قلعه تخت‌کوه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از قلعه تخت کوه)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
قلعه تخت کوه
نام قلعه تخت کوه
کشور  ایران
استان استان مرکزی
شهرستان شهرستان دلیجان
بخش مرکزیروستای رباط ترک
اطلاعات اثر
نام محلی قلعه تخکوه
نام‌های دیگر ندارد
نام‌های قدیمی قلعه تخکوه
نوع بنا سنگ و ملات گل
سال‌های مرمت به دست فراموشی سپرده شده‌است
کاربری بدون استفاده
کاربری کنونی در حال فرسایش و تخریب
دیرینگی دوران‌های تاریخی پس از اسلام
دورهٔ ساخت اثر دوران‌های تاریخی پس از اسلام
بانی اثر خدا می‌داند
مالک اثر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
مالک فعلی اثر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۶۹۶۵
تاریخ ثبت ملی ۱۰ دی ۱۳۸۱
اطلاعات بازدید
امکان بازدید آزاد (به روستای رباط ترک که رسیدی جاده خاکی ۲ کیلومتر به سمت شمال و از جنگل گزها عبور کرده راه را ادامه می‌دهیم)
شماره تلفن ‎۰۸۶۶۴۳۷۳۳۳۳
وبگاه وبلاگ روستای رباط ترک

قلعه تخت‌کوه مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان دلیجان، بخش مرکزی، روستای رباط ترک واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۹۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.[۱]

قلعه تخت کوه بر بالای صخره ای آهکی در دامنه کوهی به همین نام و در شمال غرب روستای رباط ترک ۶ کیلومتری جاده هواصلاتی اصفهانتهران واقع شده‌است. این بنا از ساخته‌های دوره اسلامی می‌باشد قلعه تخت کوه دارای پلانی مستطیل شکل و در جهت جنوب غربی – شمال غربی بنا شده‌است.

قلعه با سنگ‌های نامنظم آهکی همان کوه و با ملات ساخته شده‌است. ارتفاع باقیماندهٔ دیوارها بین ۱ تا ۵ متر و ضخامت دیوارها ۱ تا ۵/۱ متر می‌باشد دیوار جنوب غربی و غربی تقریباْ سالم مانده ودیوارهای شمال شرق و شرق قلعه تخریب شده‌اند.

قلعه دارای چهار برج توخالی بوده که بجز برج جنوب غربی بقیه تقریباْ سالم مانده‌اند بالای برج‌ها با چینه ساخته شده که در حال حاضر بین نیم تا یک متر از چینه باقی مانده‌است. در داخل قلعه آثاری از دیوارهای بناهای داخلی به چشم می‌خورد که محدوده سه اتاق در جنوب غربی قلعه مشاهده می‌گردد. همچنین در قسمت جنوب غربی قلعه خارج از بنا آثاری از دیواری به طول ۷۰/۵ متر و ضخامت ۱ متر و ارتفاع ۲۰ سانتی‌متر باقی‌مانده که ساخت و سازهایی در خارج از قلعه‌است. در قسمت جنوب و شرق صخره سنگی زیر قلعه کنده شده که در حال گذشته گله داران از آن به عنوان پناهگاه گوسفندان استفاده می‌کنند.

قسمتهایی از این قلعه تاریخی در زمستان سال۱۳۹۰ به دست افراد ناشناس به جهت جستجوی گنج تخریب گردیده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۳ اکتبر ۲۰۱۵. بازبینی‌شده در ۱۹/۵/۲۰۱۱.