فلورسین سدیم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فلورسین سدیم
Fluorescein 2.svg
Fluorescein-sample.jpg
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس 2321-07-5 YesY
پاب‌کم 16850
کم‌اسپایدر 15968 YesY
UNII TPY09G7XIR YesY
شمارهٔ ئی‌سی 219-031-8
دراگ‌بانک DB00693
KEGG D01261 YesY
MeSH Fluorescein
ChEBI CHEBI:31624 YesY
ChEMBL CHEMBL177756 N
جی‌مول-تصاویر سه بعدی Image 1
خصوصیات
فرمول مولکولی C20H12O5
جرم مولی ۳۳۲٫۳۱ g mol−1
دمای ذوب ۳۱۴ تا ۳۱۶ درجه سلسیوس (۵۹۷ تا ۶۰۱ درجه فارنهایت; ۵۸۷ تا ۵۸۹ کلوین)
انحلال‌پذیری in water Slightly
خطرات
شماره‌های نگهداری S26 S۳۶
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 N (بررسی) (چیست: YesY/N؟)
Infobox references

فلورسین سدیم (به انگلیسی: sodium Fluorescein)

رده درمانی: داروهای تشخیصی

اشکال دارویی: آمپول

موارد مصرف[ویرایش]

فلورسین به عنوان ساطع کننده نور فلورسنت کاربردهای متعددی مانند میکروسکوپی، سرولوژی و لیزر دارد.قطره فلورسین در زخمهای قرنیه کاربرد دارد. آنژیوگرافی عروق شبکیه با فلورسین به منظور تشخیص مشکلات شبکیه چشم و بیماری های مرتبط با سیستم خونرسانی آن انجام می شود.

مکانیسم عملکرد[ویرایش]

در آنژیوگرافی عروق شبکیه فلورسین توسط سرنگ به داخل ورید دست بیمار تزریق می شود . این ماده به سمت عروق خونی چشم جریان می یابد . در این آزمون نیاز به استفاده از اشعه x نمی‌باشد . پس از تزریق، مجموعه سریعی از عکسهای فتوگرافی close-up از چشم بیمار تهیه می شود .در این آزمون در دو نوبت فتوگراف ها تهیه می شوند . مجموعه اول بلافاصله بعد از تزریق دارو و مجموعه دوم تقریباً ۲۰ دقیقه بعد از تزریق تهیه می شود .

عوارض جانبی[ویرایش]

بسیار کم عارضه است.

کاربرد در شیمی[ویرایش]

  • تشخیص خوردگی:ترکیباتی که در محدوده UVیا IR نزدیک فلورسنس دارند به عنوان تشخیص دهنده خوردگی فلزات استفاده می شوند وقتی که بر اثر دما، pH، اکسایش و کاهش تغییر می کنند. برای تشخیص خوردگی ماده فقط باید بر اثر اکسیداسیون یا واکنش با محصولات خوردگی فلورسنس شود. ترکیباتی مثل فلورسین یا باز شیفت وقتی با یون آلومینیوم ترکیب می شوند و در هوا اکسید می شوند فلورسنس شده که به عنوان آستری روی سطح آلومینیوم بکار می روند.
  • کروماتوگرافی:در کروماتوگرافی ستونی جسم بین فازهای مایع و جامد پخش میشود. فاز ساکن جسم جامدی است و این جسم اجزای مایعی را که از آن میگذرد به طور انتخابی در سطح خود جذب میکند و آنها را جدا میکند.در مورد اجسام رنگین میتوان باندهایی را که به طرف پایین ستون می آیند مستقیماً مشاهده کرد.اما در مورد اجسام بیرنگ نمیتوان تغییرات را مستقیماً مشاهده کرد. با این حال بسیاری از اجسام در هنگام تابش نور ماورای بنفش فلوئورسانس پیدا میکنند و در چنین مواردی از این خاصیت جهت مشاهده باندها استفاده میشود. معمولاً شیمیدانهای آلی از آلومینا، سیلیکاژل و فلورسین بیشتر استفاده میکنند (به عنوان جاذبهای جامد).

جستارهای وابسته[ویرایش]

شبکیه

منابع[ویرایش]

  • فرهنگ داروهای ژنریک ایران، دکتر حشمتی ، ۱۳۸۷