مارلبرو (سیگار)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مارلبورو)
پرش به: ناوبری، جستجو
آرم مارلبورو

مارلبورو یک مارک سیگار است که توسط گروه آلتریا تولید می‌شود. آگهی‌های بیلبوردی و مجله‌ای آن معروف است.

فیلیپ موریس، یک تولیدکننده سیگارت از لندن، در سال ۱۹۰۲ شعبه‌ای هم در نیویورک زد تا بتواند سیگارتهای خود را در آمریکا هم به فروش برساند. مارلبورو یکی از مارک‌های ساخت او بود.

مارلبورو[ویرایش]

ماربورو مارک سیگارتیست که توسط Altria ساخته می‌شود. شهرت این شرکت به جهت تابلوهای تبلیغاتی و همچنین تبلیغات مجلاتی مابورومن میباشد.

فیلیپ موریس مالک یک کارخانه سیگارت سازی لندنی در سال ۱۹۰۲ شعبه نویورک کارخانه اش را به منظور فروش انواع سیگارت از جمله ماربورو تاسیس کرد. تا سال ۱۹۲۴ آنها مارلبورو را با شعار «ملایم همچون ماه می‌» به عنوان سیگارتی زنانه معرفی می‌کردند.

این مارک تا جنگ جهانی دوم به همین منوال به فروش خود ادامه داد ولی بعد از آن به طور موقت در پی ورشکستگی کارخانه از بازار برچیده شد. در پایان جنگ، سه مارک جدید بازار سیگارت را در دست گرفتند: Camel، Lucky Strike، Chesterfield. این مارک‌ها که در اثنای جنگ برای سربازان امریکایی تولید می‌شدند بعد از بازگشت سربازان از جنگ نیز به فروش خود ادامه دادند.

در طول دهه ۱۹۵۰ مجله Reader's Digest سری مقالاتی را درباره سیگارت و رابطه آن با سرطان ریه منتشر کرد. فیلیپ موریس و سایر شرکت‌های دخانیات با توجه به این گزارش به ساخت سیگارتهای فیلتردار اقدام کردند. مارلبوروی جدید ته‌فیلتردار در سال ۱۹۵۵ معرفی شد. در اوایل دهه ۶۰ فیلیپ موریس مارلبوروی محلی (Marlboro Country) را ابداع کرد و تصویر عمومی شیک مارلبورو (نرم همچون ماه می) را تبدیل به کابوی‌هایی تنومند با عنوان مردان مارلبورو (Marlboro Men) کرد. فیلیپ موریس به سرعت سهم بزرگی از بازار را در دست گرفت. حاصل فعالیت تبلیغاتی وی افزایش ۵۰۰۰ درصدی فروش در عرض ۸ ماه بود. شهرت مارلبورو در خوش طعم بودن، به سرعت آن را به عنوان سیگارت شماره ۱ تبدیل کرد.

وجه تسمیه مارلبورو خیابانی است که کارخانه اولیه آن در لندن در آن قرار داشت: Great Marlborough Street. Richmond، Virginia محل کنونی بزرگ‌ترین کشت و صنعت سیگارت مارلبوروست.

طبقه بندی[ویرایش]

ماربورو با موفقیت توانسته‌است خود را در بازار سیگارت بین بزرگانی چون Benson، Newport، Camel جای دهد. ماربورو هم‌اکنون یکی از شناخته شده‌ترین مارک‌های دنیا در زمینه سیگارت می‌باشد.


تارخچه شرکت[ویرایش]

سال ۲۰۰۲ صدمین سالگرد تاسیس شرکت فیلیپ موریس بود. شرکت درسال ۱۹۰۲ ابتدا به عنوان یک شرکت تنباکوی کوچک در شهر نیویورک افتتاح شد. در دهه ۶۰ فیلیپ موریس در بین ۶ کمپانی موجود در امریکا کوچک‌ترین آنها بود. در سال ۱۹۸۳ PM USA (Philip Morris USA) تبدیل به بزرگتر Kraft نیز از آن وی گردید. وی این دو شرکت را در هم آمیخت و Kraft General Foods را به عنوان بزرگترین شرکت غذایی ایالات متحده بوجود آورد. در سال ۱۹۹۰ مجله Fortune فیلیپ موریس را به عنوان دومین شرکت پرافتخار USل ۲۰۰۰ بیش از ۵۰٪ بازار تنباکو را به خود اختصاص داد. در سال ۲۰۰۲ سهامداران شرکت فیلیپ موریس تصمیم به تعویض نام شرکت به Altria Group گرفتند.!!!

== حمایت ازبق ۱۹۷۲ وبا تیم BRM آغاز شد. ماربورو همچنین در زمینه موتو ریسینگ نیز شهرت دارد. شهرت ماربورو در این زمینه در سال ۱۹۷۲ با قهرمانی تیم BRM در مسیر خیس رالی Monaco Grand Prix آغاز شد. در این سال ماربورو قرارداد خود با این تیم را فسخ با با تیم مشهور McLaren مشارکت نمود. این تیم اولین جام قهرمانی سازندگان را برای ماربورو به ارمغان آورد. این تیم تا سال ۱۹۷۸ موفق بود طی این سالها در مسابقه دیگری در James Hunt نیز قهرمان شد.

فعالیت‌های تبلیغاتی[ویرایش]

«ملایم همچون ماه می‌» شعار تبلیغاتی بود که ماربورو قبل از تولید سیگارتهای فیلتردار برای محصولاتش به کار میبرد. این محصولات با امضای Mae West برای خانمها به فروش می‌رسید. یکی از ویژگیهای ماربورو در این زمان سر قرمز رنگ آن بود که اثر ماتیک خانمها را که حین پک زدن روی سیگارت به جا می‌ماند مخفی می‌کرد. ه بود که ماربورو نزد مردان جایگاه خوبی نداشته باشد. برای رفع این مشکل فیلیپ موریس با همکاری مدیر تبلیغاتی خود «توماس هاتزلر»، «Marlboro Country» را معرفی کند. در اوایل دهه ۶۰ فیلیپ موریس ماربوروی محلی (Marlboro Country) را ابداع کرد و تصویر عمومی شیک ماربورو (نرم همچون ماه می) را تبدیل به کابوی‌هایی تنومند با عنوان که مردان ماربورو (Marlboro Men) کرد. این حربه تبلیغاتی به همراه آگهی‌های بازرگانی تلویزیونی باعث شد فیلیپ موری بازار را در دست بگیرد. شعارهای ماربورو همواره آمیخته با سه عنصر بوده‌اندقرمز، مناظر غرب امریکا و کابویی تنومند. این سه عنصر، چه با هم و چه جدا از هم با عنوان ماربورو شناخته می‌شوند هرچند که حتی نامی از از دیگر روشهای تبلیغاتی ماربورو می‌توان به Marlboro Miles اشاره کرد. در این طرح که یک فروش زنجیره‌ای به حساب می‌آید بالای بارکد هر بسته Marlboro Miles نوشته می‌شود. شما با ارسال آن قسمت میتوانید از طریق وسایلی با آرم ماربورو خریداری نمایید. این وسایل شامل طیف وسیعی می‌باشد، از وسایل آشپزی گرفته تا لباس و فندک و.... این شیوه که می‌توان آن را تقلیدی از کمپانی Camel دانست در سال ۲۰۰۶ معرفی شد.

گونه‌ها[ویرایش]

تا تاریخ ۱۶ اوت ۲۰۰۵:

 • قرمز (غلیظ)
 • مدیوم
 • لایت (مارلبورو طلایی)
 • اولترالایت (مارلبورو نقره‌ای)
 • منتول
 • منتول لایت
 • منتول اولترالایت
 • منتول مل
 • GOLD
 • فیلتر پلاس
 • پریمیوم بلک

منبع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی، نسخه ۲۲ سپتامبر ۲۰۰۶.