دروازه منطقی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مدار منطقی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

در الکترونیک دیجیتال، یک دروازهٔ منطقی یا گیت منطقی (به انگلیسی: Logic gate) روی یک یا دو ورودی منطقی عملیات منطقی انجام می‌دهد و سرانجام یک خروجی منطقی را تولید می‌کند. این منطق، منطق بولی است که بر تمام مدارهای دیجیتالی حاکم است. گیت‌های منطقی عمدتاً از ادوات الکترونیکی مانند ترانزیستورها تشکیل می‌شوند، ولی ممکن است از قطعات الکترومغناطیسی مانند رله‌ها، قطعات اپتیکال یا حتی مکانیکی ساخته شوند. عملیات گیت‌های منطقی از مبنای دودویی با اعداد باینری پیروی می‌کنند.

سطوح منطقی[ویرایش]

یک ورودی یا خروجی منطقی بولی فقط یکی از دو حالت منطقی را قبول می‌کند. این دو حالت در هر مبحث نام خاص خود را دارند از جمله: خاموش / روشن - بالا (H) / پایین (L) - یک / صفر - درست (T) / غلط (F) - مثبت / منفی - مثبت / زمین - مدار باز / مدار بسته - YES / NO.

گیت‌های منطقی[ویرایش]

یک گیت منطقی روی یک یا دو ورودی منطقی عملیات منطقی انجام می‌دهد و سرانجام یک خروجی منطقی را تولید می‌کند. به دلیل اینکه خروجی هر گیت یکی از سطوح منطقی است پس می‌توان آن خروجی را به ورودی گیت(های)دیگری متصل نمود. بدیهی است که نمی‌توان دو خروجی را با هم به یک ورودی متصل نمود چرا که در این صورت سطوح ولتاژی به وجود خواهد آمد که خارج از محدوده منطقی خواهد بود.

در الکترونیک دیجیتال، هر سطح ولتاژ نماینده یک حالت منطقی معین است. هر گیتی برای تولید ولتاژ مناسب به منبع تغذیه نیاز دارد. در بلوک دیاگرام مدارهای منطقی، منبع تغذیه نمایش داده نمی‌شود، ولی در شماتیک کامل اتصالات منبع ضروری است.

گیت‌های منطقی:

نوع Distinctive shape شکل مستطیلی Boolean algebra between A & B جدول حقیقی
AND AND symbol AND symbol
INPUT OUTPUT
B A A AND B
0 0 0
1 0 0
0 1 0
1 1 1
OR OR symbol OR symbol
INPUT OUTPUT
B A A OR B
0 0 0
1 0 1
0 1 1
1 1 1
NOT NOT symbol NOT symbol
INPUT OUTPUT
A NOT A
0 1
1 0
NAND NAND symbol NAND symbol
INPUT OUTPUT
B A A NAND B
0 0 1
1 0 1
0 1 1
1 1 0
NOR NOR symbol NOR symbol
INPUT OUTPUT
B A A NOR B
0 0 1
1 0 0
0 1 0
1 1 0
XOR XOR symbol XOR symbol
INPUT OUTPUT
B A A XOR B
0 0 0
1 0 1
0 1 1
1 1 0
XNOR XNOR symbol XNOR symbol or
INPUT OUTPUT
B A A XNOR B
0 0 1
1 0 0
0 1 0
1 1 1

منابع[ویرایش]

* ویکی‌پدیای انگلیسی

پیوند به بیرون[ویرایش]