مونتگومری کلیفت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مونتگومری کلیفت
Clift, Montgomery.jpg
مونتگومری کلیفت در سال ۱۹۴۸
نام اصلی ادوارد مونتگومری «مونتی» کلیفت
زمینه فعالیت سینما و تئاتر
تولد ۱۷ اکتبر ۱۹۲۰
اوماها نبراسکا
مرگ ۲۳ ژوئیهٔ ۱۹۶۶ (۴۵ سال)
نیویورک
ملیت آمریکایی
پیشه بازیگر

ادوارد مونتگومری «مونتی» کلیفت (به انگلیسی: Edward Montgomery "Monty" Clift) (زاده ۱۷ اکتبر ۱۹۲۰ – درگذشته ۲۳ ژوئیه ۱۹۶۶) هنرپیشهٔ سینما و تئاتر آمریکایی بود.

زندگی و مرگ

مونتگومری کلیفت در ۱۷ اکتبر ۱۹۲۰ در اوماها نبراسکا به دنیا آمد. پدرش ویلیام بروکس فیلد، نایب رئیس شرکت اعتماد ملی اوماها بود و مادرش اتل فوگ اندرسون نام داشت، آنها در ۱۹۱۴ ازدواج کردند. مونتگومری یک خواهر دوقلو به نام روبرتا و یک برادر به اسم ویلیام بروکس کلیفت پسر (۱۹۱۹–۱۹۸۶) داشت.

داستان زندگی مونتگمری کلیفت از غمبارترین حکایت‌های هالیوود است. بازیگری جذاب و زیبارو که یک تصادف هولناک در حین فیلمبرداری رینتری کانتی (۱۹۵۷) و پس از آن اعتیاد وحشتناکش به قرص‌های مسکن چهره‌اش را از شکل انداخت. الیزابت تیلور؛ اولین کسی که خود را به سر صحنه تصادف کلیفت رساند، بعدها گفت که اگر ثانیه‌ای دیرتر به محل می‌رسید، دندان‌های کنده‌شده‌ای که در گلوی کلیفت گیر کرده بودند، ترتیب او را زودتر از سال ۱۹۶۶؛ که جسد بی‌جان او را در خانه‌اش یافتند، داده بودند. تیلور همچنین گفت که اجازه نداده، عکاس‌هایی که خود را به سرعت به صحنه رسانده بودند از کلیفت عکس بگیرند. زیرا که "کسی باورش نمی‌شد این همان مونتگمری زیباست!" کلیفت از مرگ نجات پیدا کرد اما سال‌های بعد عملاً از هالیوود کنار گذاشته شد. او زشت، بیمار و معتاد بود، و احساس تنهایی می‌کرد. حتی ناجورهای هیوستون نیز نتوانست اعتبار از دست رفته را بدو بازگرداند، زیرا که دیگر کلیفت یک زمین‌خورده‌ی به تمام معنا بود. یک مهره‌ی سوخته. بعد از مرگ‌او، اولین مربی بازیگری کلیفت مرگ‌اش را کش‌دارترین خودکشی تاریخ خواند. او ذره ذره آب شد.

دوره حرفه‌ای

مونتگومری کلیفت در فیم من اعتراف می‌کنم!

او کارش را در ۱۵ سالگی بر صحنه‌های برادوی آغاز کرد و تا قبل از رفتن به هالیوود به مدت ۱۰ سال حضوری موفق بر صحنه‌های اجرا داشت. او اولین نقش سینماییش را در مقابل جان وین در فیلم رودخانه سرخ ایفا کرد فیلمی که در سال ۱۹۴۶ فیلمبرداری و در سال ۱۹۴۸ بر سر در سینماها قرار گرفت. دومین فیلم کلیفت جستجو نام داشت، مونتگومری با فیلمنامه فیلم راحت نبود و بیشتر قسمتهای فیلم نامه را خودش بازنویسی کرد، فیلمنامه نامزد دریافت جایزه اسکار شد ولی فقط نام فیلم نامه نویسان اصلی ذکر شد. ایفای نقش کلیفت در این فیلم برای او نامزدی جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را به همراه داشت. بازی ناتورالیستی او در فیلم موجب شد از کارگردان فیلم فرد زینه من بپرسند که از کجا توانسته سربازی پیدا کند که به این خوبی نقش بازی کند.

جوایز

کلیفت در مدت کوتاه زندگی هنری‌اش ۴ بار نامزد دریافت جایزهٔ اسکار شد: ۳ بار به عنوان بهترین هنرپیشهٔ نقش اول مرد و ۱ بار به عنوان بهترین هنرپیشهٔ نقش مکمل. مونتگومری کلیفت یکی از ۶ بازیگری است که در طول تاریخ جوایز اسکار برای اولین حضورشان در یک فیلم سینمایی نامزد دریافت جایزهٔ بهترین بازیگر نقش اول شده‌اند. در آگهی ترحیم کلیفت که در نیویورک تایمز چاپ شد از او با عنوان «مرد جوان ترشرو و حساس» یاد شده بود.

فیلم‌شناسی

منابع