لو بو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لو بو
呂布
Lü Bu Portrait.jpg
سردار جناج چپ /
سرداری که شرق را آرام می کند
(左將軍 / 平東將軍)
مشغول به کار
۱۹۷ – ۱۹۹
پادشاهامپراتور شیان هان
General of Vehement Might (奮威將軍)
مشغول به کار
۱۹۲ – ۱۹۷
پادشاهامپراتور شیان هان
اطلاعات شخصی
زادهتاریخ ورودی نامعتبر است
درگذشته۷ فوریه 199 [الف]
ملیتملت چین
پیشهجنگ‌سالار، ارتشبد
نام محترمفنگژیان (奉先)
Nickname"سردار پرنده" (飛將)
Peerageخان ون (溫侯)

لو بو (انگلیسی: Lü Bu; تاریخ ورودی نامعتبر است – 7 february 199[الف]) جنگ‌سالار و سردار اهل چینی بود که در آخرین سال های امپراتوری هان شرقی به قدرت رسید. وی در ابتدا تحت فرماندهی دینگ یوآن بود اما به وی خیانت کرد و او را کشت و به دونگ ژو پیوست که در ابتدای دهه ۱۹۰ میلادی دربار هان را تحت سلطه خود داشت. در سال ۱۹۲ علیه دونگ ژو شورید و او را کشت ، سپس توسط فرماندهان دونگ ژو از پایتخت تارانده شد. در سال ۱۹۴ میلادی برای تسلط بر قلمرو سائو سائو در ایالت هان با وی جنگید اما سائو سائو طی دو سال قلمرو خود را بازپس گرفت. سپس لیو بی به وی در ایالت ژو یو پناه داد اما او خیانت کرد از قلمرو را از چنگ لیو بی درآورد. زمانی که یوآن شو ادعای امپراتوری کرد، ابتدا به مخالفان وی پیوست، اما سپس جانب یوآن شو را گرفت و در نبرد شیاپی در سال ۱۹۸ از سپاه متحد سائو سائو و لیو بی شکست خورد و سرانجام به دستور سائو سائو اعدام شد.

منابع[ویرایش]

  1. de Crespigny (2007)، صص. 624–625.
  2. ([侯]成忿懼,十二月,癸酉,成與諸將宋憲、魏續等共執陳宮、高順,率其衆降。[呂]布與麾下登白門樓。兵圍之急,布令左右取其首詣[曹]操,左右不忍,乃下降。 … 宮請就刑,遂出,不顧,操為之泣涕,幷布、順皆縊殺之,傳首許市。操召陳宮之母,養之終其身,嫁宮女,撫視其家,皆厚於初。) Zizhi Tongjian vol. 62.
  3. de crespigny (2007)، صص. 624–625.
  4. ([侯]成忿懼,十二月,癸酉,成與諸將宋憲、魏續等共執陳宮、高順,率其衆降。[呂]布與麾下登白門樓。兵圍之急,布令左右取其首詣[曹]操,左右不忍,乃下降。 … 宮請就刑,遂出,不顧,操為之泣涕,幷布、順皆縊殺之,傳首許市。操召陳宮之母,養之終其身,嫁宮女,撫視其家,皆厚於初。) zizhi tongjian vol. 62.

پیوند به بیرون[ویرایش]


خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب <ref> برای گروهی به نام «persian-alpha» وجود دارد، اما برچسب <references group="persian-alpha"/> متناظر پیدا نشد. ().