غوغای ستارگان (کتاب)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
غوغای ستارگان
غوغای ستارگان؛ خاطرات هنری مهندس همایون خرم
Ghovghayeh Setaregan.jpg
جلد کتب غوغای ستارگان
نویسنده همایون خرم، به همت علی وکیلی
ناشر انتشارات بدرقه جاویدان
محل نشر تهران
تاریخ نشر ۱۳۸۹
شابک۹۷۸۶۰۰۵۳۸۱۰۱۶
تعداد صفحات ۷۶۴
موضوع خاطرات هنری
زبان فارسی
قطع وزیری

کتاب غوغای ستارگان، خاطرات هنری همایون خرم، آهنگساز و موسیقیدان پیشکسوت موسیقی است به تازگی از سوی انتشارات بدرقه جاویدان منتشر شده است.[۱]

مشخصات کتاب[ویرایش]

سرفصل های کتاب[ویرایش]

سرفصل های کتاب:[۲]

 • در مکتب صبا
 • همکاران ترانه‌سرا
 • اجراکنندگان ترانه‌ها و آوازها
 • یاد برخی هنرمندان
 • موسیقی‌نامه همایون خرم
 • زندگی‌نامه همایون خرم

توضیحات[ویرایش]

در مقدمه کتاب او به نکته‌ای جالب توجه اشاره می‌کند،آنجا که یکی از دلایل نوشتن خاطرات را این گونه توضیح می‌دهد «مورد دیگری نیز که مرا بیشتر به این کار ترغیب کرد،این بود که از هنرمندان و دوستان عزیز همدوره خودم که همگی از افراد شاخص و تاثیرگذاری در موسیقی ایرانی بودند، نظیر مهدی خالدی(که البته مقدم بر همه ما بودند)، علی تجویدی، حبیب‌الله بدیعی، پرویز یاحقی، جواد معروفی، جلیل شهناز،و فرهنگ شریف که عمرشان دراز باد،هیچ یک خاطرات هنری خود را منتشر نکردند که اگر نوشته بودند چه گنجینه‌ای امروز در اختیار بود ...» نظر استاد خرم از این منظر قابل اعتناست، چرا که شاید اگر به قول استاد چهره‌هایی چون صبا و وزیری و دیگر اساتید نامی ، خاطرات و نوشته‌هایی از خود باقی می‌گذاشتند، همانند کاری که خالقی کرد، اطلاعات و آگاهی‌های ما درباره تاریخ موسیقی معاصر افزون‌تر از اینی می‌شد که اکنون بود. و این امر سبب می‌شد تا درک و دریافت دقیق‌تری از تحولات و برخی رخدادهای جلوی صحنه موسیقی داشته باشیم.

کتاب آقای خرم در شش فصل و دو پیوست عرضه شده است.

 • فصل دوم: فصل دوم کتاب به شاگردی آقای خرم نزد مرحوم صبا اختصاص دارد که اطلاعات مناسب وخواندنی از نحوه درس‌گفتن و فضای کلاس دراین بخش آمده است.
 • فصل سوم: در فصل سوم همکاران ترانه‌سرا معرفی‌شده‌اند. خواننده در این بخش با خاطرات آقای خرم از چهره‌هایی چون تورج نگهبان، رحیم معینی‌کرمانشاهی، کریم فکور، اسماعیل نواب صفا، بیژن ترقی و... آشنا می‌شود.
 • فصل چهارم: فصل چهارم به اجرا کنندگان ترانه یا خوانندگان و نوازندگان وافرادی اختصاص دارد که به نوعی خرم با آنها رابطه دوستی یا کاری داشته است. یاد برخی از هنرمندان ،حجیم‌ترین فصل کتاب است که در آن آقای خرم از بیش از ۷۰ موسیقی‌دانان،اعم از آهنگساز، نوازنده و خواننده یاد می‌کند. در این بخش تقسیم‌بندی مختصری هم از نوع کارآنها شده است. نکته جالب توجه این که در این کتاب آقای خرم به شکلی آزادانه از تمامی هنرمندان زن و مردی که با او همکاری داشتند،یاد کرده و خوشبختانه این بخش به تیغ سانسور گرفتار نیامده است که خوانندگان با رمل و اسطرلاب برخی اسامی خوانندگان زن را کشف کنند.
 • فصل ششم: فصل ششم گفتگویی تفضیلی است با آقای خرم که او در آن از دیدگاه‌های خود درباره موسیقی،آهنگسازی، تلفیق شعر و موسیقی،خاطراتش از شورای رادیو و برخی نهادهای موسیقایی یاد می‌کند.
 • پیوست: کتاب سه پیوست هم دارد؛ پیوست اول دستخط و تصویر برخی از دوستان و یاران آقای خرم از جمله مرحوم تجویدی، ابوالحسن ورزی که قطعه شعری را برای آقای خرم سرودند، سیمین بهبهانی که باز شعری را برای خرم سرودند و نادر نادرپور، بیژن ترقی، مهرداد اوستا، ابوالقاسم حالت و عبدالله طالع همدانی که هر کدامشان طبع شعر خویش را در تمجید از هنر همایون خرم به کار گرفتند. از جمله عبدالله طالع همدانی نوشته است:

آن دم که گفته‌اند غنیمت شماری‌اش ای دل به هوش باش،که آن دم همین دم است یعنی چنین شبی که دل جمله دوستان خرّم ز سوز ساز«همایون خرم» است پیوست دوم مجموعه‌ساخته‌های آقای خرم را به صورت کامل در خود جای داده است و در پیوست سوم هم خواننده با زندگی‌نامه مختصر آقای خرم آشنا می‌شود. آخرین بخش کتاب فهرست اعلام است که برای محققان سخت کاربردی و لازم است.[۳]

گفتنی است این کتاب به کوشش علی وکیلی از شاگردان استاد، گردآوری شده است.[۴]

مراسم رونمایی[ویرایش]

مراسم رونمایی این کتاب به همراه تجلیل از شش دهه تلاش موسیقایی این هنرمند ساعت ۱۶ روز پنج‌شنبه ۶ خرداد در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.[۱]

پانویس[ویرایش]