معدن آهن حاجیگک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

معدن بزرگ آهن حاجی گک (یا آجه گک در بامیان):این معدن در ارتفاعات کوههای بابا د رمجاورت کوتل حاجیگک و در ۱۰۰ کیلو متری شمال غربی کابل ودرشرق بامیان واقع شده‌است. بزرگترین معدن آهن در افغانستان و در منطقه قلمداد شده‌است. سنگ معدن حاجیگک بصورت لایه و لنز مانند در درون سنگهایی به سن نیو پروتروزوئیک قرار دارد وعمدتاً از هماتیت(ّFe۲O۳) و مگنتیت (Fe۳O۴) تشکیل شده‌است. این معدن در سال۱۹۱۱ شناسایی شد و تا حالا توسط زمین شناسان مختلف مورد مطالعه قرار گرفته است. معدن حاجیگگ ۱۲ کیلومتر طول و ۵۵۰ متر عمق دارد.[۱]

تحقیقات اکتشافی این معدن توسط کارشناسان خارجی قرار گرفته و انگلیسیها، آلمانیها، فرانسویها وبالاخره روسها این منطقه را مورد مطالعه وارزیابی قرار داده اند. مهمترین تحقیقات را روسها در اوآخر دهه ۱۹۶۰، دهه۱۹۷۰ واوایل دهه ۱۹۸۰ به انجام رسانیدند.روسها در دهه ی۱۹۷۰ و۱۹۸۰، مراحل اکتشافی را تکمیل نموده وپلانهای استخراجی را نیز طراحی نمود ند ولی متاسفانه به دلایل ناآرامیهای سیاسی و نبود زیرساختها این معدن به مرحله استخراج نرسید. در مورد عیار وذخیره این معدن براوردهای زیر انجام شده‌است: ذخیرهٔ احتمالی۱.۸ میلیارد تن و فیصدی مقدار آهن #۶۲% اند. بر اساس تجزیه شیمیایی ومطالعات دقیق روسها (عبدالله، چمیریف ودیگران ۱۹۸۰) که طبق آن پلان طرح اسخراج ترتیب گردیده بود چنین استنباط می‌شود:

  1. عیار متوسط در منطقه اصلی معدن:۸۳ /۶۲% Fe
  2. عیار منطقه غنی شده:۸۹ /۶۸ %Fe
  3. ذخیرهٔ قطعی منطقه اصلی:۹ /۱۱۰ میلیون تن متریک
  4. ذخیرهٔ کل منطقه اصلی: ۲۰۷۰ میلیون تن متریک

علاوه بر آهن مقادیر عناصری چون باریم(Ba) منگنز (Mn)، نیکل(Ni)، کوبالتیت (Co) ونقره (Ag) نیز در این معدن به عنوان محصول جنبی قابل توجه می‌باشد. فیصدی عناصر دیگر درین معدن هم بصورت زیر می‌باشد:

  • سولفور در سولفاتها`= S ۰.۰۴%
  • سولفور در سولفایدها=4.۶۹% S
  • فسفر = p ۰.۰۵%

برای ساخت ذوب آهن از چند معدن ذغال سنگ در شمال بامیان مثل معدن ذغال سنگ دره صوف و یکاولنگ نام برد. قطعات ذغال سنگ با کیفیت در ولسوالی سیغان وکهمرد ولایت بامیان در ساحه حدود ۸۰ تا ۱۰۰ کیلومتر موجود می‌باشد.

سرمایه گذاری دولت هند و کانادا در معادن آهن حاجیگک[ویرایش]

قراراست دولت هند مبلغ چهارده ملیارد دالر را در معدن حاجیگک سرمایه گذاری کند.کمپنی های هندی ساخت راه آهن از معادن حاجیگک الی بندر چابهار ایران به عهده خواهد گرفت. معدن حاجی گک دارای سه ذخایر بزرگ است که دوی آنرا گروپ هندی و آخری را شرکت کانادایی با دولت افغانستان غرض استخراج قرارداد نموده اند.[۲]

منبع[ویرایش]

  • معادن افغانستان ویکی پیدیا انگلیسی
  • معدن حاجیکگ نوشته جاوید نورانی [۳]
  • کشور هندو کانادا برتده مزایده خواهدبود بی بی سی فارسی [۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]