لکتین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Lateral hemagglutinine

لکتین (انگلیسی: Lectin‎) پروتئین‌هایی هستند که اغلب به صورت اختصاصی با قندها پیوند می‌یابند. لکتین با لسیتین و لپتین نباید اشتباه شود.

لکتین‌ها در همه جا یافت می‌شوند و نقش عمده آن‌ها در جانوران تسهیل اتصالات سلول به سلول است. جایگاه‌های اتصال لکتین، روی سطح سلول‌هایی که قرار است با کربوهیدراتهای سطح سلول‌های دیگر واکنش دهند، قرار گرفته‌است.

نقش لکتین در گیاهان (legume lectin) هنوز ناشناخته است. متأسفانه با وجود اطلاعات نسبتاً کاملی که در مورد خصوصیات شیمیایی لکتین‌ها در دست است ( توالی اسید آمینه‌های لکتین‌های متعددی کاملاً شناخته شده‌اند )، نقش و عمل فیزیولوژیکی آن‌ها در گیاهان هنوز مبهم باقی مانده است . فراوان بودن لکتین در بذرها سبب قوت گرفتن احتمال دخالت آن‌ها در بلوغ و جوانه زنی بذرها یا خواب اجباری شده‌است. چون لکتین‌ها عمدتاً در بخش‌های پروتئینی ذخیره ای بذر نقش متمرکزند، برخی اعتقاد دارند آن‌ها در سازماندهی و تحرک پروتئین‌های ذخیره ای بذر نقش دارند. با توجه به نقش بازدارندگی لکتین‌ها در رشد و جوانه زنی قارچ‌ها، برخی نیز معتقدند که این ترکیبات در سازوکار دفاعی به ویژه در بذرها نقش دارند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مقدمه ای بر فیزیولوژی گیاهی، ویلیام ج.هاپکینز، جلد اول صفحه 237. ترجمه دکتر علی احمدی، دکتر پرویز احسان زاده، دکترفرهاد جباری ؛ انتشارات دانشگاه تهران