فرشید موسوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فرشید موسوی
Farshid Moussavi.jpg
اطلاعات شخصی
نام فرشید موسوی
تاریخ تولد ۱۳۴۴
محل تولد شیراز، ایران (اصلیت ساری، مازندران)
ملیت بریتانیا انگلیسی ایران ایرانی
فعالیت
وب‌گاه رسمی www.farshidmoussavi.com

فرشید موسوی معمار بریتانیایی ایرانی‌تبار، بنیانگذار دفتر معماری فرشید موسوی (FMA) و استاد تحصیلات تکمیلی دانشکده طراحی دانشگاه هاروارد است.او از بنیانگذاران و مدیران دفتر معماران خارجی (FOA) بود که در ژوئن ۲۰۱۱ منحل شد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

وی تا سیزده سالگی در ایران (ساری) بوده‌است و سپس برای ادامه تحصیل به انگلستان می‌رود. وی دانش‌آموخته دانشگاه کینگز لندن، دانشگاه داندی و مدرسه معماری بارتلت می‌باشد. پروفسور فرشید موسوی به مدت ۸ سال در اتحادیه معماری لندن مشغول به تدریس بود و در این مدت ریاست مؤسسه معماری فرهنگستان هنرهای زیبا در وین را نیز بر عهده داشت. علاوه بر سرپرستی این فرهنگستان فرشید موسوی بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ در این مؤسسه به تدریس نیز مشغول بود. وی به همراه همسرش الخاندرو زائراپولو شرکت معروف معماری Foreign Office Architects را در سال ۱۹۹۵ میلادی بنیان نهاد. وی در سال ۲۰۱۱ پس از جدایی از همسرش، بنیاد FMA را راه اندازی نمود. فرشید موسوی همچنین از داوران جایزه معماری آقاخان است.

قبل از شروع حرفهٔ خود[ویرایش]

موسوی در سال ۱۹۶۵ در ایران متولد شد و در سال ۱۹۷۹به لندن مهاجرت کرد. او در رشته معماری در دانشکده معماری دانشگاه داندی، مدرسه بارتلت معماری، دانشگاه کالج لندن آموزش دیده و با مدرک کارشناسی ارشد در معماری از دانشکده تحصیلات تکمیلی طراحی دانشگاه هاروارد فارغ‌التحصیل شد. موسوی در ابتدا با بنیان نهادن FOA در سال ۱۹۹۵ به شهرت رسید. پیش از این، او در کارگاه ساختمانی رنزو پیانو و دفتر معماری متروپولیتن (OMA) قبل از حرکت به لندن برای تدریس در انجمن معماری و شروع به کار خود او، دفتر معماران خارجی (FOA) کار کرده بود. در FOA، موسوی با طراحی برای جایزه یوکوهاما فری ترمینال بین‌المللی فری در ژاپن (که موضوع یک مسابقه بین‌المللی طراحی در سال ۱۹۹۵ بود) و یکی از اعضای تیم معماران متحده که فینالیست در رقابت بی نظیر بودند، بود. او همچنین طیف گسترده‌ای از پروژه‌های بین‌المللی از جمله جان لوییس پیچیده در لستر، انگلستان و خرده فروشی میدان پیچیده در استانبول، ترکیه به پایان رساند.

بعد از شروع حرفه خود[ویرایش]

در ژوئن ۲۰۱۱، موسوی افتتاح کار جدید خود، معماری فرشید موسوی (FMA)، مستقر در لندن را اعلام کرد. در اکتبر ۲۰۱۲، اولین موزه FMA، اولین ساختمان در آمریکا و موزه هنرهای معاصر کلیولند، به روی عموم مردم گشوده شد. در اوت ۲۰۱۲، آن با عنوان «معماری و احساسات» برجسته در نسخه سیزدهم از معماری دوسالانه ونیز در ایتالیا نصب و راه اندازی شد. «معماری فرشید موسوی» همچنین فروشگاه مورد علاقه ویکتوریا بکهام در لندن، که در سپتامبر ۲۰۱۴ افتتاح شد را طراحی کرده است. اودر حال حاضر در تعدادی از پروژه‌های بین‌المللی از جمله مجتمع‌های مسکونی در منطقه مونپلیه و ناحیه لا دفنس در پاریس، فرانسه، و همچنین یک برج اداری در لندن، انگلستان کار می‌کند. کار آخر او مسابقه موزه و مرکز آموزشی موزه پلی تکنیک از و دانشگاه لومونوسوف دولتی مسکو و برنده مشترک از مسابقه‌های بین‌المللی برای مرکز جدید از کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) در لوزان بود. او مسول استادان داور جشنوارهٔ جایزه آقاخان برای در سال ۲۰۰۴ و یکی از اعضای کمیتهٔ راهبردی جوایز در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ بود. او همچنین یکی از محقق‌های خارجی دانشکدهٔ سلطنتی هنر لندن در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ و در دانشکدهٔ هنر معماری و طراحی سر جان کس در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ بود، و یک مقاله نویس برای بررسی معماری شده است. او در حال حاضر یک تحقیق کنندهٔ خارجی برای انجمن معماری لندن و همچنین عضو هییت علمی دانشگاه معماری لندن است. او همچنین از امانت داران گالری وایت چپل و بنیاد معماری در لندن است. نقشی که از سال ۲۰۰۹ عهده‌دار آن است.

پژوهش‌ها[ویرایش]

در کنار فعالییت ملی حرفه ایی، موسوی مدت زمان زیادی را به تحقیق در مورد جنبهٔ علمی و عملی معماری پرداخته است. از سال ۲۰۰۵ او یک استاد عملی در تحصیلات تکمیلی مدرسه طراحی فارغ التحصیلان دانشگاه هاروارد بوده است. پیش از ان موسوی در انجمن معماری لندن به مدت ۸ (۱۹۹۳–۲۰۰۰) سال تدریس می‌کرد ومتعاقبا به عنوان رئیس آکادمی هنرهای زیبای منصوب شد (۲۰۰۲–۲۰۰۵). او یک استاد مدعو معماری در مؤسسه برلج در روتردام، مؤسسه معماری سن-لوکاس هوگر در جنت ، و در ایالات متحده آمریکا، در دانشگاه UCLA، دانشگاه کلمبیا و دانشگاه پرینستون است. تحقیقات موسوی از قبل از دههٔ ۹۰، یعنی زمانی که در جامعهٔ معماری بوده شروع شده و هدف آن شناسایی ابزارهایی است که اجازه می‌دهد طرح معماری خلاقانه و با هوش و ذکاوت در فرم‌های ساخته شده قرارا بگیرد به جای آنکه مدل‌های تییوری را از زمینه‌های دیگر وارد کنند. موسوی بر روی جنبهٔ خاص معماری متمرکز شده است، بررسی پتانسیل خطوط دیاگرام، فناوری اطلاعات، منظرهٔ طبیعی، پیکرنگاری، فناوری ساخت و ساز جدید، پوشش قامه و موزاییک کاری به عنوان ابزار است که می‌تواند مورد استفاده برای توسعه مدل‌های نظری جایگزین برای تمرین معماری شوند. از سال ۲۰۰۴ تحقیقات موسوی عمدتاً در مورد چگونه معماری شامل تجمع ذهنی ماده، متمرکز شده است، ارائه هر فرم ساخته شده با تأثیر و احساس ماندگاری که می‌گذارد. کار او زیبایی شناسی می‌باشد که تحت تأثیر تعدادی از فیلسوفان، به ویژه اسپینوزا، ژیل دلوز و فلیکس گتاری می‌باشد. به دنبال کار ژیل دلوز در تأثیرات، او پیشنهاد می‌کند که اشکال ساخته شده با بازی احساسات نقش مهمی در تجربیات روزمره افراد و فرهنگ‌ها دارد که از آنها توسعه یافته‌اند. مانند نیروهای فعال، آنها بر الگوهای تفکر و رفتار تأثیر می‌گذارد. موسوی معتقد است که، به منظور تکامل فرهنگ، معماران نیاز به تولید رمان‌های احساسی هستند. این چیزی نیست که اشکال ساخته شده نشان می‌دهد، اما تأثیرات آنها است که معماری یک رفتار حساس فرهنگی را می‌سازد.

کتاب‌شناسی[ویرایش]

کتاب‌ها:

تابع تزیینات (۲۰۰۶)

تابع فرم (۲۰۰۹)

تابع عملکرد (۲۰۱۵)

فرشید موسوی سه کتاب منتشر کرده است:تابع تزیینات، تابع فرم، تابع عملکرد که در رابطه با تدریس خود را در دانشگاه هاروارد، که هر کدام از تأثیرات نقش آن‌ها را قرار در معماری معاصربیان می‌کند. در تابع تزیینات(۲۰۰۶): وی بیان می‌کند که تزیینات همواره دارای یک تابع هستند، و آن تابع محصول فرهنگ و زیبایی شناختی می‌باشد. در این کتاب، او در برابر تعاریف تزیینات به عنوان نمادین بودن و عملکرد از طریق ارایه از چیز دیگری و نه از طریق واقعیت خود استدلال می‌کند. در تابع فرم(۲۰۰۹): موسوی بیشتر به بررسی اشکال غیر تصویری می‌پردازد. اساس طرح پیشنهادی موسوی این است که، با توجه به سرعتی که فناوری، محیط زیست و فرهنگ تغییر می‌کنند، نرخ تغییرات در معماری معاصر از یک فرایند تعمیرات اساسی و جایگزینی به حالت از تغییرات مداوم و افزایشی منتقل شده است. جلد سوم در سری تابع موسوی، تابع عملکرد(۲۰۱۵) تحقیق در مورد تابع عملکرد امروزه چیست.

گزیده‌ی پروژه‌ها[ویرایش]

· فروشگاه ویکتوریا بکهام، هنگ کنگ، چین(۲۰۱۶)

· فروشگاه مورد علاقه ویکتوریا بکهام، لندن، انگلستان (۲۰۱۴)

اسکلهٔ Osanbashi Pier در یوکوهاما در ژاپن[۱]

· دفتر مجتمع خیابان ۱۳۰ فنچورچ، لندن، انگلستان (۲۰۱۳)

· مجتمع مسکونی لس جاردینس د لا لیرونده، مونپلیه، فرانسه (۲۰۱۳)

· موزه هنرهای معاصر، کلیولند، اوهایو (۲۰۱۲)

· مجتمع مسکونی لا دفنس، پاریس (۲۰۱۱)

· نصب و راه اندازی برای زمینه‌های مشترک در سیزدهمین معماری دوسالانه در ونیز (۲۰۱۲)

· ترمینال مسافربری بین‌المللی اوسانباشی یوکوهاما، ژاپن (۱۹۹۵–۲۰۰۲)

· هتل لیگ حرفه‌ای NBA، گرونینگن، هلند (۱۹۹۹–۲۰۰۰)

· مقر پلیس، لا وییاخویوسا (۲۰۰۰–۳)

· پارک ساحلی با سالن در فضای باز، بارسلون (۲۰۰۰–۴)

· ستاد ناشران دولنیوک، پاجو (۲۰۰۰–۵)

· تئاتر شهرداری، تربیخا (۲۰۰۰–۶)

· فروشگاه جان لوییس و سینمایی و پل‌های عابر پیاده، لستر (۲۰۰۰–۸)

· غرفه بریتانیا در معماری دوسالانه بین‌المللی، ونیز (۲۰۰۲)

· المپیک ۲۰۱۲ و بازسازی جامع پایین دره لی، لندن (۲۰۰۳)

· مرکز فناوری لاریوخا انتقال، لوگرونو (۲۰۰۳–۷)

· مجتمع اداری سه‌گانه EC3، شهر لندن (۲۰۰۳)

· غرفه اسپانیایی نمایشگاه بین‌المللی سال ۲۰۰۵، آیچی (۲۰۰۴–۵)

· مسکن اجتماعی درکارابانچل، مادرید (۲۰۰۴–۷)

· ویلا در پدرالبس، بارسلون (۲۰۰۴–۸)

· مجتمع اداری D-38، بارسلون (۲۰۰۴–۱۰)

· میدان مجتمع چندگانه خرده فروشی، استانبول (۲۰۰۵–۷)

· کالج راونس بورن در شبه جزیره گرینویچ، لندن (۲۰۰۵–۱۰)

· مرکز کسب و کار جهانی، بوسان (۲۰۰۶)

· برجهای مسکونی مرکزی KL، کوالالامپور (۲۰۰۶)

· مجموعه میدان هفت سنگ عمومی، شفیلد (۲۰۰۷)

· ایستگاه ایوستن، لندن (۲۰۰۸)

· گسترش عمومی مرکز خرده فروشی غرب اسکله دوم، ساوتهمپتون (۲۰۰۸)

· ایستگاه نیو استریت، بیرمنگام (۲۰۰۸)

گزیده‌ی جوایز[ویرایش]

· جایزه معماری انریک میرالیس (۲۰۰۳)

· جایزه معماری کاناگاوا در ژاپن (۲۰۰۳)

· جایزه بین‌المللی ریبا (۲۰۰۴)

· جایزه شیر برای نقشه‌برداری در نهمین معماری دوسالانه ونیز (۲۰۰۴)

· جایزه معماری جنکز چارلز (۲۰۰۵)

· جایزه بین‌المللی ریبا (۲۰۰۵)

· جایزه بین‌المللی ریبا (۲۰۰۶)

· جایزه اروپایی ریبا (۲۰۰۸)

· جایزه کسب و کار برای محیط زیست اروپا (۲۰۰۸)

· جایزه مؤسسه زمین‌های شهری برای تعالی (۲۰۰۸)

· جایزه ریبا (۲۰۰۹)

· جایزه اعتماد مدنی (۲۰۱۰)

· شورای بین‌المللی مراکز خرید جایزه (۲۰۱۰)

· جایزه معماری بین‌المللی (۲۰۱۰)

· جایزه ریبا برای مدرسه راونس بورن (۲۰۱۱)

. دریافت جایزه چارلز نیکس در سال ۲۰۰۵

. دریافت جایزه نقشه‌کشی معماری برای پارک نوارتیس و پارکینگ بزرگ بازل در مراسم سالانه ونیز در سال ۲۰۰۴

. برنده طرح سینما آزادی تهران

پیوند به بیرون[ویرایش]

[http://www.farshidmoussavi.com سایت اختصاصی]

صفحه شخصی در دانشگاه هاروارد

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]