مرغابی اسرائیلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مرغابی اسرائیلی
MuscovyDuck.jpg
Ordak esraeli.jpg
نوع نر و ماده
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: غازسانان
تیره: مرغابیان
سرده: Cairina
Fleming، ۱۸۲۲
گونه: اردک اسرائیلی
نام دوبخشی
Cairina moschata
کارل لینه، ۱۷۵۸
زیرگونه‌ها
  • C. moschata sylvestris
  • C. moschata domestica

مرغابی اسرائیلی یا اردک اسرائیلی یا اردک موسکووی (نام علمی: Cairina moschata) گونه‌ای بزرگ جثه از اردک است. این نوع مرغابی برخلاف نامش ارتباطی به مسکو و اسرائیل ندارد و بومی آمریکای جنوبی، مرکزی و مکزیک است. این اردک اهلی شده و هرچند بومی مناطق گرمسیری است اما هوای سرد را هم به خوبی تحمل می‌کند و برخلاف اغلب هم‌خانواده‌هایش علاقه چندانی به شنا و آب‌تنی ندارد.

رنگ این پرنده سیاه و سفید است و بزرگتر از بقیه مرغابی‌های اهلی که همگی نژادهایی از اردک سرسبز هستند. نوع نر این اردک حدود ۷۵ سانتی‌متر درازا دارد و وزنش به ۵ تا ۶ کیلوگرم نیز می‌رسد، اما نوع ماده کوچکتر است و وزنش حدود ۳ کیلوگرم است.

این مرغابی توسط بومیان آمریکا اهلی شده بود و کریستف کلمب تعدادی از آنها را از باهاما با خود به اروپا آورد. نمونه‌های وحشی این حیوان در باتلاق‌ها، دریاچه‌ها و نهرها و علفزارها و مزارع اطراف آنها زندگی کرده و شبها را در درختان می‌گذراند. غذای آنها از گیاهان، غلات، ماهی‌های کوچک، دوزیستان، خزندگان، سخت‌پوستان، حشرات و هزارپاها تشکیل می‌شود.

ویژگی‌ها[ویرایش]

گوشت آنها در مقایسه با مرغابی‌های دیگر بیشتر طرفدار دارد و به دلیل کم‌چرب و ترد بودن با گوشت گوساله مقایسه می‌شود. آنها همچنین بسیار ساکت هستند و به مرغابی «بی‌کواَک» و «مرغابی لال» در اسپانیایی (Pato mudo) شهرت دارند و تا استرس شدیدی به آنها وارد نشود «کواَک» نمی‌کنند. وزن آنها هم بسیار بیشتر از مرغابی‌های معمولی است اما رشد آنها آهسته‌تر است. به‌طور میانگین هفته‌ای ۲ تا ۴ بار تخم‌گذاری می‌کند. نوع دورگه این مرغابی گوشتخوار هستند و ممکن است به بقیه حیوانات اهلی مانند مرغ حمله کنند

در شریعت یهود[ویرایش]

حلال بودن یا حرام بودن گوشت این مرغابی در شریعت یهود از مسائل بحث‌برانگیز در بین پیروان این مذهب است. در قرن نوزدهم برنارد ایلووی رَبی یهودیان در آمریکا گوشت آن را حرام اعلام کرده بود و هنوز هم برخی یهودیان آمریکا آن را حرام می‌دانند.

مرغابی‌های رمیده[ویرایش]

مرغابی اسرائیلی‌های گریخته یا رهاشده در برخی نقاط دنیا از جمله آمریکا، استرالیا، نیوزیلند، و بخش‌های از اروپا جوامع مستقلی را تشکیل داده و به عنوان حیوان رمیده زندگی می‌کنند. آنها در مزارع و دریاچه‌های کنار شهر یا حومه شهرها زندگی کرده و در شکاف درختان، یا روی زمین، زیر بوته‌های حیاط خانه‌ها، در بالکن آپارتمان‌ها یا زیر جلوآمدگی‌های سقف‌ها لانه‌سازی و تخم‌گذاری می‌کنند و گاهی شب را روی آب می‌خوابند تا اگر شکارچی به سراغ آنها آمد بتوانند به سرعت بگریزند. در آمریکا آنها گونه مهاجم اعلام شده و مقامات اجازه دارند تا مرغابی‌های موسکووی بدون صاحب، تخم‌ها و لانه‌هایشان را در هر جا -به جز سه شهرستان تگزاس که در آنها بومی اعلام شده‌اند- ویران کنند.

مرغابی دورگه یا هیبرید (حاصل تلاقی مرغابی نر مسکویی و ماده نژادهای دیگر)[ویرایش]

این نوع مرغابی حاصل تلاقی مرغابی نر مسکوی و ماده پکنی یا نژاد دیگر می‌باشد که از پدر و مادر خود جثه ای بزرگتر دارد و سرعت رشد بالا به همراه قابلیت گوشت دادن بالا از ویژگی‌های این مرغابی است. این مرغابی گوشت بسیار لذیذی دارد و نازا و عقیم است و نمی‌توان از آن برای نسل‌کشی استفاده کرد. مانند مسکوی بی‌صدا است و رنگ‌های بسیار متنوع و خاص خود را دارد. در کشورهای اروپایی با استفاده از تکنیک تلقیح مصنوعی این نژاد را برای مصارف گوشتی پرورش انبوه می‌دهند.

متأسفانه عده‌ای به علت کلاهبرداری یا نداشتن آگاهی، مرغابی‌های پکنی سیاه سفید را اردک دورگه می‌نامند که بسیار اشتباه است. ویژگی اصلی دورگه نازا بودن آن و گوشت دادن بالای اوست. ماده‌های دورگه تخم می‌گذارند و نرها جفتگیری می‌کنند ولی جوجه‌ای متولد نمی‌شود.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Muscovy Duck». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۶ سپتامبر ۲۰۱۲.

پیوند به بیرون[ویرایش]