فوتبال تکاملی حرفه‌ای (مجموعه بازی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

فوتبال تکاملی حرفه‌ای (به انگلیسی: Pro Evolution Soccer) یا پی‌ای‌اِس (PES) که به صورت سریع پی‌اِس نیز خوانده می‌شود، مجموعه‌ای از بازی‌های رایانه‌ای در سبک ورزشی و شبیه‌ساز فوتبال است که شرکت کونامی آن را منتشر می‌کند. این بازی نخستین بار ۲۵ اکتبر ۲۰۰۱ با این نام عرضه شد.

Konami Digital Entertainment اعلام نمود که عنوان Pro Evolution Soccer 2014 در تاریخ ۲۴ سپتامبر 2013(مصادف با ۲ مهر) برای پلتفرم های Xbox 360, PC, PSP و PlayStation 3 منتشر خواهد شد. نسخه جدید این سری با پیشرفت های چشمگیری مانند استفاده از موتور Kojima Production یعنی FOX Engine همراه است که به بهتر شدن جلوه های بصری و مفهومی کمک شایانی می‌کند. همچنین بهبود یافتن برخورد بازیکن ها با یکدیگر، مدل های بازیکن ها و چمن فوق العاده طبیعی از موارد دیگری هستند که تنها با این موتور امکان پذیر است. برخی از سیستم های قبلی بازی از جمله TrueBall Tech که باعث کنترل بهتر روی توپ می‌شود؛ سیستم Motion Animation Stability System که به صورت اختصاری M.A.S.S نامیده می‌شود و تاثیرات وضعیت روحی و روانی بازیکن ها بر بازی آن ها را به نمایش می‌گذارد و…. نیز به طرز امیدوار کننده ای پیشرفت داشته اند. برای مثال با کمک سیستم M.A.S.S، با اتفاق افتادن بعضی از صحنه ها در بازی، یک بازیکن ناراحت و هراسان می‌شود و دیگر بازیکن ها به دور وی جمع شده و امید پیروزی به او می‌دهند.

این بازی بر روی پلتفرم های PS2,PC و Xbox 360 از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ با گزارش فارسی آقای عادل فردوسی پور و همکاری شرکت مهندسی نوین پندار عرضه شده است.

تاریخچه[ویرایش]

عنوان تاریخ انتشار گزارش فارسی عرضه کننده
فوتبال تکاملی حرفه‌ای ۲۰۱۲ مهر ۱۳۹۰ / سپتامبر ۲۰۱۱ عادل فردوسی پور شرکت مهندسی نوین پندار
فوتبال تکاملی حرفه‌ای ۲۰۱۳ مهر ۱۳۹۱ / اکتبر ۲۰۱۲ عادل فردوسی پور شرکت مهندسی نوین پندار
فوتبال تکاملی حرفه‌ای ۲۰۱۴ مهر ۱۳۹۲ / اکتبر ۲۰۱۳ عادل فردوسی پور شرکت مهندسی نوین پندار
فوتبال تکاملی حرفه‌ای ۲۰۱۵ مهر ۱۳۹۳ / نوامبر ۲۰۱۴ عادل فردوسی پور شرکت مهندسی نوین پندار

منابع[ویرایش]