مکائو بال‌سبز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ماکائو قرمز بال سبز
Ara chloropterus -Apenheul Primate Park -Netherlands-8a.jpg
پارک Apenheul هلند
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: طوطی‌سانان
تیره: طوطی
زیرخانواده: Psittacinae
تبار: Arini
سرده: Ara
گونه: A. chloropterus
نام علمی
Ara chloropterus
(گری، ۱۸۵۹)
Distribution Ara chloropterus.svg
  محدوده پراکندگی طوطی ماکائو قرمز بال سبز در جهان

طوطی سبز و سرخ یا (Ara chloropterus) و همچنین معروف به ماکائو بال سبز بزرگترین گونه عمدتاً قرمز رنگ در خانواده ماکائوهاست. این گونه بزرگترین نوع در خانواده خود یعنی آرا بوده وگسترده در جنگل‌های انبوه و جنگل‌های کم درخت و نور گیر از شمال تا مرکز آمریکای جنوبی می‌باشد. با این حال وجه مشترکی با دیگر ماکائوها دارد که در از دست دادن زیستگاه طبیعی و شکار غیرقانونی تجارت در قفس و کاهش جمعیت وحشی در سالیان اخیر خلاصه می‌شود.

توضیحات[ویرایش]

ماکائو بال سبز را به آسانی می‌توان از ماکائو اسکارلت که شباهاتی جزئی با یکدیگر دارند تمییز داد در حالیکه سینه هر دو گونه به رنگ قرمز روشن می‌باشد ولی تفاوت اساسی در رنگ بال‌ها نهفته‌است. در ماکائو بال سبز انتهای فوقانی بالها به رنگ سبز بوده (و در ماکائو اسکارلت این ناحیه برخلاف ماکائو بال سبز به رنگ زرد یا زرد و سبز توامان می‌باشد) اما تفاوت دیگر در ناحیه اطراف چشم می‌باشد که در ماکائو بال سبز این ناحیه با خطوط مشخص و منظم قرمز رنگ که از جنس پر می‌باشند پوشیده شده ولی در ماکائو اسکارلت این ناحیه با پوستی سفید رنگ پرنده بدون هیچ پر یا رنگ خاصی تشکیل شده‌است. این تفاوت یکی از تفاوتهای اساسی است که با چشم می‌توان سریعاً تشخیص داد. مشخصه بارز این گونه پرهای رنگین کمانی و رنگ قرمز سیر که پرهای دم را احاطه کرده می‌باشد. این دومین مشخصه از لحاظ اندازه با طوطی آبی سنبلی است؛ که ماکائو بال سبزبزرگترین گونه از لحاظ اندازه در خانواده ماکائوها محسوب می‌شود. طول بالهای این پرنده می‌تواند تا۴۹ اینچ (125 cm) و طول بدن تا ۳۹اینچ (100 cm) باشد. پرنده بالغ سالم بین ۱۲۵۰ تا ۱۷۰۰ گرم وزن دارند. طوطی ماکائو بال سبز منقار بسیار قدرتمندی دارد که می‌تواند 2000psi فشار تولید کند؛ و می‌تواند نیروی ضربه محکم و ناگهانی دسته جارو را در نیمی از فشار منقار تولید کند. این منقار آنقدر قدرتمند و تکامل یافته‌است که می‌تواند به‌راحتی پوسته سخت‌ترین آجیل‌ها و دانه‌ها را بشکند.

نگاره‌ای ثبت‌شده با استفاده از لنز ماکرو از چشم یک مکائو بال‌سبز.
در باغ وحش La Palmyre، فرانسه
پرواز ماکائو بال سبز در پرو

رفتار[ویرایش]

به طور کلی ماکائوهای بال سبز زندگی اجتماعی دارند. جنس ماده ۲تا۳تخم در لانهٔ ساخته شده در حفره درخت می‌گذارد و ۲۸ روز بر روی آنها می‌خوابد. جوجه‌های پردار در حدود ۹۰ روز پس از خارج شدن از تخم لانه را ترک می‌کنند.

در قلمرو حیوانات دیسنی

Ara chloropterus

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسیMacaw
  1. BirdLife International (۲۰۰۸). Ara chloropterus. 2008 IUCN Red List of Threatened Species. IUCN 2008. Retrieved on ۱۱-۱۱-۲۰۰۹