مهربانو توفیق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مهربانو توفیق
زادهاسفند ۱۳۲۵، تهران
ژانرموسیقی سنتی ایرانی
ساز(ها)سه‌تار
سازهای اصلی
سه‌تار

مهربانو توفیق (زادهٔ اسفند ۱۳۲۵) موسیقی‌دان و نوازندهٔ سه‌تار اهل ایران است.

زندگی‌نامه

مهربانو توفیق در اسفند ۱۳۲۵ در تهران متواد شد. او در سال ۱۳۴۴ دیپلم خود را از هنرستان عالی موسیقی در تهران دریافت کرد. در سال ۱۳۴۸ مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ موسیقی از دانشکدهٔ هنرهای زیبای تهران دریافت کرد.
توفیق در سال ۱۳۵۶ با دریافت بورس از طرف دولت فرانسه برای ادامهٔ تحصیل در رشتهٔ موسیقی به آن کشور عزیمت کرد و در سال ۱۳۵۸ با درجهٔ ممتاز از دانشگاه سوربن در مقطع کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شد.
او در سال ۱۳۷۰ عضو هیئت علمی رشتهٔ موسیقی دانشگاه هنر تهران شد. وی اولین زن عضو هیئت علمی رشتهٔ موسیقی ایرانی است.

یادگیری و آموزش سه‌تار

مهربانو توفیق از آغاز به ساز سه‌تار علاقه‌مند بود و در کلاس‌هایی که از طرف انستیتو موزیکولوژی دانشگاه سوربن برای تدریس موسیقی شرق دایر می‌شد به آموزش ساز سه‌تار می‌پرداخت.
وی نواختن سه‌تار را نزد نصرت‌الله ابراهیمی و نصرالله زرین‌پنجه در هنرستان موسیقی ملی شروع کرد. سپس از آموزش‌های نورعلی برومند و همچنین احمد عبادی و سعید هرمزی بهره گرفت.
مهربانو توفیق در سال ۱۳۴۵ به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و از سال ۱۳۵۰ به تدریس دروس علمی موسیقی در هنرستان عالی موسیقی پرداخت. او به عنوان مدرس تخصصی ساز سه‌تار در دانشکدهٔ موسیقی دانشگاه هنر تهران به تدیس پرداخت و شاگردان متعددی را در این عرصه پرورش داد.

افتخارات

مهربانو توفیق نوازندگی سه‌تار در مجموعهٔ ردیف موسیقی ایرانی را در سال ۱۳۵۴ انجام داد.
او مسئولیت‌های فراوانی در دانشکدهٔ موسیقی دانشگاه هنر داشت و بارها موفقیت‌های بسیاری در عرصهٔ موسیقی کسب و لوح تقدیر، سپاس و نشان درجه‌یک هنری در رشتهٔ نوازندگی دریافت کرده‌است.

منابع