مارلبرو (سیگار)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مارلبورو)
پرش به: ناوبری، جستجو
مارلبرو
Marlboro Logo.svg
مارلبرو
نوع محصول سیگار
تاریخ معرفی ۱۹۰۴

مارلبرو سیگار است که توسط گروه آلتریا تولید می‌شود. آگهی‌های بیلبوردی و مجله‌ای آن معروف است. فیلیپ موریس، یک تولیدکننده سیگارت در لندن، در سال ۱۹۰۲ شعبه‌ای هم در نیویورک زد تا بتواند سیگارت‌های خود را در آمریکا هم به فروش برساند. مارلبورو یکی از مارک‌های ساخت او بود. مارلبرو مارک سیگارتی‌ست که توسط Altria ساخته می‌شود. شهرت این شرکت به جهت تابلوهای تبلیغاتی و همچنین تبلیغات مجلاتی مارلبورومن می‌باشد.

سیگار مارلبرو در بسته
یک سیگار مارلبرو روی بسته‌ی نقره‌ای (اولترالایت)

فیلیپ موریس مالک یک کارخانه سیگارت‌سازی لندنی در سال ۱۹۰۲ شعبه نیویورک کارخانه‌اش را به منظور فروش انواع سیگارت از جمله مارلبورو تأسیس کرد. تا سال ۱۹۲۴ آنها مارلبورو را با شعار «ملایم همچون ماه می» به عنوان سیگارتی سنگین و مردانه معرفی می‌کردند.

این مارک تا جنگ جهانی دوم به همین منوال به فروش خود ادامه داد ولی بعد از آن به طور موقت در پی ورشکستگی کارخانه از بازار برچیده شد. در پایان جنگ، سه مارک جدید بازار سیگارت را در دست گرفتند: Camel، Lucky Strike، Chesterfield. این مارک‌ها که در اثنای جنگ برای سربازان آمریکایی تولید می‌شدند بعد از بازگشت سربازان از جنگ نیز به فروش خود ادامه دادند.

در طول دهه ۱۹۵۰ مجله Reader's Digest سری مقالاتی را دربارهٔ سیگارت و رابطه آن با سرطان ریه منتشر کرد. فیلیپ موریس و سایر شرکت‌های دخانیات با توجه به این گزارش به ساخت سیگارتهای فیلتردار اقدام کردند. مارلبوروی جدید ته‌فیلتردار در سال ۱۹۵۵ معرفی شد. در اوایل دهه ۶۰ فیلیپ موریس مارلبوروی محلی (Marlboro Country) را ابداع کرد و تصویر عمومی شیک مارلبورو (نرم همچون ماه می) را تبدیل به کابوی‌هایی تنومند با عنوان مردان مارلبورو (Marlboro Men) کرد. فیلیپ موریس به سرعت سهم بزرگی از بازار را در دست گرفت. حاصل فعالیت تبلیغاتی وی افزایش ۵۰۰۰ درصدی فروش در عرض ۸ ماه بود. شهرت مارلبورو در خوش طعم بودن، به سرعت آن را به عنوان سیگارت شماره ۱ تبدیل کرد.

وجه تسمیه مارلبورو خیابانی است که کارخانه اولیه آن در لندن در آن قرار داشت: Great Marlborough Street. Richmond، Virginia محل کنونی بزرگ‌ترین کشت و صنعت سیگارت مارلبوروست.

طبقه‌بندی[ویرایش]

مارلبورو با موفقیت توانسته‌است خود را در بازار سیگارت بین بزرگانی چون Benson، Newport، Camel جای دهد. مارلبورو هم‌اکنون یکی از شناخته شده‌ترین مارک‌های دنیا در زمینه سیگارت می‌باشد.

تاریخچه شرکت[ویرایش]

سال ۲۰۰۲ صدمین سالگرد تأسیس شرکت فیلیپ موریس بود. شرکت درسال ۱۹۰۲ ابتدا به عنوان یک شرکت تنباکوی کوچک در شهر نیویورک افتتاح شد. در دهه ۶۰ فیلیپ موریس در بین ۶ کمپانی موجود در آمریکا کوچک‌ترین آنها بود. در سال ۱۹۸۳ PM USA (Philip Morris USA) تبدیل به بزرگتر Kraft نیز از آن وی گردید. وی این دو شرکت را در هم آمیخت و Kraft General Foods را به عنوان بزرگترین شرکت غذایی ایالات متحده بوجود آورد. در سال ۱۹۹۰ مجله Fortune فیلیپ موریس را به عنوان دومین شرکت پرافتخار USل ۲۰۰۰ بیش از ۵۰٪ بازار تنباکو را به خود اختصاص داد. در سال ۲۰۰۲ سهامداران شرکت فیلیپ موریس تصمیم به تعویض نام شرکت به Altria Group گرفتند.

حمایت ازبق ۱۹۷۲ و با تیم BRM آغاز شد. مارلبورو همچنین در زمینه موتو ریسینگ نیز شهرت دارد. شهرت مارلبورو در این زمینه در سال ۱۹۷۲ با قهرمانی تیم BRM در مسیر خیس رالی Monaco Grand Prix آغاز شد. در این سال مارلبورو قرارداد خود با این تیم را فسخ با با تیم مشهور McLaren مشارکت نمود. این تیم اولین جام قهرمانی سازندگان را برای مارلبورو به ارمغان آورد. این تیم تا سال ۱۹۷۸ موفق بود طی این سالها در مسابقه دیگری James Hunt نیز قهرمان شد.

میشائیل شوماخر رتبه چهارم جهان در ۲۰۱۱

فعالیت‌های تبلیغاتی[ویرایش]

«ملایم همچون ماه می» شعار تبلیغاتی بود که مارلبورو قبل از تولید سیگارت‌های فیلتردار برای محصولاتش به‌کار می‌برد. این محصولات با امضای Mae West برای خانم‌ها به فروش می‌رسید. یکی از ویژگی‌های مارلبورو در این زمان سر قرمز رنگ آن بود که اثر ماتیک خانم‌ها را که حین پک زدن روی سیگارت به جا می‌ماند مخفی می‌کرد. مارلبورو نزد مردان جایگاه خوبی نداشت. برای رفع این مشکل فیلیپ موریس با همکاری مدیر تبلیغاتی خود «توماس هاتزلر»، «Marlboro Country» را معرفی کند. در اوایل دهه ۶۰ فیلیپ موریس مارلبوروی محلی (Marlboro Country) را ابداع کرد و تصویر عمومی شیک مارلبورو (نرم همچون ماه می) را تبدیل به کابوی‌هایی تنومند با عنوان که مردان مارلبورو (Marlboro Men) کرد. این حربه تبلیغاتی به همراه آگهی‌های بازرگانی تلویزیونی باعث شد فیلیپ موریس بازار را در دست بگیرد. شعارهای مارلبورو همواره آمیخته با سه عنصر بوده‌اندقرمز، مناظر غرب آمریکا و کابویی تنومند. این سه عنصر، چه با هم و چه جدا از هم با عنوان ماربورو شناخته می‌شوند هرچند که حتی نامی از از دیگر روشهای تبلیغاتی ماربورو می‌توان به Marlboro Miles اشاره کرد. در این طرح که یک فروش زنجیره‌ای به حساب می‌آید بالای بارکد هر بسته Marlboro Miles نوشته می‌شود. شما با ارسال آن قسمت می‌توانید از طریق وسایلی با آرم مارلبورو خریداری نمایید. این وسایل شامل طیف وسیعی می‌باشد، از وسایل آشپزی گرفته تا لباس و فندک و... این شیوه که می‌توان آن را تقلیدی از کمپانی Camel دانست در سال ۲۰۰۶ معرفی شد.

گونه‌ها[ویرایش]

تا تاریخ ۱۶ اوت ۲۰۰۵:

 • قرمز (غلیظ)
 • مدیوم
 • لایت (مارلبورو طلایی)
 • اولترالایت (مارلبورو نقره‌ای)
 • منتول
 • منتول لایت
 • منتول اولترالایت
 • منتول مل
 • GOLD
 • فیلتر پلاس
 • فیلتر پلاس وان
 • پریمیوم بلک
 • آیس
 • فلاور
 • فلاور پلاس(لایت)
 • فلاور کد
 • دابل میکس
 • دابل ایس
 • تاچ(با بسته بندی مشکی)
 • اِج

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی، نسخه ۲۲ سپتامبر ۲۰۰۶.