ماهی‌خورک‌های رودخانه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ماهی‌خورک‌ها
Alcedo atthis 2 (Marek Szczepanek).jpg
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: سبزقباسانان
تیره: Alcedinidae
زیرتیره‌ها

ماهی‌خورک درختی
ماهی‌خورک‌های آبی
Alcedininae

ماهی‌خورک‌های رودخانه‌ای (نام علمی: Alcedinidae) خانواده‌ای از پرندگان متعلق به راسته سبزقباسانان (Coraciiformes) هستند. از جمله پرندگان این خانواده می‌توان از مرغ ماهیخوار و کوکابورای خندان نام برد. کوچک‌ترین گونهٔ این پرنده، ماهی‌خورک کوتوله آفریقایی است که به‌طور متوسط ۱۰ سانتیمتر (۳٫۹ اینچ) طول و در حدود ۹ و ۱۲ گرم (۰٫۳۲ و ۰٫۴۲ اونس) وزن دارند.[۱] بزرگترین گونه در میان این پرندگان نیز ماهی‌خورک عظیم با طول ۴۲ تا ۴۶ سانتیمتر (۱۷ تا ۱۸ اینچ) و وزن ۲۵۵–۴۲۶ گرم (۹٫۰–۱۵٫۰ اونس) می‌باشد.[۲]. در میان خانوادهٔ این پرندگان، کوکابورا خندان به عنوان سنگین‌ترین گونه تلقی می‌گردد که ماده‌های این پرنده دارای میانگین وزن نزدیک به ۵۰۰ گرم (۱۸ اونس) هستند.[۳]

رنگ پرهای غالب ماهی‌خورک‌های رودخانه‌ای ترکیبی از رنگ‌های سبز و آبیِ‌روشن است. این رنگ‌های درخشان نه به دلیل پدیدهٔ رنگین‌تابی یا رنگدانههای موجود در بافتار پرها بلکه به دلیل پراکندگی تیندال است.[۴] در بیشتر گونه‌ها، هیچ تفاوت آشکاری میان جنس نر و ماده وجود ندارد و در حقیقت، تفاوت‌های میان این دو جنس بسیار ناچیز و کمتر از ۱۰٪ است.[۵] ماهی‌خورک‌های رودخانه‌ای منقارهای دراز و خنجر مانندی دارند و این منقار، در میان گونه‌هایی که به صورت اختصاصی به شکار ماهی‌ها می‌پردازند درازتر و فشرده‌تر است در حالی که گونه‌هایی که به شکارهای زمینی می‌پردازند دارای منقار کوتاه‌تر و پهن‌تری هستند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Fry, Fry & Harris 1992, pp. ۱۹۵–۱۹۶.
  2. Fry, Fry & Harris 1992, pp. ۲۳۱–۲۳۲.
  3. Fry, Fry & Harris 1992, pp. ۱۳۳–۱۳۶.
  4. Bancroft, Wilder; Chamot, Emile M.; Merritt, Ernest; Mason, Clyde W. (1923). "Blue feathers" (PDF). The Auk. 40 (2): 275–300. doi:10.2307/4073818.
  5. Woodall, Peter (2001). "Family Alcedinidae (Kingfishers)". In del Hoyo, Josep; Elliott, Andrew; Sargatal, Jordi. Handbook of the Birds of the World. Volume 6, Mousebirds to Hornbills. Barcelona: Lynx Edicions. pp. 103–187. ISBN 978-84-87334-30-6.

Wikipedia contributors, "River kingfishers," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=River_kingfishers&oldid=65008177 (accessed February 7, 2008).