موضع شهردار سن سالوادور قرار گرفت.[۱۲][۱۳] در ماه فوریه سال ۲۰۱۷، بقیله از شهر تایپه، پایتخت تایوان، بازدید کرد و با تسای اینگ-ون رئیس‌جمهور تایوان دیدار کرد.

در فوریه ۲۰۱۸، بوکله در سی و دومین کنفرانس بین‌المللی شهرداری‌ها در اورشلیم شرکت کرد، جایی که وی در دیوار غربی دعا کرد زیرا پدربزرگ و مادربزرگش همسرش یهودی بوده‌اند.

اخراج از اف.ام.ال. ان[ویرایش]

در ۱۰اکتبر سال ۲۰۱۷، ناییب بوکله از اف.ام.اف. ان اخراج شد، وی به دلیل ترویج قسمت گرایی و اقدام علیه احزاب سیاسی توسط دادگاه اخلاقی اف.ام.ال. ان متهم شد. بوکله در اعتراض علیه شاکیان در جلسه دادگاه اخلاقی اف.ام.ال. آن که در ۷ اکتبر ۲۰۱۷ برگزار شد، حضور نیافت؛ که به نفع شاکیان تمام شد.[۱۴][۱۵]

شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری[ویرایش]

پس از اخراج بوکله از اف.ام.ال. ان، او تصمیم گرفت در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۹ به عنوان یک سیاستمدار مستقل و مخالف سیستم حکومتی وارد عرصه رقابت‌ها شود. بوکله جنبش «ایده‌های نو» («ایده‌های جدید») را با هدف اعلام یک حزب سیاسی که بتواند به عنوان نامزد ریاست جمهوری السالوادور در آن شرکت کند ایجاد نمود.

پس از اعلام برگزاری انتخابات ریاست جمهوری او مقابل حزب حاکم اف.ام.ال. ان در بال چپ سیاسی و آرنا در بال راست به مبارزه انتخاباتی پرداخت، این درحالی بود که آنها هر گونه تلاش او برای ایجاد یک حزب سیاسی مستقل را متوقف کردند و مانع از آن شدند تا بتواند حزب خود را در انتخابات ریاست جمهوری به ثبت برساند. بوکله در نهایت با حزب ائتلاف بزرگ وحدت ملی (GANA) متحد شد تا بتواند خود را نامزد ریاست جمهوری کند.[۱۶]

در ۳ فوریه سال ۲۰۱۹، بوکله اعلام کرد که پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری را به دست آورده‌است. رقیب او هوگو مارتینز از اف.ام.ال. ان شکست خورد. او ۵۳ درصد آرا را به دست آورد، درنتیجه دیگر نیازی به برگزاری انتخابات دور دوم نشد. او نخستین نامزد انتخابات ریاست جمهوری است که به سه دهه حاکمیت یک نظام دوحزبی که از پایان جنگ داخلی در السالوادور قدرت را در دست داشتند پایان داد. بوکله در در سخنرانی پیروزی اعلام کرد: «امروز ما صفحه‌ای را در دوران پس از جنگ ورق زدیم.»[۱۷] بقیله در ژوئن ۲۰۱۹ وارد کاخ ریاست جمهوری می‌شود.

مقامات کنونی و پیشین[ویرایش]

 • رئیس‌جمهور السالوادور: ناییب بوکِلِه
 • معاون رئیس‌جمهور السالوادور: فلیکس اولوا
 • رئیس‌جمهور السالوادور: سالوادور سانچز سرن
 • معاون رئیس‌جمهور السالوادور:اسکار اوریتس

وقایع[ویرایش]

 • سومین دور - انتخابات ریاست‌جمهوری السالوادور ۲۰۱۹
 • او در مجمع عمومی سازمان ملل از خود و تریبون یک سلفی گرفت و این صحنه در شبکه‌های اجتماعی بازخورد بسیاری داشت.
 • همچنین او اولین مقام رسمی سیاسی بود که بیتکوین را به عنوان یک روش پرداخت رسمی در کشورش السالوادور انتخاب و اعلام کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «تظاهرات هزاران نفری در السالوادور علیه رئیس‌جمهوری و بیت کوین». euronews. ۲۰۲۱-۱۰-۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۲-۱۸.
 2. «ال‌سالوادور». RSF. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۲-۱۸.
 3. "Biografía". Nayib Bukele. Archived from the original on 2 April 2015. Retrieved 5 February 2019.
 4. مارکوس گونزالس دیاز (خبرنگار مکزیک و آمریکای مرکزی، بی‌بی‌سی موندو). «نجیب بقیله، رئیس‌جمهوری که عاشق سلفی و بیت‌کوین است». بی‌بی‌سی فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۲-۰۳.
 5. Labrador, Gabriel (20 August 2014). "El FMLN abre la puerta grande a Nayib Bukele". El Faro. Retrieved 26 July 2017.
 6. "Yamaha Motor El Salvador". Yamaha Motors El Salvador. 26 July 2017. Retrieved 26 July 2017.
 7. https://www.timesofisrael.com/his-dad-was-an-imam-his-wife-has-jewish-roots-meet-el-salvadors-new-leader/
 8. https://www.euronews.com/2019/02/01/el-salvador-a-millenial-mayor-the-favourite-to-win-the-next-presidential-elections
 9. "Polémica por imágenes de Bukele en oración dentro de una mezquita". Redacción DEM (به اسپانیایی). El Mundo. 8 January 2019. Archived from the original on 12 April 2019. Retrieved 5 February 2019.
 10. Aleman, Marcos (30 January 2019). "AP Interview: El Salvador's leading candidate targets graft". The Frenso Bee. Archived from the original on 7 February 2019. Retrieved 5 February 2019.
 11. "Elecciones El Salvador 2012 - Concejos Municipales - LA LIBERTAD - NUEVO CUSCATLAN". www.tse.gob.sv. Archived from the original on 13 August 2017. Retrieved 15 October 2018.
 12. "Resultados de Concejos Municipales - TSE". tse.gob.sv. Archived from the original on 2 April 2015.
 13. Rauda Zablah, Arauz, and Valencia, Nelson, Sergio, and Roberto (7 October 2017). "Medas-sólo-por-interés-electorero".htm". El Faro (digital newspaper).{{cite news}}: نگهداری یادکرد:نام‌های متعدد:فهرست نویسندگان (link)
 14. "FMLN expulsa a Bukele del partido". El Diario de Hoy. Archived from the original on 11 October 2017. Retrieved 11 October 2017.
 15. "Nayib Bukele, expulsado del FMLN por estas razones". La Prensa Gráfica. Retrieved 11 October 2017.
 16. Esposito, Anthony (18 December 2018). "El Salvador populist holds lead weeks ahead of presidential vote". Reuters. Retrieved 5 February 2019.
 17. Palumbo, Gene; Malkin, Elisabeth (3 February 2019). "Nayib Bukele, an Outsider Candidate, Claims Victory in El Salvador Election". The New York Times. Retrieved 5 February 2019.

پیوند به بیرون[ویرایش]