عمله سیف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عمله سیف
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانخوزستان
شهرستانشوش
بخشبخش مرکزی
دهستانبن معلی
نام محلیعمله سیف
نام‌های قدیمیعمله سیف
سال بنیاد۱۳۱۱ خورشیدی
مردم
جمعیت۴۵۱۴ نفر (سرشماری ۹۵)
اطلاعات روستایی
کد آماری۰۶۲۵۵۰
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۶۱

عمله سیف، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان شوش در استان خوزستان ایران است.دلیل نامگذاری این روستا به عمله سیف آن بوده که خان این منطقه سیف الله خان فیلی فرزند علیمردان خان از تبار والیان لرستان بوده است. واژه عمله در فرهنگ لغت به معنای کارگر، مزدبگیر و رعیت می باشد.بر این اساس این منطقه به نام منطقه عمله سیف مشهور شده است.محدوده عمله سیف که از کنار حرم دانیال پیامبر تا کمی آنطرف تر از «تل سلیمان»(معروف به تپه تل سلیمو) بوده را سیف الله خان فیلی با پول نقد از یکی از خوانین بختیاری خریداری می کند.روستای عمله سیف در موقعیت جغرافیایی ممتازی قرار دارد. نزدیکی به رودخانه شاوور،فاصله اندک تا شهر شوش،مجاورت با بزرگراه اصلی، قرار داشتن در منطقه کشاورزی از ویژگیهای بارز این منطقه است.بافت غالب قومیتی و ترکیب جمعیتی عمله سیف از طوایف لر دیناروند، حیوری، شوهان،کاوند،سگوند تشکیل شده که همزمان با شکل گیری روستای عمله سیف در سال ۱۳۱۱ خورشیدی به‌صورت دائمی در این منطقه ساکن شده اند. با آغاز جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۵۹ و اشغال شهر موسیان توسط نیروهای عراقی، خانواده های زیادی از منطقه موسیان به عمله سیف مهاجرت کرده اند و در حال حاضر تعداد زیادی از این خانواده ها ساکن عمله سیف هستند. هم چنین با حمله و اشغال مناطق مرزی غرب رودخانه کرخه، چندین خانواده عرب زبان غرب کرخه که عمدتاً از طایفه چنانی هستند به عمله سیف مهاجرت کرده اند و هم اکنون ساکن آنجا هستند.عمله سیف دارای اولین و قدیمی ترین مدرسه ابتدایی در میان روستاهای شهرستان شوش است که در اوایل سال ۱۳۳۰ تأسیس شده است.عمله سیف دارای یک تیم ورزشی قدیمی به نام «شمشیر» است که در منطقه و استان خوش درخشیده است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان بن معلی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳٬۵۳۵ نفر (۷۰۷خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.